Ova će godina biti Godina obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva, kao podsjetnik na krunidbu prvoga hrvatskog kralja Tomislava i njegov spomen u pismu pape Ivana X. 925. godine, a bit će obilježena znanstvenim skupom, izložbom u Klovićevim dvorima te drugim događajima.
Tog se bitnog trenutka u povijesti hrvatskog naroda, odnosno obilježavanja obljetnice na sjednici Vlade u četvrtak spomenuo i premijer Andrej Plenković, a Ministarstvo kulture i medija (MKM) tim povodom u priopćenju podsjeća da je odluku o proglašenju 2025. godine “Godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva” donio Hrvatski sabor 14. ožujka 2024.
Krunidbom prvog hrvatskog kralja Tomislava kao i njegovim spomenom u pismu pape Ivana X. kojim je 925. godine sazvan Prvi splitski crkveni sabor Hrvatska je, ističe Ministarstvo, postala samostalnim i priznatim kraljevstvom, što je imalo ključnu ulogu u oblikovanju hrvatskog nacionalnog identiteta i suverenosti.
Jednako tako s početkom Hrvatskog Kraljevstva, koje je pripadalo zapadnom kršćanskom nasljeđu, na hrvatskim se prostorima pojavljuju prvi dokumentirani glasi o glagoljici i crkvenoslavenskom jeziku u bogoslužju, koji će u idućim stoljećima postati kulturnim i identitetskim obilježjem Hrvata,
“Godina obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva” jedinstvena je prilika za isticanje bogate kulturne baštine hrvatskog naroda, uključujući hrvatski jezik, umjetnost i arhitekturu koji su obilježili proteklo tisućljeće, ističu iz Ministarstva.
U obilježavanje važne obljetnice uključit će se važne nacionalne kulturne i obrazovne institucije, a ključnu ulogu u pripremi programa i financiranju aktivnosti imat će Ministarstvo kulture i medija i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, dodaje se u priopćenju.
Sveobuhvatne programe pripremili su Hrvatska biskupska konferencija, Družba “Braća Hrvatskoga Zmaja” te pojedini gradovi i županije u Republici Hrvatskoj, ali i u Bosni i Hercegovini.
Središnja izložba u Galeriji Klovićevi dvori, znanstveni skup u Splitu
Ministarstvo kulture i medija koordinira pripremu središnje izložbe koja će se na jesen otvoriti u Galeriji Klovićevi dvori, a kojom će se javnosti predstaviti svi bitni elementi hrvatske državnosti u razdoblju od prvih hrvatskih vladara do 1918. godine.
Izložbu je potaknuo Hrvatski državni arhiv uz sudjelovanje Hrvatskog povijesnog muzeja, Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, Arheološkog muzeja u Splitu, NSK, Hrvatskog instituta za povijest, Instituta Ivo Pilar, Filozofskog fakulteta u Zadru, Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Leksikografskog zavoda “Miroslav Krleža”, HAZU te ostalih istaknutih kulturnih i znanstvenih institucija u Hrvatskoj.
Hrvatska biskupska konferencija (HBK) u svibnju u Splitu organizira međunarodni znanstveni skup “Početci Kraljevstva. Splitski crkveni sabori, Tomislav i njegovo doba o 1100. obljetnici” u čiju se organizaciju uključio i Arheološki muzej u Splitu, koji će prirediti i izložbu “Crkvene prilike u Hrvatskom Kraljevstvu od 9. do 11. stoljeća” o splitskim crkvenim saborima koji su od iznimne važnosti za poznavanje i tumačenje crkvenog ustroja hrvatske srednjovjekovne države.
U suradnji s HBK Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih organizira Vjeronaučnu olimpijadu na temu 1100. godina od Splitskih crkvenih sabora i početaka Hrvatskog Kraljevstva, a u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu i u Splitu izvest će se glazbeno-scenska djela posvećena kralju Tomislavu.
Splitsko-dalmatinska županija u prosincu je predstavila planirane programe i aktivnosti u povodu obljetničke godine, dok je najveći broj programa i aktivnosti pripremila Družba “Braća Hrvatskoga Zmaja”, koja je, zajedno s Maticom hrvatskom, pokrenula inicijativu proglašenja 2025. godine “Godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva”.
Odabranih 30 projekata predstavljeno je na mrežnim stranicama Družbe “Braća Hrvatskoga Zmaja”
Prema predaji prvi hrvatski kralj okrunjen je na Duvanjskom polju. U “Hrvatskoj kronici” i “Ljetopisu popa Dukljanina” spominje se sabor održan na Duvanjskom polju, na kojem su utvrđene granice i državno-pravno uređeno kraljevstvo.
M.M. /Foto: Oton Iveković
U 86. godini u Mostaru je preminuo Franjo Džidić legendarni igrač mostarskog Veleža i nogometni…
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić u subotu je pozvao birače da u drugom…
Televizijski voditelj Velimir Bujanec ponovno se obrušio Tomislava Jonjića. Bujenec je u kampanji zagovarao Branku…
Komentiraj