Kategorije Premium sadržaj

Nepoznate fotografije dr. Franje Tuđmana sa Slobodanom Miloševićem

Širi dalje

Na današnji dan obilježavamo 24. godišnjicu smrti dr. Franje Tuđmana, prvog predsjednika suverene i samostalne Republike Hrvatske i vrhovnika Hrvatske vojske. Rođen je u Velikom Trgovišću 14. svibnja 1922. godine.



Za vrijeme Drugog svjetskog rata bio je sudionik antifašističkog pokreta kao obavještajni časnik. Nakon rata, bio je na visokim vojno-političkim položajima. Završio je studij na Višoj vojnoj akademiji 1957. godine i stekao čin general-majora.

Na vlastiti zahtjev napustio je vojnu službu te se posvetio znanstveno-istraživačkom radu. Osnovao je Institut za historiju radničkog pokreta u Zagrebu čiji je ravnatelj bio od 1961. do 1967. Stupanj doktora povijesnih znanosti postigao je 1965., a od 1963. do 1967. je izvanredni profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu.

Zbog ‘nacionalizma’ izbačen je iz Saveza komunista 1967. godine, a nekoliko godina kasnije bio je osuđen na dvije godine zatvora iz istog razloga. Pušten je nakon 9 mjeseci.

Ponovno je osuđen zbog intervjua na švedskoj televiziji 1981. godine  zbog “kontrarevolucionarne djelatnosti” u čemu je osobito bio “kriv” zbog revizije jugoslavenske propagande o logoru Jasenovac, koja je inzistirala na “Jasenovačkom mitu” o preko 700.000 žrtava tog logora.

Taj izrazito visoki broj žrtava je korišten za de facto demoniziranje Hrvata, čiji je nacionalizam predstavljao najočitiju prijetnju opstanku komunističke Jugoslavije.

Tuđman je prezentirao podatke 1964. godine službeno provedenog popisa žrtava rata u SFRJ, prema kojima je u Jasenovcu smrtno stradalo nekoliko desetaka tisuća ljudi, makar su podaci tog popisa bili pod  embargom sve do kraja SFR Jugoslavije Tuđman je osuđen na 3 godine zatvora, ali je s odsluženja kazne pušten 1983. iz zdravstvenih razloga.

Franjo Tuđman i Slobodan Milošević u Daytonu

Tijekom 1984., vraćen je u zatvor radi izdržavanja ostatka kazne, da bi nakon četiri mjeseca zbog pogoršanja zdravstvenog stanja bio uvjetno pušten iz zatvora.

Kao zagovornik hrvatske samostalnosti, politički se angažirao krajem 1980-ih godina, osnovao je Hrvatsku demokratsku zajednicu kojoj je bio predsjednik sve do svoje smrti 10. prosinca 1999. godine. Ostalo je povijest.

Sudbina je htjela da je prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman umro na današnji dan – na Međunarodni dan ljudskih prava.

 

Milan Milutinović , Slobodan Milošević, Franjo Tuđman. Gojko Šušak i Mate Granić u Daytonu

I danas, 24. godine nakon smrti dr. Franjo Tuđman je politički i dalje vrlo živ, a njegove ideje prisutnije i citiranije mnogo više nego u prvim posthumnih godinama, u vrijeme “detuđmanizacije” koju su pokušali nametnuti njegovi nasljednici Stjepan Mesić i Ivo Josipović.

Ta činjenice pokazuje zapravo koliko je bio u pravu nedavno preminuli Henry Kissinger koji je u pismu Tuđmanu napisao:

“Gospodine predsjedniče, Vi ste zadužili svoj narod jer ste mu u povijesnim trenucima bili na čelu i omogućili stvaranje države. Ali kao i svi veliki ljudi, niti Vi nećete dočekati izraze zahvalnosti za to. Učinit će to tek dolazeće generacije. Ali vjerujte, učinit će. Vi ćete biti veliki čovjek hrvatske povijesti, ali ne za života, već kada ocjene budu donesene hladnom glavom.” (Citirano prema: Dr. Franjo Tuđman: Vizije i postignuća, UHIP, 2002., str. 141)

Citati

“Imamo svoju Hrvatsku, naša je i bit će onakva kakvi sami želimo i nećemo nikome dopuštati sa strane da nam propisuje kakva ta Hrvatska treba da bude.”

“Draga hrvatska braćo i sestre, imamo na čemu graditi svoju povijest, imamo zašto biti povijesni i čuvajmo to što smo stvorili. Znajmo da je naša sudbina samo u našim rukama. Neka nam živi jedina i vječna Hrvatska!”

“U ovom teškom trenutku i na povijesnoj prekretnici, pozivam vas, braćo i sestre da ispunite svoju svetu dužnost u obrani domovine. Budimo složni u borbi za slobodu naše hrvatske zemlje, našega mora i neba nad jedinom i vječnom nam Hrvatskom!”

Tuđman i Milošević parafiraju Daytonski sporazum

“U naše povijesno doba, najvišim povijesnim ciljem svakog nacionalnog bića ostaje postizanje pune nacionalne slobode u suverenoj, vlastitoj državi.”

“Pobjednik koji ne zna praštati, taj sije klice novih razdora i budućih zala. A hrvatski narod to ne želi. Nije želio ni sve ono što smo ovdje pretrpjeli u Vukovaru i u čitavoj Hrvatskoj (…)

Sve ovo što činimo nije samo u uskom, lokalnom interesu, nego i u općehrvatskom, općeeuropskom, u interesu mira, budućnosti ovoga kraja i Europe. I neka nam živi suživot hrvatskog naroda sa srpskom i drugim etničkim zajednicama na ovim područjima. Neka nam živi jedina i vječna Hrvatska.”

Za ovu prigodu donosimo dosad nepoznate fotografije dr. Franje Tuđmana nastale tijekom pregovora u Daytonu.

M. Marković/ Foto: privatni arhiv


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Vatreni doznali protivnika u Ligi nacija, Hrvatska protiv Francuske

U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…

33 minute prije

HNB objavio: Cijene u hrvatskom DM-u niže su nego u Sloveniji, Italiji i Austriji

Tragom usporedbi cijena u njemačkom i hrvatskom DM-u koje su izazvale burne reakcije u javnosti,…

2 sata prije

Bila je strašno žedna. Poštarica Ines u dva ujutro ukrala rakiju iz restorana

Poštarica Ines (36) te je noći bila toliko žedna da je odlučila provaliti u restoran…

2 sata prije