U Sloveniji je u tijeku velika akcija spašavanja pet osoba koje su subotu poslijepodne zapele unutar Križne jame zbog obilnih padalina, prenosi N1 Slovenija.
Radi se o tročlanoj obitelji – majka, otac, kći i dva vodiča. Do špilje se inače može doći samo čamcem, a Služba za zaštitu i spašavanje dobila je poziv iza 17 sati, nakon što se nisu vratili u predviđeno vrijeme.
Sandi Curk, područni zapovjednik CZ-a za Notranjsku i Kras, rekao je da je grupa u špilju krenula u sklopu Udruge ljubitelja Križne jame. Jedan od vodiča ima licencu i vrlo je iskusan, a drugi je pripravnik. Nadodaje kako vremenski uvjeti nisu bili pogodni za posjet i voda u špilji je počela rasti.
Troje članova slovenske obitelji u pratnji dvojice vodiča, koji se jučer poslijepodne nisu uspjeli vratiti iz Križne jame, gdje su bili u turističkoj turi, moglo bi se produžiti i na sutrašnji dan. Nekoliko je scenarija u igri, piše Delo.
Ako do večeri opadne razina vode u špilji i otvore se trenutno neprohodni dijelovi, evakuacija će biti obavljena danas. Ako je voda previsoka da bi evakuacija bila potpuno sigurna, ronioci će zbrinuti zatočene ljude i vratiti se iz špilje. Može potrajati i nekoliko dana da razina vode dovoljno padne.
Spasioci upozoravaju da podaci Instituta za istraživanje krša i dalje govore o blagom porastu vode, što očekuju i idućih sati. Voda u špilju dotječe i iz Hrvatske, gdje su trenutno još aktivne oborine.
U kasnim noćnim satima, međutim, voda bi trebala opadati, ali neće padati tako brzo kao što je rasla, upozorio je na podnevnoj konferenciji za novinare Walter Zakrajšek, voditelj Speleospašavačke službe. Kako je naveo, na ulazu u špilju trenutno je okupljeno oko 50 vrhunski obučenih spasilaca.
Danas u 14 sati planiraju krenuti s drugim zaronom kako bi im dostavili lijekove, iako su vodiči već sa sobom imali komplet hitne opreme – odjeću, hranu i piće. Na licu mjesta intervenira nekoliko jedinica speleološke službe spašavanja, kao i vatrogasci.
Kako je za N1 rekao Walter Zakrajšek, voditelj Speleospasilačke službe (JRS), ronioci su tijekom noći uspjeli doći do zarobljenih ljudi koji su u dobrom stanju.
Iako spašavanje još uvijek traje, trenutno čekaju da padne razina vode u špilji, koja je prema podacima Instituta za istraživanje krša, još uvijek u vrlo malom porastu.
Inače se neće moći vratiti na površinu – budući da tročlana obitelj nema dovoljno znanja o ronjenju u podzemnom krškom terenu, ne žele riskirati i pokušavati spašavanje s ronilačkom opremom.
Jamarsko reševanje – ujetih je 5 oseb v Križni jami
V jami Križna jama je na 2,1 km od vhoda v jamo trenutno ujetih 5…Objavljuje Jamarska reševalna služba u Nedjelja, 7. siječnja 2024.
Prognoze nadležnih se mijenjaju, jutros su pretpostavljali da će u najboljem slučaju biti spašeni iz jame u ponedjeljak navečer, ali sada već ciljaju na ponedjeljak poslijepodne.
– Na suhom i sigurnom području su iza sifona, ali jako duboko u špilji – dodao je Zakrajšek. Povukli su se u dio špilje blizu Križne gore, koja je uzdignuta deset metara iznad razine vode i ostaje suha pri vrlo visokim vodostajima.
Ronioci kojima treba četiri sata da dođu do njih, dostavljaju im hranu i vodu, iako je komunikacija otežana zbog toga što su udaljeni više od dva kilometra od ulaza u špilju.
Ako razina vode ne padne do ponedjeljka, ronioci će se u grupama od dvije do pet osoba ponovno probijati u špilju sa svim potrepštinama.
– Sve je spremno, u slučaju niskog vodostaja spašavanje će se brzo provoditi. Ako ne, nastavit ćemo raditi u 12-satnim zaronima – dodao je Zakrajšek na konferenciji za novinare.
Ujutro su se izmjenjivale ekipe na terenu, stigli su i speleospašavatelji iz Kranja, a za brze intervencije spremni su ronioci civilne zaštite.
– Logistički je to veliki posao – rekao je Matjaž Knap, zapovjednik PGD Cerknica koji je među prvima došao na intervenciju. U kasnim večernjim satima vatrogasci su osvjetljavali mjesto događaja, osiguravali struju i brinuli o logističkoj potpori.
Prema podacima JRS-a, ovo je prva velika i teška akcija spašavanja u Križnoj jami, špiljskom sustavu dugom 8273 metra na području između Loškog polja, Cerkniškog polja i Bločke visoravni.
Spilja je poznata je po biološkoj raznolikosti i lancu podzemnih jezera sa smaragdnozelenom vodom.
D.M. /Hina/ Foto: Jamarska Reševalna Služba