Hrvatska je za Mađare i dalje među najpopularnijim destinacijama i lako dostupna automobilom, pišu mađarski mediji i navode što sve treba znati o Hrvatskoj prije puta na Jadran
Naravno, sve to nije novost jer smo u toj sretnoj situaciji da državne granice ne predstavljaju ozbiljnu prepreku da nakon nekoliko sati vožnje pržimo trbuhe na plaži, pa čak i ako cijene na Jadranu malo odstupaju od one domaćeg praznika, nema više značajne razlike.
Za to je potrebna određena doza odlučnosti, pažnje, a ponekad i sreće, pa kao i svako putovanje, putovanje u Hrvatsku treba dobro isplanirati, a na nekim bitnim stvarima nikako ne treba štedjeti.
Nema godine kada tijekom ljetne sezone u Hrvatskoj ne naletimo na barem desetak mađarskih tvrtki ili obitelji, a o popularnosti destinacije govore i dugi kolone automobila koji prelaze mađarsko-hrvatsku granicu.
Popularnost nije neutemeljena, jer uz nevjerojatne prirodne karakteristike zemlje, cijena je i prilično pristupačna, a udaljena je samo nekoliko sati vožnje automobilom, pa mnogi i ove godine ovdje planiraju odmor. No, na što se svakako treba pripremiti prije puta, što svakako treba spakirati u kofer i kakve cijene možemo očekivati?
Uđi u auto i prijeđi granicu
Lako se može dogoditi da je netko već spakirao rashladnu torbu na stražnjem sjedalu koje je prepuno suncobrana i gumenih madraca, ali prije nego što nagazite na gas, prođite barem ovih par odlomaka. Unatoč blizini, već tijekom putovanja automobilom možemo doživjeti neugodna iznenađenja, što ostavlja traga na cijelo putovanje.
Kao i prije većine dugih putovanja, također se prije odmora u Hrvatskoj isplati vozilo pregledati kod mehaničara, jer čekate pomoć na rubu ceste u stranoj zemlji s automobilom s tehničkim kvarom i obitelji za vratom nedvojbeno je noćna mora, kao i povezani troškovi, koji čak mogu biti i mnogostruko veći ako ih ugledaju često stroži policajci ili profiterski mehaničari i vlasnici prikolica s vozilima stranih registarskih oznaka.
Ipak, osobna sigurnost puno je važnija od novčanika, pa je i tehnički ispravan automobil neophodan kako bi se izbjegle nesreće. Baš kao i obavezni pribor za prvu pomoć, set žarulja, prometni trokut i prsluk za vidljivost jednak broju putnika, koji se mora nositi kad god izađemo iz pokvarenog automobila na rubu prometne ceste. Osim toga, iznimno korisna može biti promjena ulja i filtera prije puta, kao i dolijevanje klima uređaja, kao što kasnije možemo biti zahvalni ako se u prtljažniku nađe boca rashladne tekućine.
Gdje je prometna cesta, a gdje manja gužva?
Iako je promet na autocesti M7 zbog sezone poprilično otežan cijelo ljeto, čak i usprkos gužvi, ovo može biti najlakši put do graničnih prijelaza, gdje se – ako nema nikakvih ograničenja – lako provučemo .
Odlukom Vijeća EU Hrvatska je postala punopravna članica Schengenskog prostora bez unutarnjih granica, što ujedno znači da će od 1. siječnja 2023.
NA GRANIČNIM PRIJELAZIMA NA MAĐARSKO-HRVATSKOJ GRANICI UKINUTA JE KONTROLA OSOBA TE IM SE NEĆE DOPUŠTATI ULAZAK I IZLAZAK.
Unatoč tome, uvjet za ulazak i boravak u Hrvatskoj je da se mađarski državljani mogu dokazati važećom putnom ispravom, poput osobne iskaznice (prihvaćaju se i stare i privremene) ili putovnice (eventualno privremena isprava). koju izdaje konzul) u svim slučajevima treba biti kod nas, jer vlasti to mogu provjeriti u bilo kojem trenutku.
Baš kao i prisutnost vozačke dozvole – koja ne zamjenjuje gore navedene dokumente – policija također može zatražiti međunarodnu zelenu kartu uz vozačku dozvolu i prometnu kartu tijekom pregleda na cesti, pa ih svakako držite u pretinac za rukavice.
Oni koji izaberu mađarsko-slovensku granicu imat će teži zadatak
OD 21. LISTOPADA 2023. SLOVENIJA JE PONOVNO USPOSTAVILA GRANIČNI NADZOR NA MAĐARSKO-SLOVENSKIM I HRVATSKO-SLOVENSKIM GRANIČNIM DIONICAMA – PRVOTNO PRIVREMENO.
Mjera je još uvijek na snazi, zbog čega se osobe moraju kontrolirati prilikom prelaska granice između Hrvatske i Slovenije. Mjeru granične kontrole posljednjom su odlukom slovenske vlasti produljile do 21. prosinca 2024.
Nakon prelaska granice počinje uzbuđenje jer se od mijenjanja znakova na hrvatski brzo zamuti glava, pa ako nema nezgoda ili prometnih zabrana, i u Hrvatskoj se isplati odmah odabrati autocestu. I tu dolazimo do prve posebnosti, jer u zemlji još uvijek postoji sustav izlaza na autocestu, što znači da možemo zamijeniti važeće karte prilikom ulaska i izlaska s ceste. Zbog dugog čekanja u redu i napredovanja radi, ovdje se svakako isplati odlučiti za plaćanje bankovnom karticom jer se sve može obaviti jednim dodirom.
Od popularnih odredišta, s obzirom na Rijeku, cestarina zbog ljetne tarife iznosi ukupno 16,5 eura (6500 forinti na cestama A4 i A6), dok je do Splita gotovo duplo više, 31,7 eura (12500 forinti na A4). i staza A1), pa sve to opet u povratku.
Naravno, možete odabrati i obilaznicu jer ljetna gužva ne štedi ni Hrvate pa se isplati informirati na cesti, za što može poslužiti mobilna aplikacija Hrvatske inspekcije za autoceste . Aplikacija daje informacije u stvarnom vremenu o svakoj hrvatskoj dionici, tako da imamo dovoljno vremena za ponovno planiranje.
Naravno, sa sporednih cesta često se pruža mnogo nevjerojatniji pogled, pa kad siđete sa staze u Karlovcu prema Splitu, možete skrenuti do Plitvičkih jezera, ali ako želite vidjeti tunele i serpentine, krenite prema Svetom Roku.
Naravno, samo ako vremenske prilike dopuste, jer je tunel dug 5 kilometara zatvoren u slučaju lošeg vremena ili je brzina prolaza ograničena, pa ako ne možete podnijeti zastoj ili ako niste sigurni što se tiče vaših vozačkih sposobnosti, nemojte riskirati, ostanite na autocesti.
Kršenje prometnih pravila strogo se kažnjava
Ograničenja brzine u Hrvatskoj uglavnom su ista kao i u domaćem KRESZ-u: 130 km/ha na autocestama, 110 km/ha na brzim cestama, 50 km/ha u naseljenim mjestima i 90 km/ha na ostalim cestama.
VOZAČI MLAĐI OD 24 GODINE I ONI S KAZANOM NOVIJOM OD DVIJE GODINE SMIJU VOZITI DO 120 KM/H NA ULICI, 100 KM/H BRZIM CESTAMA, TE 90 KM/H NA OSTALIM CESTAMA.
Još nekoliko važnih pravila: djeca mlađa od 12 godina ne mogu sjediti na mjestu svekrve, a do 5 godina obavezna je upotreba dječje sjedalice na stražnjem sjedalu. Dijete mlađe od dvije godine može se prevoziti i u posebnoj sjedalici, na sjedalu do vozača – okrenuto u smjeru vožnje – ali samo s isključenim zračnim jastukom. Kacige su obavezne za osobe mlađe od 16 godina kada voze bicikl.
Za mlađe od 24 godine pravila su drugačija i kada je u pitanju konzumacija alkohola. U Hrvatskoj je najveća dopuštena razina alkohola u krvi 0,5 promila, pa nema nulte tolerancije – osim ako je netko mlađi od 24 godine jer ne smije sjesti za volan nakon konzumiranja alkohola.
Ako netko ipak prekrši pravila ili izazove nesreću, mora duboko zavući u novčanik. Vlast izriče kaznu od 130 eura (51.000 forinti) za manje prometne prekršaje (npr. korištenje mobilnog telefona tijekom vožnje, nevezanje sigurnosnog pojasa, prijevoz djece u skladu s propisima itd.), dok kazna za teže prometne prekršaje može biti do 2.650 eura (1 milijun forinti).
Nakon amandmana KRESZ-a koji je donesen u ljeto 2022. godine, zabranjena je upotreba mobilnih telefona za vrijeme vožnje bicikla i skutera. Za kršenje uredbe predviđena je kazna od 30 eura (7900 forinti), dok se za vožnju u pijanom stanju može platiti između 390 i 100 eura. 2.650 eura (155.000 i milijun forinti). Osim toga, moramo na licu mjesta prozvati točan iznos novca, pa je stvarno bolje biti pametan…
Hrvatska je sigurna zemlja
Zadivljenost zemljom vjerojatno nikome ne treba ozbiljnije objašnjavati, jer Hrvatska osim blizine ima i brojne atrakcije, čije su prirodne datosti također nenadmašne, ali jedan od najvažnijih argumenata u prilog ljetovanju u Hrvatskoj je to što se smatra posebno sigurnim odredištem.
Prema klasifikaciji Konzularne službe Ministarstva vanjskih poslova i trgovine, Hrvatska se može smatrati sigurnom zemljom, stoga je IV. spada u sigurnosnu kategoriju. Srećom, javna sigurnost, sigurnosni rizici, opća pravila i javne usluge ovdje navedenih zemalja uglavnom su isti kao u Mađarskoj, pa se nadamo da nitko neće biti iznenađen.
Naravno, zbog džeparoša oko najprometnijih atrakcija, i ovdje treba obratiti pozornost na dragocjenosti, ali zbog pojačane prisutnosti policije i odlučnog postupanja
Osim toga, mađarska policija ove godine sudjeluje iu projektu “Sigurna turistička destinacija” u Hrvatskoj. U okviru toga, radi pomoći mađarskim državljanima koji borave u Hrvatskoj, mađarski policijski službenici u suradnji s hrvatskim kolegama obavljaju službene poslove u Hrvatskoj, 1 osoba u Puli, a 2 osobe u Zadru. Između 2. srpnja i 30. kolovoza 2024
MAĐARSKU POLICIJU MOŽETE DOBITI NA +36-30-744-6147 U PULI I NA + 36-30-114-8704 U ZADRU.
Naravno, moć prirode ne treba podcjenjivati ni tijekom samozadovoljnog opuštanja, pa je možda samo po sebi razumljivo da se kupanje u olujnom moru i na neoznačenim ili zatvorenim plažama ne preporuča, baš kao što se preporuča osobama sa samouvjerenim plivačkim vještinama. ostati što bliže obali. Čak i ako spasioci već rade na izgrađenim plažama, a vlasti često skeniraju vodu iz motornih čamaca.
Kad smo kod kupanja, ne treba zaboraviti ni jedan od najosnovnijih odjevnih predmeta koji ne izostaje iz kofera: cipele za plažu. Većina nesreća na štandovima uzrokovana je oštrim kamenjem koje reže tabane ili morskim ježincima, pa koliko god to bilo čudno, mislimo da je čudno obuti te cipele prije odlaska na plažu! Treba biti oprezan pri skakanju u vodu s litica uz obalu, jer i one mogu izazvati ozbiljnu nevolju ako je voda preplitka ili je dno ispod površine kamenito.
Prirodne katastrofe nisu zaobišle ni Hrvatsku, nekoliko velikih potresa potreslo je naše susjede posljednjih godina – posljednji put u svibnju ove godine bio je umjeren potres magnitude 4,3 . Iz tog razloga, naravno, ne morate odmah promijeniti obuću koju obuvate za kupanje u cipelice za kuniće, ali ipak vrijedi znati što učiniti ako vam se tlo pod nogama počne pomicati.
Važno je istaknuti da je lokacija potresa promjenjiva i nepredvidiva, a posljednjih godina izmjereni su potresi jače jačine u Zadru, Dubrovniku i Šibeniku, koji su također popularni među turistima. Osim dobro poznatih rješenja bijega ispod stola i bježanja iz zgrade, preporuča se proći postupke koje preporučuje HZZ u slučaju potresa , kao i vodič koji je izradila Konzularna služba , što može biti od velike pomoći u hitnim slučajevima.
Kao i u slučaju šumskih požara, koji su također sve češći, za koje vodič možete pronaći klikom ovdje , dok ostale prirodne katastrofe, oluje ili ekstremno visoke temperature možete pronaći na ovoj poveznici .
Osim toga, ako se doista želite zaštititi 100%, svakako biste trebali sklopiti putno osiguranje i pripremiti Europsku karticu zdravstvenog osiguranja te se prijaviti za konzularnu zaštitu prije putovanja.
Ako ništa drugo, cijene su bile vrijedne skrolanja dovde
Za većinu ljudi novac je najvažnija točka kada je riječ o odmoru, pa ako želimo izbjeći što više nepredviđenih troškova tijekom putovanja, nije na odmet provjeriti što, koliko i gdje možemo kupiti u određenoj zemlji ili gradu. U tom pogledu stranica pod nazivom Croatiainfo nudi iznimno široku pomoć, a sada smo prikupili najvažnija izdanja.
Prvo, naravno, vrijedi razjasniti koju valutu koristiti. Otkako je 2023. godine u Hrvatskoj uveden euro, vrlo je jednostavno mijenjati valutu kod kuće, a većina banaka u Hrvatskoj također prilično povoljno mijenja HUF. Ne trebaju biti tužni ni oni koji na polici imaju još znatnu količinu kuna jer će ih Hrvatska narodna banka nastaviti mijenjati.
Unatoč tome, nema potrebe nositi tri svežnja gotovine sa sobom cijeli tjedan – čak i ako sva vaša gotovina mora biti u malim komadima – jer kreditne kartice koje se obično koriste u međunarodnom prometu (VISA, Eurocard/Mastercard, Amex, Maestro, EC) prihvaćaju se iu Hrvatskoj, a na većini mjesta – s izuzetkom plaža i bazara – već imaju terminal.
Da se vratimo na troškove, ako smo već kod komplicirane ceste, nemoguće je zanemariti cijene goriva koje se ovih dana gotovo svakodnevno pojavljuju u vijestima, srećom jer su pojeftinile, ali puno više zbog niza poskupljenja. . Zato je dobro razmisliti hoćete li stati na bunaru prije ili nakon prelaska granice.
U trenutku pisanja našeg teksta benzin 95 je bio dostupan po prosječnoj cijeni od 615,9 forinti/litri, a dizel po prosječnoj cijeni od 627,1 forinte/litri na domaćim crpkama, dok je u Hrvatskoj benzin koštao 1,43-1,54 eura. , odnosno 550-600 forinti po litri, a dizel se kretao između 1,35-1,47 eura (533-580 forinti). Ali samo malo
NAKON PRELASKA GRANICE MOŽEMO NAPUNITI REZERVOAR NEŠTO JEFTINIJE NEGO KOD KUĆE.
Osim toga, cijene goriva nisu skuplje izvan autocesta, pa ne morate čekati u redu na prepunim benzinskim crpkama ispred mađarsko-hrvatske granice radi praktičnosti . Aktualne domaće cijene možete pronaći na ovoj poveznici , dok hrvatske tarife možete pronaći klikom ovdje .
MOŽEMO DOBITI SOBU OD 37.000 HUF DNEVNO S TRI OBROKA DNEVNO.
Čim smo otkucali s puta, preostaje još samo rezervirati naš smještaj, koji može biti instalirana kamp prikolica ili čak hotel s četiri zvjezdice, tako da cijene mogu jako varirati zbog osobnih potreba. Kako javlja Croatiainfo , kod susjeda čak iu ovo doba ljeta možemo dobiti apartman ili čak hotelsku sobu po prilično povoljnoj cijeni. Prvi se može napraviti za 35.000 forinti/noć, no na stranici je pronađena i soba za 27.000 forinti/noć u hotelu International u gradu Rabu, koja uključuje i doručak. Ni ljubitelji all inclusivea ne moraju duboko seći u novčanik jer u Zadru u hotelu Donat
Naravno, rezervaciju ne treba ostavljati za zadnji čas, ali ne treba odgađati putovanje ni ako još nemate smještaj.Osim toga, Hrvatima ne moramo nositi cijeli sadržaj našeg hladnjaka, jer unatoč činjenici da su cijene nakon uvođenja eura zaokružene, često
MOŽEMO DOBITI OSNOVNU HRANU 15-20 POSTO JEFTINIJE PO MAĐARSKIM CIJENAMA ILI VIŠE.
U bifeima na plaži, ali iu manjim restoranima možete jesti po istoj cijeni kao kod kuće. Obični hamburger košta 6 eura (2300 forinti), ćevap 10 eura (3900 forinti), pizza 8-11 eura (3200-4300 forinti), dok pola litre piva košta 2,7-3 eura (1000-1200 forinti) na plaža. S druge strane, oni željni ozbiljnije večere mogu računati na slične cijene, a ima čak i stvari koje u malom restoranu možete dobiti i jeftinije nego na plaži.
Naravno, dokle god živimo svakodnevicu u trokutu hotel-plaža-šetnica, ne smijemo zaboraviti ni na svoj automobil jer na većini mjesta moramo platiti parking (u prosjeku 1,5-2 eura po satu) , a tamo gdje nemamo, ljudi koji neredovito čekaju ili vozači koji staju, pa ako je moguće, odaberite svoj smještaj tako da ima parking, a na frekventnim mjestima očekujte da će biti izuzetno teško pronaći slobodno mjesto u blizini.
R.I /Izvor: index.hu
Severina je u intervjuu za Klix.ba govorila o novogodišnjem koncertu u Sarajevu, kao i svim životnim…
Predsjednička kandidatkinja Marija Selak Raspudić oštro je kritizirala stanje u državi, upozorivši na korupciju u…
Dragan Primorac, HDZ-ov predsjednički kandidat na nadolazećim izborima, komentirao je izjavu predsjednika Zorana Milanovića, koji…
Komentiraj