Jedna je hrvatska novinarka boraveći one 1991. godine u Engleskoj za jutarnje kave na BBC-u ugledala ime sela Dalj i od šoka joj je ispala šalica iz ruke. Znala je, naime, da čim je malo znano slavonsko selo na engleskoj televiziji, tamo se dogodilo nešto strašno.
U našim je relacijama nešto slično s ličkom Širokom Kulom za koju je u ona doba malo tko znao u Rijeci, a onda je nažalost postala nadaleko poznata po pokolju tamošnjih hrvatskih civila koju su ovi doživjeli od strane svojih susjeda druge nacionalnosti, opsjednutima velikosrpskim civilima, piše Igor Duvnjak za Novi list.
Ni krivi ni dužni, pobijeni su mnogi, od djevojčica i mladića, do starica i staraca, što je u onoj šokantnoj ratnoj 19991. godini bio samo jedan od šokova koji je svakodnevno doživljavala ionako stalno šokirana hrvatska javnost.
Na te tragične događaje Riječanke i Riječane podsjetio je cijenjeni riječki redatelj Bernardin Modrić svojim dojmljivim filmom »Kula smrti«, čija je premijera održana u Art-kinu Croatia pred auditorijem koji je film nakon svega pozdravio srdačnim pljeskom.
Modrić je i scenarist ovog zapaženog svjedočanstva o tim tragičnim događanjima, direktor fotografije je Robert Kalčić, montažer Tin Kowalski, dok je skladbu za djelo producenta Istra film skladao Igor Karlić.
U eri svakovrsnih komentiranja i dijeljenja lekcija, Modrić nije upao u tu zamku dociranja, jednostavno je otvorio scenu tužnim protagonistima i žrtvama četničkog divljanja u tom pitomom ličkom selu, u kraju gdje su do tada zajedno i mirno živjeli Hrvati i Srbi jedni pored drugih, a onda su se ovi drugi, zgrabivši oružje u ruke, počeli brutalno iživljavati nad svojim nevinim susjedima, o čemu u filmu svjedoče tužne, preživjele žrtve tih strahota.
Od oko 150 Hrvatica i Hrvata koji su živjeli u Širokoj Kuli, pobijeno ih je čak tridesetak; pri koncu filma redaju se scene odavanja počasti pokojnim pobijenima na tomošnjem groblju.
U odjavnoj špici ovog Modrićeva filma, koji će ostati trajno svjedočanstvo na događanja koja su kao bolan zub – zaboli još više kada ga se dotakneš – nižu se imena nedužnih pobijenih.
Uz ostalo, preživjele boli što i do danas nitko nije odgovarao za te strašne zločine, na što skreću pažnju protagonisti ovog dokumentarca.
Odlazeći nakon premijere u kišnu riječku noć, čovjeku se uvijek nanovo postavlja pitanje o uzrocima i silnim količinama ljudskog zla i mržnje, koji ciklički izbijaju na površinu diljem svijeta, tako je onda bilo i u Lici. Ta neizgovorena pitanja postavlja i film »Kula smrti«.
Odgovora nema, ali i samo postavljanje pitanja je itekako nužno i potrebno, sve da se nikad ne prestanemo čuditi nečijim erupcijama zloće, piše Novi list.
Foto:Nlist