Informatički stručnjak i SDP-ov politički aktivist Marko Rakar na svom je blogu komentirao slučaj Gordana Grlića Radmana te ustvrdio da je korumpiran je i premijer i šef HDZ-a Andrej Plenković.
“Promatram ovu situaciju koja se dogodila s Gordanom Grlićem Radmanom kojem se “dogodilo” da je zaboravio prijaviti neke milijune EUR-a isplaćene dobiti u svojoj imovinskoj kartici.
Ta dobit proizlazi iz suvlasništva nad tvrtkom koja posjeduje defacto monopol dodijeljen od države. Tu Agroproteinku sam prvi puta primijetio u izvještajima Ureda Predsjednice pa mi je bilo zanimljivo shvatiti što oni tamo rade i zašto (prije ih, koliko znam, tamo nije bilo kao dobavljača).
Grlić Radman je tako još jedan u nevjerojatnom nizu Plenkovićevih ministara koji nije u stanju ispoštivati ovakve jadne, okljaštrene i po svim kriterijima nevjerojatno blage antikoruptivne mjere poput ispunjavanja imovinske kartice.
Dakle imamo problem da čovjek koji je navodno zadužen voditi vanjsku politiku cijele države, koji ima dvojbene jezične sposobnosti i na materinjem jeziku, te sasvim sigurno pogrešne procjene vanjskopolitičkih partnera, ima problema u ispunjavanju imovinske kartice.
Ova država će na kraju, kada se bude radio obračun, zapamtiti Plenkovića kao predsjednika vlade koji je bio korumpiraniji, karakterno kvarniji i veća štetočina od Ive Sanadera”, napisao je Rakar.
Milijunski poslovi s DORH-om i SDP-ovim ministarstvima
Razumljivo je i logično da javnost govori o slučaju ministra Gordana Grlića Radmana, ali Marko Rakar je jedan od zadnjih koji ima moralno pravo govoriti o korupciji u Hrvatskoj.
Istom tom Marku Rakaru DORH je platio više od milijun kuna za “savjetodavne usluge” tijekom istrage u aferi Agrokor.
Angažirala ga bivša zagrebačka županijska državna odvjetnica Sani Ljubičić, koja je bila na čelu tužiteljskog tima u predmetu. Ukupno je Rakarovoj tvrtki tijekom 2017. i 2018. godine za tri isplaćeno točno 1.062.500 kuna.
Iako je novac došao iz državnog proračuna kad je ta afera otkrivena obje strane su se pravdala da je ugovor tajan i da ne mogu o njemu govoriti.
Iznos koji je plaćen Rakaru bio je više od petina iznosa koji je Vlada odobrila za dodatne troškove za slučaj Agrokor, a riječ je o iznosu od pet milijuna kuna.
Rakar je u vrijeme SDP-ove vlasti često poslovao s ministarstvima i tijelima državne uprave s kojima je ostvario milijunske poslove.
Štetočina zvana Sani Ljubičić
Kad je 2017. godine otvoren slučaj Agrokor na njemu je radilo 20 tužitelja iz Županijskog državnog odvjetništva Zagreb, a na čelu je bila Sani Ljubičić.
Provladini mediji tada su ju predstvaljali kao hrvatskog Eliota Nessa (uhito i osudio AL Caponea), no brzo su izbile afere, prvo slučaj Marka Rakara a zatim vještačnjem Ismeta Kamala iz poljske tvrtke KPMG, za koji je država platila 8,6 milijuna kuna(1,3 mil. eura)
Vještačenje Ismeta Kamala u ožujku 2023. je na Optužnom vijeću zagrebačkog Županijskog suda proglašeno nezakonitim dokazom čime je sama optužnica protiv Ivice Todorića došla pod upitnik.
Nakon što je doživjela fijsko na optužnici protiv Agrokora i nedavnoj presudu u slučaju Bankomat, u kojoj su svi optuženi, nakon 14 godina suđenja, oslobođeni svake krivnje, Sani Ljubčić sklonila se u Ured europskog tužitelja.
Istodobno je protiv nje podneseno čak 13 kaznenih prijava zbog nezakonitog postupanja, krivotvorenja službene dokumentacije, lažno iskazivanje pred sudskim vijećem, skrivanje dokumentacije iz istražnih radnji i drugih nezakonitih radnji, a štetu koju je nastala njenim promašajima mjeri se destinama milijuna eura.
Samo odvjetnički troškovi za 14 godina suđenja u nedavnoj presudi HPB Bankomat procjenjuje se na šest do osam milijuna eura.
M. Marković/Foto: pxll