Kategorije Premium sadržaj

Orban stavlja migracije kao ključnu temu mađarskog predsjedanja EU-om

Širi dalje

Mađarski premijer Viktor Orban rekao je njemačkim medijima da pitanje migracija želi staviti u središte predstojećeg mađarskog predsjedanja Europskom unijom.



Orban je rekao medijskoj skupini Funke u izjavi objavljenoj u nedjelju da pozdravlja stajalište njemačkog kancelara Olafa Scholza, koji razmatra opcije za premještanje postupaka azila u zemlje izvan EU-a.

Mađarska će 1. srpnja od Belgije preuzeti rotirajuće šestomjesečno predsjedanje Vijećem Europske unije.

Orban je rekao da Mađarska već provodi politiku prema kojoj se zahtjevi za azil razmatraju u trećim zemljama, primjerice u mađarskom veleposlanstvu u Beogradu, prije nego što se podnositeljima zahtjeva da zeleno svjetlo za ulazak u zemlju.

Sredinom lipnja, Europski sud pravde (ECJ) naložio je Mađarskoj da plati kaznu od 200 milijuna eura i dodatnih milijun eura po danu zbog neprovođenja prethodne odluke o promjeni politike azila.

Odluka je uslijedila nakon sudske presude iz prosinca 2020. kojom je Budimpešti naloženo da promijeni svoje postupke za dodjelu međunarodne zaštite i vraćanje državljana trećih zemalja.

Položaj predsjedavajućeg EU-a uglavnom je birokratski i uključuje određivanje dnevnog reda sastanaka i usmjeravanje političkih rasprava prema odluci, ponekad pronalaženje kompromisa među državama članicama EU-a kada ne postoji jasan konsenzus.

Mađarska ima burne odnose s institucijama EU-a oko pitanja vladavine prava i korupcije.

Vijeće Europske unije zastupa vlade država članica. U Vijeću EU-a sastaju se nacionalni ministri i ministrice svih zemalja EU-a kako bi pregovarali o zakonodavnim aktima EU-a i donosili ih.

  • pregovaraju o zakonodavnim aktima EU-a i donose ih
  • sklapaju međunarodne sporazume u ime EU-a
  • donose proračun EU-a
  • oblikuju zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku EU-a
  • koordiniraju politike država članica u raznim područjima.

Sve države članice redom preuzimaju predsjedanje sastancima Vijeća na šest mjeseci. Vijećem trenutačno predsjeda Belgija, do 30. lipnja 2024. kad predsjedanje preuzima Mađarska.

Za predsjedanje Vijećem ne održavaju se izbori, nego sve zemlje redom obnašaju tu dužnost. To znači da svaka država članica, bez obzira na veličinu, predsjeda Vijećem i na red dolazi svakih 13 i pol godina.

Hina/Foto: gov.hr


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Severina: “Prijetili su mi ubojstvom i silovanjem i zvali da uđem u HDZ”

Severina je u intervjuu za Klix.ba govorila o novogodišnjem koncertu u Sarajevu, kao i svim životnim…

19 minuta prije

Selak Raspudić: Tko je za nju “Napoleon na drvenom konjiću”, a tko “iPhone ljevica”

Predsjednička kandidatkinja Marija Selak Raspudić oštro je kritizirala stanje u državi, upozorivši na korupciju u…

59 minuta prije

Primorac Milanoviću: Dobro jutro, uskoro bivši predsjedniče

Dragan Primorac, HDZ-ov predsjednički kandidat na nadolazećim izborima, komentirao je izjavu predsjednika Zorana Milanovića, koji…

1 sat prije