Ministar je istaknuo važnost sjećanja na herojsku obranu grada Osijeka te kako su Antunovac i ostala okupirana mjesta sačuvali Osijek.
Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar obrane Ivan Anušić sudjelovao je kao izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske danas, 5. prosinca 2024. godine, na obilježavanju 33. obljetnice bitke u šumi Rosinjača i Dana obrane grada Osijeka te na obilježavanju 33. obljetnice okupacije Antunovca.
Obilježavanje 33. obljetnice bitke u šumi Rosinjača i Dana obrane grada Osijeka započelo je polaganjem vijenaca kod spomenika ispred Mjesnog odbora u Ulici Andrije Hebranga u Osijeku, gdje je odana počast i izraženo poštovanje svim poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima i civilima.
Tom je prilikom ministar istaknuo važnost sjećanja na herojsku obranu grada Osijeka i žrtvu branitelja: “Sjećamo se 1991. godine, tog 5. prosinca, zadnjeg napada i najtežeg dana za grad Osijek. To je dan kad se grad Osijek uspio obraniti. Ali, nažalost, tog dana izgubili smo položaje južno i istočno od Osijeka, prije svega mislim na Rosinjaču, Nemetin, Tenju i Antunovac.”
Ministar je rekao kako je, unatoč velikim gubicima, zahvaljujući nevjerojatnoj hrabrosti i odlučnosti branitelja, grad Osijek obranjen, što je bilo ključno za daljnji nastavak borbe za neovisnost i oslobođenje cijele Hrvatske kao i za mirnu reintegraciju 1995. godine, te nastavio:
“Tog 5. prosinca živote su izgubili brojni mladi ljudi, civili i hrvatski branitelji. Poginulo je puno onih koji su krenuli braniti Hrvatsku 1990. i 1991. godine sa željom da bude neovisna i samostalna. Danas, 33 godine poslije, naše je sjećanje na njih jednako snažno. Njihova hrabrost, njihova borba i njihova žrtva ne smiju nikad biti zaboravljene.”
Nakon Osijeka, ministar Anušić prisustvovao je i obilježavanju 33. obljetnice okupacije Antunovca. Paljenjem svijeća kod spomen-obilježja masovne grobnice te polaganjem vijenaca kod spomen-kapelice u Antunovcu još jednom je odana počast svim žrtvama Domovinskog rata.
Tom prigodom istaknuo je važnost obilježavanja tih povijesnih trenutaka te podsjetio na hrabrost branitelja i civilnog stanovništva tog kraja:
“Peti prosinca 1991. godine bio je najtragičniji datum u povijesti Antunovca. Nažalost, velik je broj branitelja i civila iz Antunovca ostavio svoj život za obranu Antunovca i obranu cijele Hrvatske. Peti prosinca bio je taj datum kad nismo više mogli izdržati prejake napade srpske vojske, koja je imala namjeru i cilj zauzeti grad Osijek. Upravo je Antunovac na južnom bojištu, zajedno sa svim prethodno okupiranim mjestima, višemjesečnim naporima uspio sačuvati grad Osijek, što je bio i cilj.”
Zaključno, ministar Anušić naglasio je važnost čuvanja sjećanja na branitelje koji su se ovdje borili i dali živote za slobodnu i neovisnu Hrvatsku:
“Evo, danas se sjećamo svih onih koji su svoje živote ostavili za neovisnost i slobodu Republike Hrvatske. Danas ih se sjećamo i, naravno, svake godine to sjećanje treba gajiti. Ne samo mi nego i mlađe generacije, koje moraju znati na kakav je način stvarana hrvatska država i koja je povijest mjesta Antunovca.”
Obilježavanju obljetnica prisustvovali su i predstavnici lokalnih vlasti, obitelji poginulih i nestalih branitelja te brojni građani. Ove obljetnice podsjetnik su na hrabrost, odanost i požrtvovnost hrvatskih branitelja Osječko-baranjske županije koji su obilježili borbu za oslobođenje i očuvanje teritorijalne cjelovitosti Hrvatske.
D.M. /MORH/ Foto: J. Šeri
Ravnogorski pokret "Serbioos" i Udruženje izbjeglih, ugroženih i prognanih Srbije poslali su Svetom Arhijerejskom Saboru…
Osam kandidata, tri manje nego prije pet godina, natjecat će se na osmim izborima za…
U nakladi portala Telegram objavljena je knjiga "Matija" novinara Drage Hedla. Žanrovski između dnevnika i…
Komentiraj