Alen Delić, potpredsjednik Hrvatske udruge menadžera sigurnosti, upozorio je večeras na svom Twitter profilu da se društvenim mrežama šire lažne vijesti oko posljedica potresa – od računa za uplate pomoći pa do netočnih informacija.
Kako možemo prepoznati lažne račune za pomoć stradalima u potresu Delić je pojasnio za 24sata.
– U ovom je trenutku najbolje držati se onih podataka koje na službenim stranicama objavi Stožer civilne zaštite ili eventualno Hrvatski crveni križ.
Dodatne provjere su prilikom samog plaćanja, ukoliko se radi o pravnim osobama, podaci će se automatski prepoznati u aplikacijama za plaćanje. Sva strana plaćanja, a ima i takvih, su sumnjiva – objašnjava Delić.
Istaknuo je da možemo očekivati kako će se lažni računi za prikupljanje pomoći više pojavljivati u idućim danima.
– U ovom trenutku se više šire netočne fotografije s terena ili potrebama koje imaju osobe na, nažalost, pogođenim područjima – kaže Delić i dodaje da će se, prema njegovom dosadašnjem iskustvu, više prevara pojaviti u stranim državama.
Velik je broj lažnih vijesti koje kruže društvenim mrežama, od računa za uplate do netočnih informacija s terena. Mediji dobro izvještavaju, oni će proslijediti i informacije nadženih službi. cc upozorite ljude @DomagojNovokmet @IvanaIvandaa @AnaRaicKnezevic
— Alen Delic (@shadowalen) December 29, 2020
– Relevantni mediji u ovom trenutku, čini se, objavljuju i relevantne informacije. Na društvenim mrežama u tom smislu treba pratiti potvrđene stranice, osobe i medije.
Treba se suzdržati od prosljeđivanja informacija koje u tom smislu ne dolaze iz nadležnih službi (civilna zaštita i policija) ili medija. Dakle, provjeriti gdje je informacija nastala – objašnjava Delić