Josip Perković, bivši djelatnik jugoslavenske tajne službe UDBA-e, a početkom 1990-ih i hrvatskih tajnih službi, u Njemačkoj je osuđen na kaznu doživotnog zatvora zbog sudjelovanja u organizaciji ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine.
Perković je nedavno izručen Hrvatskoj gdje će odslužiti zatvorsku kaznu nakon što je u Njemačkoj tijekom i nakon suđenja proveo pet i pol godina. U tih pet i pol godina Perkovićevo zdravstveno stanje znatno se pogoršalo, a njegovi odvjetnici tvrde da je to zbog nebrige u zatvoru, piše Deutsche Welle.
Stvarno Perkovićevo zdravstveno stanje bit će poznato nakon što obavi sve liječničke pretrage u Zagrebu, No, njegov odvjetnik Anto Nobilo uvjeren je da Perković u Njemačkoj nije bio zdravstveno tretiran na odgovarajući način.
‘Rekli su mu da neće trošiti sredstva na njega’
“Izgubio je 30 kilograma tjelesne težine. Dolaskom u zatvor Remetinec utvrđena je težina od 66 kilograma. Prije izručenja imao je 94-96 kilograma”, kazao je Nobilo za Deutsche Welle.
Nobilo dodaje da je njegov klijent prilikom izručenja Njemačkoj sa sobom ponio i liječničku dokumentaciju te propisane terapije. Već tada je, kaže odvjetnik, imao nekoliko ozbiljnijih dijagnoza bolesti, odnosno probleme s visokim krvim tlakom te povišenim šećerom.
“Nije imao medicinsku zaštitu kakvu je trebao i bojim se da je došlo do oštećenja njegova zdravlja. U Njemačkoj su mu otvoreno rekli da oni neće trošiti svoja sredstva jer on će služiti kaznu u Hrvatskoj”, kazao je Nobilo.
Nobilove tvrdnje, ujedno i optužbe na račun bavarskih pravosudnih vlasti, za Deutsche Welle komentirali su u bavarskom Ministarstvu pravosuđa u Münchenu.
Glasnogovornica Ministarstva Ulrike Roider kazala je kako podaci o zdravstvenom stanju neke konkretne osobe podliježu “posebno strogom zakonu o zaštiti podataka” pa stoga nisu mogli komentirati konkretan zdravstveni tretman Perkovića.
Liječnička skrb o zatvorenicima u bavarskim zatvorima regulirana je posebnim zakonom u kojemu stoji da “zatvorenici imaju pravo na zdravstveni tretman ako je on potreban kako bi se otkrilo neku bolest, liječilo je, spriječilo njezino pogoršanje, odnosno ublažilo tegobe zbog bolesti.”
Također, u bavarskom Ministarstvu pravosuđa kažu da svi zatvorenici imaju pravo na opskrbu lijekovima i drugim medicinskim materijalom, odnosno na preventivne preglede i pretrage s ciljem ranog otkrivanja potencijalnih bolesti.
‘Imao je ekonomičnu medicinsku skrb’
Nobilo tvrdi da u Perkovićevom slučaju toga nije bilo i da u pet i pol godina provedenih u tamošnjim zatvorima njegov klijent “nikada nije bio pregledan”. Deutsche Welle piše kako je moguće da tim tvrdnjama Nobilo, znajući da se bavarske vlasti ne smiju konkretno očitovati, želi diskreditirati bavarsko pravosuđe i dodatno pojačati (svoju) sumnju da suđenje nije bilo pravedno.
Pritom Deutsche Welle podsjeća kako je Nobilo u više navrata proces u Münchenu protiv Perkovića i Zdravka Mustača nazvao nepoštenim i pristranim te podigao tužbu pred Europskim sudom za ljudska prava očekujući da bi Perković za godinu-dvije trebao biti pušten na slobodu. Inače, Perkoviću je kazna doživotnog zatvora izrečena u Njemačkoj, u Hrvatskoj preinačena u kaznu od 30 godina zatvora budući da domaće zakonodavstvo ne poznaje kaznu doživotnog zatvora.
Nobilo je ponovio da su Perkoviću tijekom suđenja u Münchenu izvađeni prednji zubi jer ih “nisu htjeli liječiti” te mu odbili zahtjev za davanjem zubne proteze tvrdeći da je to “estetsko, a ne medicinsko pitanje”. No, na intervenciju obrane, Sudsko vijeće ipak je naložilo zatvorskoj upravi da Perkoviću odobri izradu proteze. Nobilo, pak, kaže da je nakon završetka suđenja Perkoviću, u zatvoru Straubing izvađen još i zub na kojem je proteza imala uporište.
“Uoči vađenja zuba 9. siječnja 2018. liječnik mu je rekao da neće raditi novu protezu, jer će u konačnici ići u Hrvatsku, pa da mu onda oni to tamo rade”, ustvrdio je Nobilo.
Na sve ove Nobilove optužbe bavarska poravosudna tijela ne smiju konkretno odgovoriti zbog zaštite osobnih podataka. Glasnogovornica Ministarstva pravosuđa tek je kazala kako je u svakom bavarskom zatvoru zajamčena “dostatna, svrsishodna odgovarajuća temeljna medicinska skrb, koja se temelji na načelu ekonomičnosti”.
R.I./Foto:hrt