Hrvatske vojne pilote, umirovljene visoke časnike Hrvatske vojske Danijela Borovića, Željka Jelenića, Zdenka Radulja i Vladimira Mikca, prema pisanju srbijanskih medija, tamošnje Tužiteljstvo za ratne zločine optužilo je za ratne zločine počinjene, kako tvrde, protiv civila tijekom akcije Oluja.
Tužiteljstvo je podignulo optužnicu protiv četvorice pilota tvrdeći da su u akciji Oluja 7. i 8. kolovoza 1995., naredili raketiranje kolone izbjeglica kod Bosanskog Petrovca u BiH i u mjestu Svodna kod Novoga Grada. Optužnica je podignuta zbog sumnje da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
U optužnici se navodi da je identificirano 13 ubijenih, od kojih je šestero djece, kao i 24 ranjene osobe. Optužnica je poslana nadležnom sudu na potvrdu, a tužiteljstvo je predložilo da se optuženima sudi u odsutnosti.
Beogradski dnevnik Danas, pozivajući se na Viši sud u Beogradu, objavio je da je tužiteljstvo optužnicu podiglo 31. ožujka, ali da je ona 6. svibnja sudskom odlukom vraćena tužiteljstvu na doradu radi boljeg razjašnjenja.
Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica kaže da Hrvatska nije dobila nikakve informacije o optužnici protiv četvorice hrvatskih pilota:
”Ministarstvo je informaciju o postupku koji se vodi u Srbiji dobilo iz medija, a službenu informaciju nismo dobili ni temeljem bilateralnih ugovora niti zakona koji uređuje međunarodnu suradnju”, kazao je Malenica.
Ministar je ocijenio da je u tom postupku problematična provedba srbijanskog Zakona o organizaciji nadležnosti državnih organa u postupcima ratnih zločina ”gdje se stvara određena kvazi jurisdikcija, odnosno univerzalna jurisdikcija na koju smo više puta upozoravali i koja za nas nije prihvatljiva”.
Dodao je da je VRA Oluja bila legitimna i da je vođena sukladno međunarodnom pravu što je utvrđeno i na Haškom sudu.
Na pitanje srbijanske nadležnosti upozorio je pilot Danijel Borović:
“Pitanje koje nitko ne razmatra je na temelju čega Srbi polažu pravo na jurisdikciju u Hrvatskoj. Nije to 1991. dok Hrvatska i BiH nisu bile priznate države. To je 1995., kad su obje zemlje već bile priznate pa nije jasno na temelju čega Srbija postavlja svoju nadležnost da poteže ove postupke?
Naše pravosuđe i Vlada trebaju to pitati. I u nekim se drugim slučajevima Srbija postavlja kao pravna sljednica bivše Jugoslavije, nadležna za područje (cijele) bivše države. Pa to ne može pravno biti tako” rekao je Borović.
Srbijanke optužnice komentirao je i odvjetnik Luka Mišetić. Kaže da Hrvatska može blokirati svaki pokušaj Srbije da raspiše Interpolovu tjeralicu:
“Sukladno Interpolovoj rezoluciji iz 2010. Republika Hrvatska može blokirati svaki pokušaj Srbije da raspiše Interpolovu tjeralicu za hrvatskim vojnicima. Dakle, jedini način na koji se hrvatskom vojniku može suditi u Srbiji je da bude uhićen u Srbiji”, objavio je Mišetić.
M.M. /Foto: hrt
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj