Kategorije Premium sadržaj

Mariju Radiću je čin vodnika JNA potpisao Veljko Kadijević 15. srpnja 1989.

Širi dalje

Unutastranački izbori u Domovinskom pokretu pokrenuli su i stara pitanja, poput onog popularnog – gdje si bio 1991. Nakikon javnih prozivci iz suparničkog tabora o  tome je za N1 televiziju govorio Mario Radić, kandidat za predsjednika DP-a.



“Naravno, 1991. bio sam u HV-u, bio sam dragovoljac Domovinskog rata i imam stotinu svjedoka. To je neupitno, i poslao sam i svoje potvrde, a pozvao sam svog kolegu da i on pošalje svoje”, rekao je.

Njegov protukandidat Ivan Penava rekao je da je u to vrijeme Radić bio podoficir u vojsci JNA. “O tome sam već govorio, bio sam u zrakoplovnoj školi, kao i puno mojih kolega i prijatelja. Ako je to tako veliki krimen, neka osude sve koji su tada prešli u HV”, odgovorio je.

Ispričao je da je pohađao zrakoplovnu školu s mnogim kolegama od Mirka Vukušića do Antuna Radoša te je pozvao da osude sve pilote i tehničare koji su s njim prešli u Hrvatsku vojsku ako je to tako veliki krimen.

Na tvrdnju Penave da je on poslan iz “duboke države” da sruši DP, kaže da Penava izmišlja “sve luđe i luđe priče”.

“Kada se kaže duboka država, pomisli se na Vladimira Šeksa

i takve likove. Mene Šeks nije pomilovao, a Penava dobro zna koga je pomilovao 1990-ih. (Radić tu vjerojatno misli na oca Ivana Penave, op.a.)  Netko tko je stvorio DP sada da ga ruši? To govori o nezrelosti njihovoj. Možda je Penavu prebrzo doveo za ručicu u školu za nastavnika, pa za ravnatelja, pa za gradonačelnika HDZ-a, pa ga je doveo u stranku. On još uvijek ima svoju stranku i ima pričuvni položaj”, dodao je.

Te izjave Marija Radića šef DP-a Ivan Penava ovako je komentirao:

“Zamislite koliko je očajan netko tko poteže to pitanje nakon trećeg mandata. Nisam li ja propitan, prokušan u bobu kroz ovih više od deset godina. I sad, nakon što iza mene stoje heroji Vukovara, kome da se opravdavam? Moj otac je hrvatski vojnik, borbeni sektor s danima provedenima u Hrvatskoj vojsci. Pričati o stricu, pričati o šogoru, to je degutantno.

To radi čovjek koji je prisiljen priznati ono što je bilo brižno skriveno od svih vas u medijima, a to je background – JNA, podoficirski čin i srednjoškolsko obrazovanje”, kazao Penava.

U drugim okolnostima informacija da je neki kandidat školovan u JNA bila bi tretirana tek kao usputni podatak iz biografije, ali u ovako napetim okolnostima između dva tabora Domovinskog pokreta smatra se vrlo značajnom i pa čak i diskvalificirajućim. Istina, ta informacija ranije nije bila dostupna javnosti i u biografiji Marija Radića nije navedena

General Kadijević mu potpisao čin

Pretragom dostupnog nam arhiva pronašli smo podatak da je Mario Radić u “aktivnu vojnu službu primljen i proizveden u čin vazduhoplovnog vodnika” 15. srpnja 1989. godine.

Pohađao je Vazduhoplovnu tehničku srednju vojnu školu, a imenovanje u čin i prijem u aktivnu vojnu službu potpisao mu je general Veljko Kadijević, tadašnji Savezni sekretar na narodnu obranu.

U Radićevoj biografiji se navodi da je rođen 10. listopada 1970. u Vukovaru. Otac i stric poginuli su mu tijekom Domovinskog rata, a i sam je sudjelovao u Bitci za Vukovar. Kasnije je diplomirao telekomunikacije i 1994. godine osnovao tvrtku Dicentra. Školovanje u JNA nije navedeno.

Radić je razvio posao, pokrenuo dodatnu tvrtku Filir s kojom je kasnije kupio proizvođača grickalica Bobi Snacks te postao jedan od najutjecajnijih slavonskih gospodarstvenika. Godine 2017. postao je predsjednik nadzornog odbora tadašnjeg Peveca koji se oporavio u stečajnom postupku. Pevec je kasnije transformiran u Pevex.

Mirjana Radić, sestra Radovana i Stjepana Radića s fotografijama svoje ubijene braće

Radić se nije bavio politikom sve dok njegov prijatelj Miroslav Škoro nije osnovao krajnje desni Domovinski pokret (DP) 2020. Radić je izabran u Hrvatski sabor na parlamentarnim izborima 2020. , ali mu je mandat suspendiran od 2020. do 2023. godine. Trenutno je zamjenik predsjednika DP-a i kandidat za predsjednika te stranke.

Posmrtni ostaci njegova oca Radovana, koji je u trenutku pogibije imao 43 godine, do danas nisu pronađeni. U obrani Vukovara bio je mitraljezac, ranjen u nogu, a zadnji put je viđen u Veleprometu 18. 11. 1991. gdje je vjerojatno i ubijen kad su pripadnici agresorske vojske razdvajali ljude i odvodili u nepozanto.

M. Marković/Foto: Dnevnik.hr


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Tomašević u središtu Zagreba otvorio Centar dobrodošlice za migrante

Zagrebački  gradonačelnik Tomislav Tomašević i predstavnica Agencije UN-a za izbjeglice (UNHCR-a) u Hrvatskoj Anna Rich…

17 sekundi prije

Omiljeni glumac osuđen zbog silovanja dječaka. Kaznu je otkupio za 18.200 eura

Bosanskohercegovački glumac Moamer Kasumović osuđen je na godinu dana zatvora zbog kaznenog djela bludničenje nad maloljetnikom, potvrđeno…

1 sat prije

Međugorje 1981.: “Djeca su gledala u Gospu, nisu ni trepnula…”

Prvi put 24. lipnja 1981. godine šestero mladih - Ivanka Ivanković, Mirjana Dragićević, Vicka Ivanković,…

2 sata prije