Dejan Jović, profesor Fakulteta političkih znanosti u Zagreb, ocijenio je da je smanjenje broja Srba na popisu stanovništva u Hrvatskoj očekivan, ali da ta činjenica neće utjecati na promjenu državne politike u korist položaja srpske manjine, već naprotiv, da će tim rezultatom biti posebno zadovoljni radikalno desni elementi.
“Većinu u Hrvatskoj ne zabrinjava što se smanjio broj Srba, vidjeli smo da neke zabrinjava što se smanjuje broj katolika. To smanjenje Srba s jedne strane je očekivano, ali neće uzrokovati značajnu promjenu politike, upravo obrnuto. U ključnim mjestima kao što je Vukovar vidimo zadovoljstvo zbog te činjenice, dodatno i zato što je tu postojala obveza da se istaknu ćirilične ploče zbog Srba koji su činili trećinu stanovništva”, rekao je Jović za Tanjug.
Podsjeća i da u Istri postoji dvojezičnost za talijansku nacionalnu manjinu, iako Talijana nema ni blizu koliko Srba u Hrvatskoj, ali kako kaže, to je stvar dobre volje koje nema u Vukovaru, gdje su rezultatima popisa, prema njegovim riječima, prilično zadovoljni radikalno desni elementi.
Jović navodi i kako za smanjenje broja Srba, kojih je po rezultatima popisa u Hrvatskoj sada 123.000, odnosno 3,12 posto, postoji više razloga.
Taj pad je dramatičan ako pogledamo 1991. kada ih je bilo 586.000, rekao je i dodao da ipak treba znati i činjenicu da u Hrvatskoj opada ukupan broj stanovnika.
“Prije 11 godina prosječna starost Srba i Srpkinja bila je 51 godina, a Hrvata i Hrvatica 41. Evidentno je da je jedan broj starijih umro, jedan dio se odselio zbog liječenja, života s obitelji …”, rekao je i podsjetio da se nije dogodio ni značajan povratak iz izbjeglištva “za što je odgovorna i država koja to nije htjela, ali i oni koji su odlučili da se ne vrate”.
‘Srbi se označavaju kao agresori što ih ne ohrabruje’
Prema njegovim riječima, pad broja stanovnika posebno je evidentan u Slavoniji koja je najsiromašnija, gdje su neki gradovi ostali i bez 50 i više posto stanovništva. Jedan od razloga za smanjenje broja Srba, kako kaže, leži i u asimilaciji, posebno u slučaju mješovitih brakova, ali i to što se nastavlja slavljenje rezultata Domovinskog rata.
“Stvoren je mit u školama i javnom diskursu – Srbi se označavaju kao agresori što ih ne ohrabruje”, rekao je Jović prema čijim riječima su u Hrvatskoj kada je ušla u EU napušteni zaštitni mehanizmi i standardi zaštite manjina, posebno od 2012. do 2016, a nakon čega su se vratili.
Neprijateljski stav prema Srbima posebno se vidjelo u Vukovaru u reakciji na table s ćirilicom, u rastućem govoru mržnje, u pojavljivanju ekstremističkih grupa koje obnavljaju simbole NDH zbog antisrpskog karaktera”, rekao je Jović i dodao da te grupe nisu imale želju da obnove NDH, ali jesu uplašiti svakoga tko je Srbin da ga usmjere ili da ode ili da se ne izjašnjava kao Srbin.
M.M: /Foto: cropix
Dvojici Hrvata osuđenima prema zakonima koji su zabranjivali prikaze nacističke simbolike, poništene su osuđujuće presude…
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš pušten je iz Remetinca te će se braniti sa slobode. Na izlasku je…
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se videom objavljenom na Instagramu nakon što je u parlamentu…
Komentiraj