Bjeloruski čelnik Aleksandar Lukašenko tvrdi da je, kad je nazvao šefa Wagnera Jevgenija Prigožina, slijedilo pola sata psovanja svega po spisku. Prethodno je razgovarao s Vladimirom Putinom.
Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko otkrio je detalje telefonskih razgovora koje je vodio s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom tijekom pobune koju je predvodio osnivač plaćeničke skupine Wagner Jevgenij Prigožin.
Prema Lukašenkovim tvrdnjama, Putin mu je rekao da je njegov prijedlog da on pregovara s Prigožinom “besmislen”. Putin je umjesto toga, kaže Lukašenko, inzistirao na “okrutnom rješenju” problema s Jevgenijem Prigožinom.
“Po meni, situacija do koje je došlo nije bila najopasnija sama po sebi, nego ono u što bi mogla prerasti i kakve bi to moglo imati posljedice. To je bilo najopasnije. Također, iz onoga što mi je Putin govorio shvatio sam da je donesena najokrutnija odluka – da se obriše pod s njima”, izjavio je Lukašenko referirajući se na Prigožina i njegove najbliže suradnike kao mete obračuna.
“Sugerirao sam Putinu: ‘ne žuri se’. Rekao sam mu: ‘ma daj, hajmo razgovarati s Prigožinom, s njegovim zapovjednicima’. Na to mi je rekao: ‘Slušaj Saša, to je besmisleno. On se uopće ne javlja na telefon, ne želi razgovarati ni s kim”, ispričao je Lukašenko nakon ceremonije dodjele odličja najvišim časnicima.
Putin: ‘Pregovori su besmisleni’
Lukašenko je, prema bjeloruskoj novinskoj agenciji Belta, ispričao da je, unatoč Putinovom stavu, inzistirao na tome da se ipak pregovara s Prigožinom. “Govorim ja njemu: ‘OK. Ali loš mir je bolji od bilo kakvog rata. Uzmi si vremena. Ja ću ga probati nazvati.’ A on mi opet kaže: ‘Ma nema smisla.’ Ja njemu uzvratim: ‘OK, čekaj’”‘, prepričava Lukašenko svoj dijalog s Putinom.
Kaže da su razgovarali još oko pola sata, nakon čega mu je Putin prenio informaciju koju je tada baš primio da je situacija na terenu “bolja nego ikad” pa se složio da su pregovori s Wagnerom ipak mogući. “Kažem ja njemu: ‘Kako da ga dobijem, imaš njegov broj?’ On uzvraća: ‘Vjerojatno, FSB ga ima.’ I do podneva smo uspostavili barem tri kanala preko kojih možemo razgovarati s Prigožinom u Rostovu”, tvrdi Lukašenko.
Komandosi bili spremni
Zatim je govorio i o reakciji ruskog društva, kako ju je on vidio, na pobunu Wagnera. Kaže da su se “kao i uvijek” pojavili “navijači-domoljubi” koji su od Putina počeli zahtijevati da se s Wagnerom obračuna po kratkom postupku, no Lukašenko se, tvrdi, tome protivi. On smatra da postoje ljudi s kojima tako treba i pritom, kako se čini, aludira na ukrajinsko ratište.
Na kraju je rekao i da je čitava jedna brigada bjeloruskih komandosa bila spremna otići u Rusiju i pomoći u gušenju pobune kao i da je naredio svim sigurnosnim snagama pojačanu pripravnost.
Razgovori s Prigožinom
Kasnije je Lukašenko prepričao i svoje razgovore s Prigožinom. Kaže da su prvih pola sata samo psovali jedan drugome sve po spisku, a da su se nakon toga u razgovor uključili i zamjenik ruskog ministra obrane Junus-bek Jevkurov i direktor FSB-a Aleksander Bortnikov.
“Čim sam ga nazvao u 11 sati, odmah je dignuo slušalicu. Zapravo, Jevkurov se javio pa mu je dao telefon. ‘Ovdje je predsjednik Bjelorusije, hoćeš razgovarati s njim?’, čuo sam Jevkurova kako govori Prigožinu i njega kako odgovara: ‘S Aleksandrom Grigorijevičem hoću’. Kad smo se čuli, bio je u potpunoj euforiji, takav je bio cijeli razgovor”, prepričava Lukašenko.
Psovali jedan drugome sve po spisku
“Prvih 30 minuta samo smo psovali. Ništa drugo. Kasnije sam analizirao, bilo je deset puta više psovki nego obično. On se, naravno, ispričao što tako govori”, dodaje bjeloruski predsjednik i napominje da osim Jevkurova i Bortnikova nitko nije sudjelovao s njima u razgovorima.
“Rekao sam mu: ‘Ženja, nitko ti neće dovesti ni Šojgua ni Gerasimova. Pogotovo ne sad u ovoj situaciji. Dobro poznajemo Putina obojica. Drugo, ni on se ne želi sastati s tobom, ne želi te ni nazvati’.
S druge strane je bila samo šutnja, a onda mi je odgovorio: ‘Ali mi želimo pravdu! Oni nas žele zadaviti! Idemo na Moskvu!’ Ja sam mu na to rekao: ‘Uništit će vas na pola puta, zgnječit će vas poput buhe, bez obzira na to što su vojne jedinice zauzete na ukrajinskoj bojišnici.’ Rekao sam mu i da dobro promisli, ali njegov odgovor je bio negativan. Bio je u euforiji”, prepričava dalje Lukašenko.
Bio spreman braniti Moskvu kao 1941.
Kaže da mu je čitavo vrijeme na umu bila opasnost da se pobuna iz Rusije ne prelije na njegovu zemlju i da je zato nastavio s pokušajima da uvjeri Prigožina da odustane.
“Dugo sam pokušavao, a na kraju sam mu rekao: ‘Ma znaš što, radi ti što hoćeš, ali mene ne diraj. Pripremio sam brigadu da je pošaljem u Moskvu, branit ćemo grad kao što smo ga branili 1941. Načitan si i pametan čovjek i znaš da ova situacija ne utječe samo na Rusiju”, rekao je između ostalog bjeloruski predsjednik.
Bjeloruske su vlasti u međuvremenu potvrdile da se Jevgenij Prigožin nalazi u Bjelorusiji te da one nemaju ništa protiv da Wagner djeluje unutar tamošnje vojske.
“Ako njihovi zapovjednici dođu i pomognu nam… kažu nam što je trenutno važno… To je neprocjenjivo. To je ono što trebamo preuzeti od Wagnera”, rekao je Lukašenko, dodajući da se Bjelorusija ne treba bojati prisutnosti plaćenika. “Držat ćemo ih pomno na oku”, najavio je bjeloruski čelnik.
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj