Zastupnik Andro Krstulović Opara (HDZ) pozdravio je zajedničku izjavu HAZU-a i Matice hrvatske kojom su te dvije institucije reagirale na Deklaraciju “Granice srpske književnosti”, ističući da se u njoj naslućuje imperijalistička podloga za širenje stvarnih granica srpske države jednoga dana u budućnosti.
Deklaraciju, koju je koncem lipnja u Tršiću, rodnom mjestu Vuka Karadžića, iznjedrila 4. interkatedarska srbistička konferencija, potpisale su sve katedre za srpski jezik i književnost u Srbiji, Republici Srpskoj i Crnoj Gori, svi pedagoški fakulteti, Matica srpska, Odbor za standardizaciju srpskog jezika, Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Institut za jezik i Institut za književnost.
U toj Deklaraciji, kad se govori o granicama srpske književnosti, opet se poseže za dubrovačkom književnošću, s time da to sada čine na tankoćutniji način uvodeći termin “dvostruka pripadnost”, navode HAZU i Matica.
Zajednička izjava “Nastavak srpske jezične i kulturne agresije na Hrvatsku, hrvatski jezik i književnost“ pisana je i analitičkim perom, kojim se suvereno demantira svaka njihova tvrdnja, rekao je zastupnik u četvrtak, ističući kako je, koliko zna, to prava zajednička izjava HAZU-a i Matice hrvatske.
“Stoga pridružujem ovaj govor kako bih i na taj način skrenuo pozornost na zajedništvo hrvatskih intelektualaca u obrani hrvatskog jezika, književnosti, kulture, identiteta.
Morat ćemo braniti svoj jezik, identitet, kulturu, baštinu, narod i državu koju su bnam toliko puta napadali s namjerom uništenja. Ali nisu uspjeli. I neće. Dok nam živo srce bije”, poručio je Krstulović Opara u slobodnom saborskom govoru.
Krstulović Opara u nekoliko je navrata već govorio o temi očuvanja jezika. U travnju je pozvao je zastupnike na donošenje Zakona o hrvatskom jeziku kojim bi se, kako je rekao, stvorio pravni okvir i mjere za provedbu očuvanja hrvatskog jezika u 21. stoljeću čime će se osigurati i njegova budućnost.
U govoru je podsjetio je na „hrabrost jezikoslovaca Matice hrvatske koji su u osvit Hrvatskoga proljeća baš na današnji dan, 17. ožujka 1967. donijeli i objavili Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika usprkos unitarizmu jugoslavenskih komunističkih vlasti i njihovoj namjeri da temeljem Novosadskog dogovora zatru hrvatski jezik uvođenjem srpsko-hrvatskog“, kazao je zastupnik Opara.
Naglasio je da bi se Zakonom ustanovilo Vijeće za hrvatski jezik sastavljeno od jezikoslovaca i predstavnika mjerodavnih ustanova koji će promišljati, raspravljati i predlagati mjere za očuvanje i razvoj našega jezika.
Podsjetio je na ukidanje Vijeća za normu hrvatskoga jezika u dva navrata, 2000. i 2012. godine. Također je rekao da su ugledni jezikoslovci u Matici hrvatskoj, koja već 181 godinu uči hrvatskom jeziku, izradili Nacrt zakona o hrvatskom jeziku, a koji je 7. studenoga prošle godine podupro i Odbor za normu hrvatskoga standardnog jezika HAZU. Stoga smatra da je na zastupnicima u Hrvatskom saboru donijeti toliko potreban zakon.
M. Marković/Foto:Sabor.hr
Hrvatski košarkaši uvjerljivo su poraženi u 4. kolu kvalifikacija za EuroBasket 2025. od reprezentacije Bosne…
Haški sud je podignuo optužnicu za ratne zločine protiv izraelskog premijera Netanyahua i ministra obrane…
Predsjednički kandidat Miro Bulj je žestoko napao premijera Andreja Plenkovića zbog uhićenja i afere Vilija…
Komentiraj