Pripadnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, predstavnici vojske i policije položili su vijence u Bučju i zapalili svijeće u sjećanje na sve poginule branitelje, civile i logoraše.
– Osjećaj nakon oslobođenja Bučja se teško može opisati riječima. Danas, kada pobijedi reprezentacija, svi su sretni koji dan, ovo veselje se ne može usporediti ni s čim. O tome da možete poginuti, ne razmišljate. Upravo ovi dečki koji su ugradili svoje živote u Hrvatsku su dokaz da o tome ne razmišljate. Idete za bolje sutra, rat je to koji je odnio živote, žrtve su tu, zato im odajemo počast. Danas smo ovdje da bi generacijama koje se nisu u to vrijeme ni rodile samo skrenuli pozornost na to da su ovdje ljudi ginuli za ovo što imamo danas – izjavio je Krešimir Pavelić, jedan od sudionika akcije.
Dodaje kako smatra da nije bilo Sarajevskog primirja tjedan dana nakon Bučja, oni bi oslobodili Okučane i došli do Save, te za akciju Bljesak, koji je oslobodio okupirane dijelove tri godine kasnije, ne bi bilo potrebe.
– Ništa nas ne bi moglo zaustaviti. Bili smo u zanosu i s visokim ratnim moralom. Nakon ulaska u Bučje nije bilo niti jednog logoraša. Jedan dio je neprijatelj, u paničnom bijegu, poveo sa sobom, dok je jedan dio nažalost skončao u Bučju. Oslobođenje Bučja i otvaranje ceste prema Pakracu je bio najljepši poklon građanima Požege. To je u našoj županiji jedan od najsvjetlijih dana u Domovinskom ratu – kazao je Pavelić.
Drugi sudnici akcije “Orkan 91″, koja je zaustavljena jer se pripremalo Sarajevski primirje (potpisanao 3, siječnja 1992.) kažu da je Hrvatska vojska bila u naletu, a Srbi u panici i bijegu da operacija nije zaustavljena “do Nove godine pišali bi u Savu”.
NASLOVNA FOTOGRAFIJA: Bitka za Kusonje/Foto:Boris Fabijanec
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Tragom usporedbi cijena u njemačkom i hrvatskom DM-u koje su izazvale burne reakcije u javnosti,…
Poštarica Ines (36) te je noći bila toliko žedna da je odlučila provaliti u restoran…
Komentiraj