Novinarka Jutarnje lista Željka Godeč analizirala je pisanje hrvatskih medija o osmero Hrvata uhićenih u Zambiji gdje su otputovali zbog usvajanje djece. Lokalne vlasti su ih uhitile zbog sumnje da je posrijedi trgovina djecom. Uhićeni su 7. prosinca 2022. i zatvoru su već četiri tjedna.
Među uhićenima je i zaposlenica Ustavnog suda, gitarist Hladnog piva, vijećnik iz stranke Možemo, iz koje poručuju:
“U ovom trenutku nemamo dovoljno informacija osim onih primarno dostupnih putem medija. Nikako ne bismo željeli donositi zaključke samo temeljem medijskih napisa budući da se radi o iznimno osjetljivom predmetu. Istovremeno, imamo informaciju da svi privedeni imaju konzularnu i pravnu zaštitu te da se trenutno radi na rasvjetljavanju svih činjenica vezanih za ovaj slučaj.”
Medijski odjek slučaja komentirala je novinarka Jutarnjeg lista Željka Godeč:
“Pitanje glasi: kako je moguće da jedna afera koja po svemu upućuje na trgovinu djecom ili barem otvara pitanja o svim zamkama i tegobama posvojenja djece iz Afrike bude tako loše i mizerno tretirana u medijima, pri čemu su, živog li užasa, ovu temu bolje obradili desni od lijevih i postavili više razumnih i legitimnih pitanja
Kako je moguće da su domaći sudovi legalizirali posvojenje djece iz Konga bez odobrenja Ministarstva?
Nova politička korektnost za koju vidim da će mi, nastavi li se ovim tempom cenzuriranja i malograđanštine, uskoro biti u istom rangu kao nacionalizam i šovinizam, dovela je do toga da smo prešutjeli imena uhićenih iako su, eto internetom dostupna što cijelu stvar čini grotesknom – zašto bi štitili identitet ljudi koji su možda umiješani u kriminal, a možda i nisu nego su i sami žrtve, ali to je fact of life…
I još gore: kakva kolonijalna nadmenost se užgala u nas, nekolonijalnoj zemlji. Je li to logika da je svakom crnom djetetu bolje kod nas nego u matičnoj zemlji, pa čak i po cijenu da je možda ukradeno, da su mu roditelji živi, da postoji netko tko ga tamo voli i ne bi ga se odrekao pa onda ne treba puno ni piliti…
Ili sam i ja samo dogurala do onog Churcillovog uvida: tko u mladosti nije bio liberal taj nema srca, a tko u starosti nije konzervativac taj nema pameti… jer mi se čini da su desni napravili bolji posao od lijevih”, piše Željka Godeč.
“Dokumenti su krivotvoreni”
Zambijski mediji su objavili da je lokalna policija dobila dojavu da je 6. prosinca troje bijelaca rezerviralo sobe u pansionu u Ndoli, nakon čega su imigracijski službenici uz pomoć policije pratili osumnjičene s kojima su bila djeca kongoanskog podrijetla.
Uhićeni su dan kasnije u međunarodnoj zračnoj luci, a preliminarni rezultati istrage pokazuju da dokumenti za posvajanje koje je izdao Kongo nisu autentični.
Zambianews365 je objavio da su policijski službenici uhitili četiri para u dobi između 36 i 52 godine u zračnoj luci Simon Mwansa Kapwepwe. Objavili su i identitet uhićenih parova.
“Podaci su im kako slijedi: Damir Magić, star 44 godine i njegova supruga Nadica Magić, stara 45 godina, bračni par hrvatskog podrijetla. Bili su sa svojim navodno posvojenim djetetom Beatrice – Magic (ime novopečenih roditelja) starom 1 godinu i 3 mjeseca iz DR Konga.
Subošić Zoran, star 52 godine, i njegova supruga Azra Imamović Subošić stara 41 godinu, oboje hrvatski državljani, sa svojim navodno usvojenim djetetom Mariellom Kalinde- mamović Subošić star 3 godine iz DR Konga.
Ladislav Peršić, star 42 godine, sa suprugom Aleksandrom Peršić stara 40 godina, hrvatski državljani, s navodno posvojenim djetetom Kona Asnate- Peršić, starim 3 godine.
Noah Kraljević, star 45 godina te supruga Ivona Kraljević stara 36 godina, hrvatski državljani, s njihovim navodnim posvojenim djetetom Jeanom Val-Kraljevićem, starim 3 godine iz DR Konga.
Noah Kraljević rođen je pod imenom Dalija Pintarić, no promijenio je ime u Noah Pintarić, a kasnije u Noah Kraljević. Prema internetskim podacima, riječ je o snimatelju, montažeru i redatelju, koji je jedan od suosnivača udruge TransAid, a 2014. godine proglašen je LGBT osobom godine.
Godine 2017. postao je vijećnik mjesnog odbora “Samoborček”, Trešnjevka u kvoti stranke Zagreb je naš, a tu dužnost obnaša i danas.
Rekacija vlasti
Službenik veleposlanstva RH u Pretoriji u tri je navrata posjetio hrvatske državljane u pritvoru te su im dostavljeni hrana, lijekovi i druge potrepštine, potvrđeno je iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Službenik veleposlanstva sastao se i s predstavnicima nadležnih tijela Republike Zambije, kao i delegacije Europske unije u Lusaki.
U MVEP-u tvrde da su u veleposlanstvu u Pretoriji reagirali “promptno i samoinicijativno” te su od Zambije diplomatskim putem zatražili službenu potvrdu o uhićenju kao i informacije o radnjama koja poduzimaju njihova nadležna tijela. Usmenu potvrdu o uhićenju i pritvaranju hrvatskih državljana veleposlanstvo je primilo 13. prosinca ove godine.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović potvrdio je prošli petak kako su djeca iz Konga, koju su u Zambiji posvojila četiri hrvatska para naknadno uhićena zbog sumnje u trgovanje ljudima, imala hrvatske dokumente.
‘‘Provode se istraživanja. Djeca imaju hrvatske dokumente koji su izdani na temelju odgovarajućih rješenja hrvatskih institucija‘‘, kazao je Božinović.
Dodao je kako u ovom trenutku više hrvatskih resora surađuje i razmjenjuje informacije koje koordinira Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) koje je zaduženo za brigu o hrvatskim državljanima izvan RH.
Uhićeni Hrvati imaju odvjetnika po službenoj dužnosti. Trenutačne informacije iz Demokratske Republike Kongo i Zambije, kao i iz Hrvatske ne idu im na ruku. Teško je vjerovati da ni institucije ni četiri para u ovako ozbiljnoj stvari ne znaju procedure i ne provjeravaju.
Ključno pitanje u ovom slučaju je zašto Hrvatska uopće dopušta posvojenje djece iz zemlje koja ne samo da nije potpisnica Haške konvencije (Konvencije o zaštiti djece i suradnji u vezi s međudržavnim posvojenjem), poglavito u kontekstu činjenice da smo prije desetak godina imali aferu s “posvajanjem” djece iz Konga kad je optužena “lažna humanitarka” Adriana Sučić Roginić, bivša zaposlenica Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA).
U slučaju posvojenja djece iz Konga poznato je da su djeca na sudu dobila hrvatske dokumente. Odluke o posvojenju iz Demokratske Republike Kongo prihvaćene na sudovima u Varaždinu i Zlataru. Izvješće o svemu je zatražio predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić.
“Ono što se sad čini na prvi pogled je da su sudovi sve napravili onako kako bi trebalo biti da su poštivali formu, a sad je li to rađeno na temelju dobrog falsifikata, to zasad ne možemo reći čini se da su sudovi postupali po formi da su priznavali tu formu jer su sve te isprave koje su dostavljane u skladu s propisima kako to treba biti”, rekao je sudac Željko Pajalić, glasnogovornik Vrhovnog suda.
Problem je što Kongo posljednjih 10 godina ne dopušta posvojenje djece strancima.
M. Marković/Foto:Zambian observer
Podravkin logističko-distributivni centar u Koprivnici, vrijedan 48 milijuna eura, koji se prostire na 26.000 četvornih…
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
Komentiraj