NA današnji dan 1991. počela je bitka za Šibenik. Agresor je predvođen Ratkom Mladićem imao uporišta i unutar grada i po okolici, u vojarnama, ratnoj luci, obalnim bitnicama na otočju Žirju i Smokvici te na obali u Zečevu i Rogoznici. Pored JNA, djelovala je i TO SAO Krajine, ali i brojni srpski dobrovoljci, “martićevci”, kao i paravojske iz Srbije.
Šibenik je bio blokiran i s morske strane jer je JNA s Visa uputila skupinu ratnih brodova kao potporu. Jugoslavnesko ratno zrakoplovstvo podupiralo je kopnene i pomorske snage iz zrakoplovnih luka Pule, Zadra, Splita i Mostara.
Jedan od ključnih trenutaka bila je predaja bitnice na otoku Žirju koja je tada pala u hrvatske ruke, a čime je neutralizirana opasnost s mora.
Opći napad na Šibenik počeo je 16. rujna. Tada su Mladićeve snage drskim prepadom u potpunosti razbile obranu hrvatskih branitelja i brzo izbile na Šibenski most. Šibenik je bio pred padom. Proboj srpskih snaga bio je posljedica tehnološke nadmoći, jer hrvatske snage nisu imali se čime suprotstaviti se najmodernijim JNA tenkovima M-84. Daljnji napredak srpske snage nisu izvele, jer su se bojale hrvatske inženjerije s druge strane mosta. Strahovale su da bi most mogao biti miniran.
No i hrvatske snage prvog dana napada bilježe veliku pobjedu – oslobođena je vojarna na Šubićevcu i Dom JNA u središtu Šibenika.
Sljedećih dana u okolici grada vodile su se žestoke borbe.
No, najupečatljiviji datum cijele bitke postao je 21. rujna kad su protuzračne snage uspjele srušiti dva aviona JNA koji su letjeli nad morem nedaleko Šibenika. No, uspjeh branitelja Gorana Pauka i Nevena Livajića svojim je uzvikom proslavio mladi branitelj Filip Gaćina, a za vječnost sačuvao snimatelj Ivica Bilan.
“Oba dva, oba dva, oba su pala”, vikao je uzbuđeni Gaćina dok je Bilan kamerom snimao oboreni avion.
To je bio i ostao najpoznatiji detalj krvave i važne bitke za Šibenik, a koja je bila prva velika pobjeda i prva prekretnica u Domovinskom ratu.
“Oba su pala” je postala možda i najpoznatija izjava iz Domovinskog rata, a u ono doba imala je i snažnu moralnu poruku. Naime, ovaj događaj je pokazao da se može prkositi i znatno jačem neprijatelju, a upravo je to takva doza samopouzdanja u gotovo beznadnoj situaciji bila neophodna. Sljedećih dana Šibenik je obranjen. Oslobođen je šibenski most i još neki važni strateški prilazi gradu, agresor je bio prisiljen na povlačenje.
Filip Gaćina preživio je cijeli Domovinski rat da bi 19. rujna 1998. poginuo prilikom razminiravanja terena kao pripadnik “Mungosa”.
M. Marković/ Maxportal
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj