Europska unija donirala je 7,5 milijuna eura Srbiji za borbu protiv koronavirusa, od kojih će prvih 2,5 milijuna odmah ići za troškove dopreme medicinske opreme iz Kine i Indije.
Sporazum o tome u petak su su potpisali šef Delegacije EU u Beogradu, veleposlanik Sem Fabrizi, i ministrica za europske integracije Srbije Jadranka Joksimović.
Fabrizi je poslije potpisivanja sporazuma novinarima rekao kako nema mjesta tvrdnjama kako ne,a solidarnosti EU i da „postoji zakašnjeli odgovor“. Onog trenutka kada je Srbija zatražila pomoć, a to je bilo u četvrtak, odmah slijedila reakcija.
“Odmah smo Vladi Srbije pokazali solidarnost i pružili podršku. Dogovorili smo se da preusmjerimo sredstva pretpristupnih fondova EU u cilju hitnih odgovora na ovo stanje”, objasnio je Fabrizi.
Fabrizi je podsjetio da Europska unija Srbiji godišnje donira skoro 200 milijuna eura i da je, s obzirom na novonastalu situaciju, dogovoreno da se dio sredstava preusmjeri u mjere koje se provode u izvanrednoj situaciji zbog koronavirusa.
“Vlada je jučer zamolila za pomoć. Radili smo do kasno u noć na tome kako bismo potpisali ugovor. Kad god nas Srbija pozove, mi smo uvijek tu”, poručio je Fabrizi.
Ministrica Joksimović je rekla da očekuje da uskoro stigne pomoć iz Kine i Indije, zahvaljujući sredstvima EU za plaćanje troškova prijevoza, i najavila da sljedeće nedjelje trebali potpisati ugovor o donacije novih šest milijuna eura, kao i maksimalno ubrzavanje procedura, što će da uradi UNDP.
Just signed 7.5 millions euro donation to Serbia to fight #Coronavirus. Next week big cargo airplanes will bring critical medical equipment. EU always with Serbia in times of need. Action not words. pic.twitter.com/008JlKs5Iq
— Ambassador Sem Fabrizi (@FabriziSem) March 20, 2020
“Svi smo u istom sosu i zato je možda postojao jedan osjećaj i percepcija da nije pravodobno sa svih strana stizala pomoć u Srbiju”, objasnila je ona.
Na pitanje da precizira o čemu se radi, Joksimović je odgovorila da je prva pomoć Srbiji stigla iz Kine, „pa je nekako palo u zapećak da se radi i s drugim partnerima“, poput EU ili Norveške.
Rekla je da je od početka krize s koronavirusom u Srbiji u dnevnom kontaktu s Fabricijem, a da su „zemlje EU bile najviše pogođene i nisu se ni same dobro koordinirale“.
“Naši građani su, dodala je Joksimović, osjećali da su bili zaobiđeni, ali to ne znači da je tako bilo. Zemlje EU su brinule o svojim problemima zbog koronavirusa, a Srbija je „jurila na sve strane kako da nabavi svaku vrstu pomoći“.
M. Marković/Foto: Twitter