Počašćena sam i trudit ću se opravdati ukazano povjerenje, komentira je kratko Marija Pejčinović Burić nakon što je premijer Andrej Plenković potvrdio kako će upravo nju, dosadašnju državnu tajnicu u MVP-u, predložiti za novu ministricu.
MVEP će tako voditi žena iz sustava, čija je karijera usko vezana za Ministarstvo. Pejčinović Burić bila je državna tajnica u vrijeme kad je ministrica bila današnja predsjednica Kolinda Grabar Kitarović.
Desna ruka Kolindi Grabar Kitarović
Njezini suradnici govore o njoj kao o izvrsnoj stručnjakinji s iznimnim poznavanjem europskih i euroatlantskih integracija na više razina – od nevladinog sektora, preko EU fondova, do političkog aspekta. U ovom je mandatu državne tajnice vodila projekt kandidature Hrvatske za preseljenje Europske agencije za lijekove iz Velike Britanije, ali i pripremala Hrvatsku za predstojeće predsjedanje Europskom unijom 2020.
Još 2007. u vrijeme premijera Ive Sanadera kazala je: “Da želim biti ministrica!”
Marija Pejčinović Burić rođena je u Mostaru 1963. godine, gimnaziju je pohađala u Ljubuškom, a Ekonomski fakultet završila u Zagrebu. Magistrica je europskih znanosti i govori četiri strana jezika, a postdiplomski je upisala u Belgiji i Poljskoj. Završila je Collège d’Europe u Brugesu i u Varšavi na kojem je stekla titulu magistrice europskih znanosti, da bi nakon zaposlenja u Končaru i Plivi, ali i angažmanu u proeuropskim pokretima (bila je direktorica Europskog doma) 2000. došla u MVP i to – kako je sama rekla u intervjuu – na poziv ministra eurointegracija Ivana Jakovčića.
Ipak, sve do 2007. i ulaska u HDZ nije bila politički aktivna. Zanimljivo, njezin ulazak u HDZ koincidirao je s ulaskom još jedne sadašnje ministrice, Martine Dalić, u tu stranku. Tada je i detaljnije govorila o svom svjetonazoru, kazavši kako se svrstava u demokršćane i u desni centar, kako je vjernica te kako važnost polaže u obitelj i tradicionalne vrijednosti.
Iz imovinske kartice se da iščitati kako joj suprug radi u tvrtki MCC Ekskluzivne nekretnine, kako imaju stan od 121 četvorna metra, zemljišta i oranicu, ali i kredit od 80 tisuća eura.
HDZ-ova zastupnica u Saboru
Iako u MVP 2000. dolazi kao članica pregovaračke skupine za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između RH i EU, ubrzo postaje pomoćnica ministra, a od 2004. do 2008. i državna tajnica, u vrijeme dok je ministrica bila Kolinda Grabar Kitarović. Cijelo to vrijeme bavila se fondovima i europskim integracijama te sudjelovala kao pregovaračica u više poglavlja.
Nakon odlaska Kolinda Grabar Kitarović iz MVP-a, pojavile su se špekulacije kako će je naslijediti upravo Marija Pejčinović Burić. Iz tog vremena pamtimo njen izjave da želi biti ministrica i da ima dovoljno iskustva preuzeti tu dužnost.
No, do imenovanja za ministricu morat će pričekati 10 godina. Na izborima 2007. bila je na listi HDZ-a, ušla u Sabor i bila zastupnica do 2011. godine
Josipović i Milanović nisu je voljeli
Zanimljivo jest da kako je dva je puta trebala postati veleposlanicom: prvo imenovanje za veleposlanicu u Parizu stopirao je predsjednik Ivo Josipović, koji je odbio listu kandidata koje su predložio ministar Gordan Jandroković. Umjesto nje, tamo je naposljetku otišao Ivo Goldstein. Njezino imenovanje ministricom u Madridu dvije godine kasnije, govorilo se, zaustavio premijer Zoran Milanović.
Josipović i Milanović nisu je voljeli zbog jasnog i nedvosmislenost stava da je Hrvatica i katolkinja, a u političkom smislu demokršćanskih svjetonazora. Iskazivala je jednak stav prema ustaškom i partizanskom znakovlju.
“Ako će se zabraniti ustaška znakovlja, trebalo bi zabraniti sve simbole totalitarnih režima. Najviše me šokira kada se netko danas javno obrati s ‘drugovi i drugarice’.” Taj stav kod Josipovća i Milanovića nije prolazio.
Inače Burićka je bila aktivna rukometašica, počela je u Ljubuškom, a za vrijeme studija u Zagrebu igrala za Lokomotivu, Trešnjevku i Kraš. Nakon ozljeda ligamenta odustala od rukometa, posvetila se studiju i učenju stranih jezika.
Oni koji je poznaju iz tog razdoblja, kažu da je bila skromna i samozatajna, ali naglašeno Hrvatica i katolkinja.
M. Marković/foto:pxll