Vojni komentator Goran Redžepović, bivši pilot HRT-a, na portalu Telegram je analizirao je veliku nabavu vojne opreme za Hrvatsku vojsku koju je ovih dana odobrila Plenkovićeva Vlada.
Redžepović u uvodnom dijelu hvali moćne HIMARS-e koji su se dokazali u ratu u Ukrajini.
“Vlada Andreja Plenkovića odobrila je financiranje nabave jednog od najsuvremenijih višecijevnih bacača raketa, američkog M142 High Mobility Artillery Rocket System, skraćeno HIMARS-a.
Ukupno osam lansirnih uređaja s 288 raketa znatno će ojačati vatrenu moć Hrvatske kopnene vojske. Polovica naručenih raketa M30A2 opremljena je rasprskavajućom bojevom glavom. Košuljica bojeve glave sastoji se od 180.000 volframskih kuglica. To je zamjena za klasično, zabranjeno kasetno streljivo”, ističe Telegramov komentator koji je zatim opisao učinkovitost HIMARS-a.
“Glavni je adut HIMARS-a izuzetna preciznost udara njegovih projektila kalibra 227 milimetara na krajnjem dometu od preko 70 kilometara. Upravo ta značajka razlikuje ga od ostalih sredstava sličnog kalibra i dometa. Kombinacijom satelitske i inercijalne navigacije, preko 50 posto raketa udara unutar pet metara od cilja.
Na početku ruske invazije na Ukrajinu točni udari HIMARS-a izluđivali su rusku vojsku. Likvidirani su mnogi zapovjednici, a skladišta streljiva protjerana 80 kilometara iza linije fronta”, piše Redžepović.
Nakon pohvale HIMARS-u Redžepović kritizira ministra obrane Anušića jer nije nabavio novu generaciju raketa koje mogu gađati ciljeve preko 150 kilometara.
“Hrvatska nije nabavila te rakete, a niti ATACMS projektile koje HIMARS ispaljuje na udaljenost preko 300 kilometara. Finska je naručila rakete ER GMLRS i prije nego što je postala članica NATO-a”, piše Redžepović pa onda prilično zlobno zaključuje.
“Ostaje pitanje jesu li naši namjerno izostavili ove moćne rakete najnovije generacije, ili su nam Amerikanci savjetovali da baš nije primjereno da ih nabavljamo s obzirom na ranije pretenzije Hrvatske da bude ‘egionalna sila’”, piše Redžepović.
Sugerira da bi Srbija mogla postati jača od Hrvatske ako Vučić ostvari najavljenu kupnju od izraelskih dobavljača.
“Nakon objave o novim akvizicijama Hrvatske vojske, Aleksandar Vučić najavio je kupnju izraelskog raketnog sistema zemlja-zemlja PULS (Precise and Universal Launching System) i besposadnih borbenih letjelica Hermes 900, s naglaskom da su bolji i ubojiti od HIMARS-a. Specifikacija nabave još nije poznata.
Iako Vučiću nije za vjerovati, zanimljivo je pratiti kako će, i hoće li, Vojska Srbije optimizirati operativnu kompatibilnost raketnih sustava i besposadnih letjelica.
Što se tiče našega Ministarstva obrane, ministar Ivan Anušić nam i dalje prodaje rog za svijeću. Naglašava potrebu razvijanja sposobnosti Hrvatske vojske za samostalno odvraćanje, a nabavlja opremu minimalnih vatrenih sposobnosti čija učinkovita upotreba ovisi o dobroj volji saveznika”, zaključuje Redžepović.
U MORH-u na Redžepovićeve analize gledaju u u svjetlu činjenice da je on u frendly odnosima s predsjednikom Milanovićem koji u posljednje vrijeme nameračio na ministra obrane Ivana Anušića.
Stoga se i Redžepovićeva analiza ne doživljava kao objektivan prikaz “vatrene moći Hrvatske vojske” već i kao Milanovićeva kritika Anušića i preko proxyja.
U Ministarstvu obrane smatraju da su Redžepovićeve analize ne samo bombastične i tendenciozne nego i da su pune dezinformacija kada je riječ o nabavi HIMARS-a pa poručuju da se “određene strukture očito ne mogu pomiriti s povijesnom modernizacijom i opremanjem Hrvatske vojske”.
Uvjereni su da se pokušava iskonstruirati problem koji ne postoji kad je riječ o nabavi raketa velikog dometa, većeg od 70 kilometara, i kada je riječ o ATACMS projektilima.
Iz MORH-a ističu i da je načelnik Glavnog stožera general-pukovnik Tihomir Kundid na saborskom Odboru za obranu dao detaljno obrazloženje za nabavu tog sustava i tih raketa ocijenivši da “takva borbena tehnologija predstavlja kvantni skok za modernizaciju Hrvatske vojske”
Pojašnjavaju i kritike o nabavi raketa:
“Nakon što smo s Vladom SAD-a potpisali ugovor o nabavi osam raketnih sustava HIMARS, u bilo kojem trenutku možemo naručiti i rakete dometa 300 kilometara ili više.
Dovoljan je tek aneks ili amandman postojećem ugovoru da bi se one naručile. Budući da je doktrina Hrvatske vojske odvraćanje,stvar je procjene hoćemo li kupovati rakete dometa 300 kilometara ili više. Ali ključno je da nakon potpisivanja ugovora o nabavi HIMARS-a – te rakete možemo naručiti bilo kada – poručuju iz MORH-a.
U MORH-u podsjećaju da sustav HIMARS u Europi zasad imaju tek Ukrajina, Poljska i Rumunjska, Hrvatskoj će biti isporučen 2028. godine”, objašnjavaju u Ministarstvu obrane.
D. M./ Foto: