U vojarni “1. gardijske brigade Tigrovi – Croatia” u Zagrebu je 4. prosinca 2024., svečano je otkriven spomenik poginulim, nestalim i umrlim pripadnicima Vojne policije Hrvatske vojske.
Spomenik su, uz članove obitelji poginulih, nestalih i umrlih pripadnika Vojne policije, otkrili potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar obrane Ivan Anušić i izaslanik predsjednika Vlade RH potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
Nakon molitve odrješenja polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispred spomenika odana je počast poginulim, nestalim i umrlim pripadnicima Vojne policije.
Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved
ovom je prigodom naglasio da svi oni koji su položili svoje živote za našu domovinu nisu samo dio naše prošlosti nego i zavjet naše budućnosti.“Vojna policija je tijekom Domovinskog rata sudjelovala u svim vojno-redarstvenim operacijama i zbog njezina doprinosa i žrtve za slobodnu i neovisnu Republiku Hrvatsku danas odajemo počast i vječnu zahvalnost njezinim poginulim, umrlim i nestalim pripadnicima. Vojna policija nije bila samo čuvar reda u ratnim uvjetima nego je bila primjer organizacije, stege i profesionalizma, ujedno sudjelujući u najtežim vojnim operacijama”, rekao je ministar Medved.
Dodao je kako se ovim spomenikom objedinjuju sjećanja na sve poginule, umrle i nestale pripadnike Vojne policije koji su djelovali na svim bojištima diljem Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Inicijator projekta izgradnje spomenika je Udruga ratnih veterana 66. bojne Vojne policije – COBRA. Ona je ujedno i glavni nositelj projekta izgradnje spomenika na čelu s njezinim predsjednikom Samirom Jašarevićem.
Idejno rješenje spomenika izradio je umirovljeni časnički namjesnik Zvonko Lucić, dugogodišnji pripadnik Vojne policije i hrvatski branitelj.
U cijeli projekt bilo je uključeno još osam udruga ratnih veterana Vojne policije proizišlih iz Domovinskog rata, a glavni koordinator projekta bio je brigadir Tomislav Kasumović. Potporu izgradnji spomenika pružilo je Ministarstvo obrane RH i Ministarstvo hrvatskih branitelja.
Spomenikom dominira pet monolita na kojima je uklesano 120 imena i prezimena poginulih, nestalih i umrlih pripadnika Vojne policije. Na srednjem monolitu nalazi se grb Vojne policije unutar kojeg je stilizirani hrvatski sokol koji simbolično bdije nad mrtvima i čuva ih. Spomenik je izrađen od bračkog kamena i djelo je klesara Dinka Martinovića.
Uz obitelji poginulih, nestalih i umrlih pripadnika Vojne policije, svečanom otkrivanju spomenika nazočio je i načelnik Glavnog stožera OSRH general-pukovnik Tihomir Kundid, ravnatelj VSOA-e brigadni general Ivan Turkalj, zapovjednik Pukovnije Vojne policije brigadir Tomislav Kasumović, izaslanik Predsjednika RH i vrhovnog zapovjednika OSRH savjetnik Predsjednika za obranu Ivica Olujić, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora predsjednik Odbora za ratne veterane Josip Đakić
te predstavnici udruga ratnih veterana Vojne policije proizišlih iz Domovinskog rata.D.M. /Foto: MORH /F. Klen
Mile Kekin, bivši frontmen Hladnog piva i suprug predsjedničke kandidatkinje Ivane Kekin, objavio je u…
Osam kandidata, tri manje nego prije pet godina, natjecat će se na osmim izborima za…
"Dvadeset godina nisam obrijao bradu, ali u humanitarne svrhe ću to rado", rekao je trener…
Komentiraj