Kategorije Premium sadržaj

Michael Novosel, Hrvat iz Like, dobitnik je Medalje časti, najvećeg odličja vojske SAD-a

Širi dalje

Michael Novosel rođen je 3. rujna 1922.  Pittsburghu. Roditelji su mu bili Mike, vjerojatno Mirko (1876. – 1945.), i Kata (1888. – 1987.). Otac je bio iz Ribnika, a majka iz Bosiljeva. Služio je u tri rata, uključujući i jedan u kojem je letio rame uz rame sa svojim sinom.

Među dobitnicima najvećega američkoga vojnoga odličja, Medalje časti (Medal of Honor), nalaze se petorica Hrvata. Ako se uzme u obzir koliko je Amerikanaca hrvatskoga podrijetla, pet nositelja Medalje časti zasigurno je impresivan broj.

To su bili: Louis (Vjekoslav) Čukela (1888. – 1956.) – (dvije Medalje časti), Petar Herceg-Tonić (1893. – 1941.), John J. Tominac (1922. – 1998.), Paul W. Bucha (1943. – 2024.) i Michael J. Novosel, s kojim vas ovdje želim malo pobliže upoznati.

Premda se na međumrežju može o njemu pronaći više priloga, biti će poučno upozoriti čitatelje na ovoga američkoga junaka hrvatskih korijena; koji je naučio engleski tek kad je pošao u školu.

Tko je bio Michael Novosel

Michael Novosel rođen je 3. rujna 1922. u gradiću Etna, nedaleko od Pittsburgha. Roditelji su mu bili Mike, vjerojatno Mirko (1876. – 1945.), i Kata (1888. – 1987.). Otac je bio iz Ribnika, a majka iz Bosiljeva. Krajem 19. i početkom 20. stoljeća Pittsburgh i okolni gradići bili su u punom industrijskom razvoju i privukli su tisuće hrvatskih radnika. Išlo se tamo gdje su bile velike tvornice i rudnici. U tom imigrantskom valu pristigli su i roditelji Michaela Novosela.

Još jedan Hrvat iz Etne poznat je u Americi. To je Jim Laslavic (r. 1951.), podrijetlom iz sela Laslavići, općina Bosiljevo. Bio je nekoć poznati igrač američkoga nogometa, a potom športski voditelj i izvjestitelj. Nagrađivan je s nekoliko Emmyja za svoj rad na športskom polju.

Michael Novosel pohađao je školu u rodnom mjestu i odmah nakon završene srednje škole postao kadet vojnoga zrakoplovstva. Bio je niska rasta, ali svojom sposobnošću, hrabrošću i karakterom dignuo se „nebu pod oblake”! Letenje mu je bio životni poziv.

Zanimljiva je notica u njegovoj autobiografiji (Dustoff: The Memoir of an Army Aviator, objavljena 1999.) u kojoj kaže: „Evo, bio sam zapovjednik zrakoplova B-29 – zapovjednik eskadrile. Vozio sam pet različitih školskih zrakoplova, tri za potjere, četiri transportna i četiri bombardera. Ali nisam znao voziti jednostavan automobil.“ Tek u poraću, na Okinawi, položio je vozački ispit!

U ratnim vrtlozima

Nakon japanskoga napada na Pearl Harbor (7. prosinca 1941.) mladi Novosel prvo je poslan za instruktora novih pilota B-24 Liberatora

na jednom vojnom uzletištu u Teksasu, potom se pridružio programu B-29 Superfortress u Alabami, a pred kraj rata upućen je u ratne operacije na Pacifiku.

Mike Novosel prvi je putovao u borbi u Drugom svjetskom ratu i pilotirao je jednim od B-29 koji je preletio ceremoniju predaje u Tokiju 2. rujna 1945. I nakon rata ostao je na Dalekom Istoku leteći u različitim vojnim misijama.

Godine 1949. Novosel je postao pilot u civilnom zrakoplovstvu, ali uskoro je otpočeo Korejski rat pa je pozvan (1951.) na tamošnju bojišnicu. Po završetku rata bio je u pričuvnom sastavu vojnoga zrakoplovstva u činu potpukovnika (lieutenant colonel) i ponovno se vratio civilnomu zrakoplovstvu.

Ali Amerika je ušla i u treći rat, onaj u Vijetnamu.  Podnio je ostavku u svoju pričuvnu komisiju zračnih snaga kada su ga zračne snage odbile pozvati na dužnost u Vijetnamu, pridruživši se vojsci kao zastavnik.

U Vojnomu zrakoplovstvu (1964.) i bio pilot „medivaca” (helikoptera za medicinske evakuacije). Služio je na više mjesta, uključujući i dvije ture u Južnom Vijetnamu. Postao je prepoznatljiv po neustrašivim letovima helikopterom tipa Bell UH-1 Huey da bi s bojišnice izvukao one koji su bili u smrtnoj opasnosti.

Letio je u više od 2500 spasilačkih misija, prebacivši više od 5600 ozlijeđenih osoba. Uz velik broj rizičnih misija, on i njegova posada u Vijetnamu su izveli 15 iznimno opasnih izvlačenja ranjenika iz smrtonosnih okolnosti. U jednoj misiji i on je bio ranjen, ali je uspio izvući ranjenika, posadu i sebe iz opasne neprijateljske vatre. Svojim nesebičnim djelovanjem spasio je živote 29 vojnika.

I njegov sin, Michael mlađi (1949. – 2009.), pošao je očevim putem, postao vojni pilot i bio poslan u Vijetnam. Rijedak je, ako ne i jedinstven slučaj da su otac i sin služili u istoj postrojbi. Jednom je otac spašavao sina i njegove drugove, a tjedan dana poslije toga otac je bio oboren i spašavao ga je sin Michael.

Tijekom te službe sin mu je iz Vijetnama pisao da je (otac) preporučen za Medalju časti, koju je poslije i dobio.

Novosel je 15. lipnja 1971. godine, tijekom ceremonije u Bijeloj kući, primio najveću nacionalnu čast za hrabrost od predsjednika Richarda M. Nixona. S njim je nazočila i njegova obitelj.

U odluci o dodjeli Medalje časti (Ministarstvo vojske, Opće naredbe br. 34)  je zapisano:

“Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, u ime Kongresa, sa zadovoljstvom uručuje Medalju časti glavnom zastavniku Michaelu Josepha Novoselu, Vojska Sjedinjenih Država, za uočljivu hrabrost i neustrašivost u opasnosti za svoj život iznad i izvan dužnosti dok je služio kao zapovjednik helikoptera za medicinsku evakuaciju u 82. medicinskom odredu, 45. medicinskoj satniji, 68. medicinskoj Grupa, u akciji protiv neprijateljskih agresorskih snaga u provinciji Kien Tuong, Republika Vijetnam, 2. listopada 1969.

Glavni zastavnik Novosel je bez oklijevanja manevrirao svojim helikopterom u dobro utvrđeno i branjeno neprijateljsko područje za obuku gdje je grupa ranjenih vijetnamskih vojnika bila priklještena od strane velikih neprijateljskih snaga. Leteći bez topovnjače ili drugog zaklona i izložen intenzivnoj strojničkoj vatri, glavni zastavnik Novosel uspio je locirati i spasiti ranjenog vojnika.

Michael J. Novosel prima Medalju časti od predsjednika Richarda M. Nixona, svečanost u Bijeloj kući, 15. lipnja 1971.

Budući da su sve komunikacije s opkoljenim trupama bile izgubljene, više puta je kružio oko bojnog područja, leteći nisko pod neprekidnom teškom vatrom, kako bi privukao pozornost raštrkanih prijateljskih trupa.

Ovakav iskaz hrabrosti vidno im je podigao moral jer su to prepoznali kao znak da se okupe za evakuaciju. U šest navrata on i njegova posada bili su prisiljeni napustiti područje borbe zbog intenzivne neprijateljske vatre, samo da bi kružili i vratili se iz drugog smjera kako bi se iskrcali i izvukli dodatne trupe.

Pred kraj misije, u blizini neprijateljskog bunkera primijećen je ranjeni vojnik. Potpuno shvaćajući da će na sebe navući kišu neprijateljske vatre, glavni zastavnik Novosel ipak je pokušao izvlačenje lebdeći helikopterom unatrag. Dok je muškarac uvučen u avion, neprijateljsko automatsko oružje otvorilo je vatru iz neposredne blizine, oštetilo letjelicu i ranilo glavnog zastavnika Novosela.

Na trenutak je izgubio kontrolu nad letjelicom, ali se brzo oporavio i pobjegao pod neprijateljskom vatrom koja je nestajala. Ukupno je izvedeno 15 izuzetno opasnih izvlačenja u svrhu izvlačenja ranjenika. Kao izravna posljedica njegova nesebičnog ponašanja spašeni su životi 29 vojnika. Izvanredno junaštvo koje je iskazao glavni zastavnik Novosel bilo je nadahnuće za njegove suborce i odražava veliku zaslugu njemu, njegovoj jedinici i vojsci Sjedinjenih Država.”

Kada je Mike Novosel otišao u mirovinu 1. ožujka 1985., bio je posljednji zrakoplovac iz Drugog svjetskog rata koji je još bio u aktivnoj službi.

Život u doba mira

Svaki rat završi, pa tako i Vijetnamski. Nakon rata, Michael Novosel poslan je u poznatu vojnu bazu Fort Bragg, Sjeverna Karolina. Služio je kao zrakoplovni časnik za demonstracijski tim „Zlatni vitezovi” (Army’s demonstration team, the Golden Knights).

Prije umirovljenja, Novosel je bio i predavač na Visokoj vojnoj školi, na odjelu za međunarodne odnose. Proveo je i godinu dana (1976. – 1977.) na vojnom zadatku u Južnoj Koreji.

Bista i odora  Michael J. Novosela izložene su u Muzeju vojnog zrakoplovstva u Fort Novoselu, Alabama

Potom je bio časnik za sigurnost u vojnoj bazi Fort Rucker,

Alabama, koja je 2023. godine preimenovana u Fort Novosel, u čast Michaela J. Novosela, što se u američkoj vojsci smatra najvećim priznajnem. Većim i od Medalje časti. Novoselova medalja sada se nalazi u Muzeju zrakoplovstva američke vojske

Za razne junačke pothvate Novoselu starijemu dodijeljena su sljedeća odličja:

– Križ za istaknutu službu (Distinguished Service Cross)

 Medalja za istaknutu službu (Distinguished Service Medal)

– Istaknuti leteći križ s dva grozda hrastova lišća (Distinguished Flying Cross with two Oak Leaf Clusters)

– Brončana zvijezda s grozdom hrastova lišća (Bronze Star with Oak Leaf Cluster)

– Ljubičasto srce (Purple Heart)

– 1971. godine predsjednik Richard Nixon dodijelio mu je Medalju časti (Medal of Honor), najveću nacionalnu nagradu za hrabrost u borbi

– 1975. uvršten je u Kuću slavnih vojnoga zrakoplovstva

– Dobio je rijetku čast za živućega junaka kada je glavna ulica u Fort Ruckeru, Alabama, preimenovana u Novosel Street.

Michael J. Novosel bio je oženjen s Etherl M. Graham (1923. – 1992.). U obitelji se rodilo četvero djece, dvojica sinova i dvije kćeri. Ovaj američki junak, sin hrvatskih doseljenika, napustio je ovaj svijet 2. travnja 2006., a njegovi zemni ostatci leže na nacionalnom groblju Arlington, Virginija, nedaleko od Washingtona.

John Novosel mlađi, Jeannee Vinyard i Patty Clevinger, djeca Michaela J. Novosela, predaju očevu Medalju časti generalu Michaelu C. McCurryju, zapovjedniku Centra izvrsnosti Fort Novosela i američkog vojnog zrakoplovstva, tijekom ceremonije preimenovanja baze, 10. travnja 2023. Medalja se sada nalazi u Muzeju američkog vojnog zrakoplovstva.

Usputna natuknica (ili dvije)

Bilo je to u prvoj polovici 1980-ih. Ronald Reagan bio je predsjednik, šef CIA-e William Casey, a naš Karol Wojtyła papa Ivan Pavao II.Zapuhali su drugi vjetrovi i u američkoj vanjskoj politici. Casey je postao predsjedniku jedan od glavnih savjetnika i na tom polju. State Department išao je stazama „koegzistencije”, a Reagan i Casey prema urušavanju komunističkoga totalitarizma.

U tim prilikama, na dva neformalna, „usputna”, sastanka s Caseyom, na kojima se govorilo i o tadašnjoj jugo-tvorevini, bio je Michael Novosel i jedna meni bliska osoba. Hoću reći, Novosela je itekako zanimala sudbina hrvatskoga naroda iz kojega je potekao.

Drugo, dok pišem o odličjima koja je Novosel u Americi zasluženo dobio i počastima koja su mu iskazana, prisjećam se hrvatskih „novosela” – onih koji su se žrtvovali da bi spasili živote drugih i obranili domovinu. Ali tko za njih zna!?

Istinski hrvatski junaci ne samo da nisu primili priznanja i počasti, nego su gurnuti u zaborav, pa i gore. Ta već odavno su smetnja „vrlim” političarima i novo-totalitarističkim piranjama koje grizu blagodati države koju su im hrvatski junaci osigurali. I žele nas uvjeriti da je ovo normalno!

Dr. Ante Čuvalo/Foto: USA Army


Širi dalje
Komentiraj

Najnovije

Sin Eduarda Da Silve pozvan u Vatrene! “Isti je otac, odskače brzinom…”

Sin nekadašnjeg hrvatskog nogometnog reprezentativca Eduarda Da Silve, Matheus Eduardo dobio je poziv u reprezentaciju…

11 minuta prije

Srpskim Novostima 200 tisuća eura manje. Pupovac: Pokušava ih se ušutkati

Savjet za nacionalne manjine danas je većinom glasova usvojio Prijedlog odluke o raspodjeli sredstava za…

2 sata prije

Posljednja gesta ganula mnoge. Evo kome je papa Franjo ostavio ušteđevinu

Papina posljednja odluka prije smrti bila je u duhu svega što je zagovarao – skromna,…

2 sata prije