“Radili smo Žrtvoslov, na području Đakovštine imamo oko tri tisuće žrtava koje su stradale u ratu i poraću”, ustvrdio je Šola.
Kod spomenika “Glava koja tone” u subotu je u Đakovu, u organizaciji Hrvatskog društva političkih zatvorenika Osječko- baranjske županije i Hrvatskog obrednog zdruga Jazovka, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odana počast žrtvama komunističkih zločina.
Bila je to komemoracija za žrtve koje su ubijene nakon što su partizani ušli u Đakovo 17. travnja 1945., a počast žrtvama odao je i gradonačelnik Đakova Marin Mandarić.
Predsjednik đakovačkog krila Hrvatskog obrednog zdruga Jazovka Pero Šola rekao je da je još uvijek nepoznat broj koliko je točno ljudi stradalo tada, no da je riječ o stotinama građana Đakova koji su odvedeni iz svojih kuća i ubijeni na raznim lokacijama.
Jedna od tih lokacije je Parokova livada gdje je, kako je rekao, ubijeno oko stotinu ljudi.
“Radili smo Žrtvoslov, na području Đakovštine imamo oko tri tisuće žrtava koje su stradale u ratu i poraću”, ustvrdio je Šola.
Spomenik žrtvama komunističkih zločina na području Đakovu i Đakovštine otkriven je 2009. godine na istome mjestu gdje su nakon 17. travnja 1945. komunisti/partizani počinili zločine. Masovna grobnica Župnu livadu u središtu Đakova, do danas nije istražena
“Glava koja tone” rad je akademskog kipara Antuna Babića iz Vinkovaca, a predstavlja nastavak izložbe “Žrtve Bleiburga i Križnog puta” koju je Hrvatski državni sabor organizirao 1998. u Zagrebu.
Hina/Foto: djakovo.hr