Kamena minijatura vatikanske bazilike Sv. Petra, autora Josipa Radića iz Pučišća, svečano je predstavljena na Uskrsni ponedjeljak 22. travnja u tamošnjoj župi sv. Jeronima.
Nakon pet godina svakodnevnog mukotrpnog rada, u ponedjeljak je u Župnom uredu u Pučišćima na Braču Josip Radić (51) predstavio svoje remek-djelo – vjernu maketu bazilike sv. Petra u Vatikanu, koju je napravio u bračkom kamenu po izvornim skicama i nacrtima.
U nazočnosti brojnih posjetitelja koji su u potpunosti ispunili obnovljeni prostor župnoga dvora kamenu minijaturu bazilike, jedine kamene replike na svijetu, otkrio je i blagoslovio papinski nuncij u Berlinu nadbiskup Pučišćanin Nikola Eterović.
Projekt minijaturne bazilike, izrađene u maketi 1:200, autor Radić započeo je još 2014. godine, na uočnicu blagdana kardinala Alojzija Stepinca 9. veljače, a bazilika će, kako je rekao, biti posvećena upravo tomu hrvatskom blaženiku. I dok je rimska bazilika visoka 138 metara, pučiška je oko 200 puta manja, teška oko 200 kilograma, a u nju je, prema autorovim riječima, uloženo oko 8.500 sati rada, ustrajnoga i marljivoga, kroz proteklih pet godina.
Bazilika će ovih dana biti smještena u crkvu Gospe na Botku, nekadašnju župnu crkvu, gdje će je zainteresirani moći razgledati.
„Ni sam nisam bio siguran da ću uspjeti u izradi kamene minijature rimske bazilike Sv. Petra. Bogu hvala i slava što je ovaj projekt došao do svoga kraja. Na sam Uskrs nadbiskup Nikola Eterović postavio je zlatni križ na najveću kupolu vatikanske bazilike, čime je ona konačno i dovršena”, rekao je, uz ostalo, medijima Josip Radić, istaknuvši kako je u radu na bazilici posebno zahvalan svojoj obitelji koja mu je bila velika potpora u ostvarenju toga projekta.
Posebno je zahvalio nadbiskupu Eteroviću koji ga je 2012. godine primio u Rimu te mu omogućio da dođe do nacrta i skica vatikanske bazilike iz tamošnjih arhiva na temelju kojih se dao u projekt izrade bračke bazilike Sv. Petra.
Nadbiskup Eterović u prigodnoj riječi podsjetio je da u Rimu za vjernike posebno duhovno i kulturno značenje ima bazilika Sv. Petra koja je, kako je rekao, „sagrađena na grobu sv. Petra, prvaka apostola, svjedoka života, smrti i uskrsnuća Gospodina našega Isusa Krista”.
Nadbiskup je pojasnio kako u toj bazilici liturgijska slavlja redovito slavi rimski biskup, pastir sveopće Crkve, a značajna je i po tome što s njezina glavnoga balkona papa upućuje Rimu i svijetu, „Urbi et orbi”, poruke mira uz svoj apostolski blagoslov.
Nadbiskup je izrazio radost zbog dovršetka izrade minijaturne bazilike Sv. Petra u Pučišćima i što je mogao pomoći autoru u pribavljanju nacrta i skica za njezinu izradu.
„Promatrajući ovo ostvarenje, impresivan rezultat volje, strpljenja, znanja i duha, čovjek treba zahvaliti svemogućem Bogu, tvorcu neba i zemlje, što je udijelio sve te darove Josipu, zajedno s izrazitim talentom. Gotovo je normalno da je iz klesarske sredine mjesta Pučišća nikao i ovaj talentirani minijaturni umjetnik koji je svojim radom oplemenio različite vrste kamena, izvornoga iz Pučišća, ali i s otoka Brača. Gdje ima klesara, postoji i bogata tradicija obrade kamena, ne samo za redovite životne potrebe.
Ponekad iz kamenarske kulture izrastaju kipari, umjetnici koji stvaraju u kamenu, ali i minijaturisti kamena poput Josipa Radića”, rekao je nadbiskup Eterović. Izrazio je zadovoljstvo što se uz poznatije hrvatske minijaturiste ovim djelom upisao i Josip Radić. „Kamena minijatura bazilike Sv. Petra rezultat je umijeća, postojanoga rada, ali i vjere koja je Josipa vodila kroz brojne poteškoće do ovoga ostvarenja koje zavrjeđuje divljenje. Ona je još jedan dokaz plodnosti vjere i kulture u našim krajevima, ali i domovini”, poručio je nadbiskup, čestitavši autoru.
„Pučišća su mjesto kojem kamen život znači. Mjesto nadaleko poznato i po svojim majstorima kamenarstva. To mjesto dobiva danas još jedan kamenčić u svom stoljetnom mozaiku – kamenu minijaturu bazilike Sv. Petra u Rimu. U ovoj bazilici ne vidim samo fascinantan plod strpljivosti i umijeća, ne vidim baziliku ni samo kao velebnu krunu Josipova rada. U njoj vidim Josipov put koji se može prepoznati kao Božji put”, poručio je, između ostaloga, pučiški župnik Pavao Gospodnetić u programu svečanoga predstavljanja i blagoslova kamene bazilike Sv. Petra.
Načelnik toga bračkoga mjesta Marino Kaštelan u svom govoru poručio je kako je Josip Radić sa svojim radovima odavno postao prepoznatljiv znak Pučišća.
„Ovaj događaj je lijepa promocija svega vrijednoga što Pučišća jesu. Upornost i katkad tvrdoglavost, umijeće i stalno vječno učenje, ljubav prema kamenu, odanost Svetoj Stolici, kako drugačije objasniti ovaj sjajan uspjeh našega Josipa”, istaknuo je načelnik, primijetivši kako su autorovi motivi kampaneli i crkvice koji su, rekao je, „naše male katedrale duha koje i u prirodi kao minijature onih svjetskih, puno poznatijih, izviruju uznosito gotovo sa svakoga bračkoga brežuljka”.
Ustvrdio je kako projekt podizanja kamene minijature bazilike Sv. Petra ne bi bio moguć bez autorove odanosti Katoličkoj Crkvi i Svetoj Stolici.
Okupljenima se obratio i nekadašnji župnik u Pučišćima Tonči Kusanović, kao i prijatelj Pučišća i autora bračke bazilike jelšanski župnik mons. Stanko Jerčić. U glazbenome programu nastupila je domaća klapa „Volat” pod vodstvom Marka Bauka, dok je program predstavljanja i blagoslova bračke bazilike Sv. Petra vodila novinarka HRT-a iz Pučišća Doris Vučković.
R.I./ Foto:Ika;pxll