Prodajom hrvatske imovine Crna Gora planira osnažiti vlastite obrambene sposobnosti. Naime, Ministarstvo obrane Crne Gore odlučilo se za nabavu dva višenamjenska, ophodna broda, OPV 60, koje će sagraditi francusko brodogradilište “Kership”.
Riječ je o plovilima dužine 60 metara, namjenjenih zadaćama ophodnje i nadzora mora te za antipiratske operacije. OPV 60 naoružani su pramčanim topovima kalibra 40 milimetara, uz dva bočna 20 milimetarska topa za protuzrakoplovnu zaštitu.
Posjeduju i krmenu rampu za brze čamce, te široku radnu platformu na koju se, u slučaju potrebe, mogu postaviti lanseri za protubrodske rakete. Ukupna cijena za oba broda je oko 100 milijuna eura.
Za hrvatske prilike posebno je zanimljivo da će se otplata jednog broda namiriti prodajom dva velika patrolna broda (VPBR), oznake 33 i 34, nekadašnjim fregatama klase “Kotor”, a koji po sukcesijskim pravilima, s obzirom na baziranost u ratnoj luci Lora u Splitu, pripadaju Hrvatskoj.
Radi se o kapitalnim brodovima JRM-a koji su 1991. godine ukradeni iz Splita i odvučeni u Crnu Goru. Ovo je samo nastavak crnogorske politike prodaje otetog naoružanja i opreme iz hrvatskih luka na čemu je, prema neslužbenim procjenama do sada zaradila preko 400 milijuna eura.
Nova crnogorska mućka sa hrvatskom imovinom ponovo prolazi bez javne reakcije hrvatskog diplomatskog predstavnika u Podgorici.
Što je s brodom Jadran?
Također, ponovo se postavlja pitanje u kojoj je fazi povratak druge hrvatske pokretne imovine, školskog broda “Jadran”. Kao da je prošlogodišnji entuzijazam splasnuo.
Moguće da je sada fokus usmjeren na nadolazeće parlamentarne izbore i poteze bukaća sa Pantovčaka koji bi “Jadran”, što ni ne krije, ostavio Crnogorcima.
Nije poznato ni u kojoj je fazi obnova “Jadranove” snasti, s obzirom da su crnogorski novinari najavljivaili kako će krajem 2023. godine brod ponovo zaploviti u ”punoj ljepoti”. Godina 2023. prođe i dođosmo do početka proljeća, a “Jadran”, okrljašten, očepuran, bez jedara, još čami na neuglednom vezu luke Bar.
Posebnost ove priče je da jedna članica NATO-a, Crna Gora, gradi svoju vojsku otetom imovinom druge članice NATO-a, Hrvatske. Groteskno, bizarno.
Ovdje treba vidjeti kako se crnogorski-francuski biznis s ukradenim brodovima uklapa u hrvatsko-francusko „strateško partnerstvo“?
M. Marković/Foto: kership.com
Tragom usporedbi cijena u njemačkom i hrvatskom DM-u koje su izazvale burne reakcije u javnosti,…
Poštarica Ines (36) te je noći bila toliko žedna da je odlučila provaliti u restoran…
Chef Tomica Đukić, glavni kuhar hrvatske reprezentacije, koji našim nogometašima kuha još od Eura 2016.…
Komentiraj