Gina Rinehart godinama nosi titulu najbogatije osobe u Australiji. Njeno ime sinonim je za rudarsku moć, bogatstvo koje se mjeri desetinama milijardi dolara i utjecaj koji se proteže daleko izvan granica njene domovine.
Od nasljednice očeve kompanije do industrijske magnatkinja svjetskog ranga, njen put je spoj poduzetničke oštrine, povoljnog tajminga i osobne odlučnosti.
Koliko je Gina Rinehart danas zaista bogata? Odakle potječe njeno bogatstvo, kako ga koristi – i koliko novca će zaraditi dok Vi pročitate ovaj tekst?
Koliko je zapravo bogata?
Njeno bogatstvo procjenjuje se na oko 40 milijardi australskih dolara (nešto manje od 30 milijardi USD. To je svota koju prosječan Australac – čija se prosječna neto imovina kreće oko 400.000 dolara – nikada ne bi mogao ni zamisliti. Gina ima, praktično gledano, bogatstvo ekvivalentno imovini 100.000 svojih sunarodnika.
Na globalnoj ljestvici najbogatijih ljudi sveta, redovno zauzima visoka mjesta. U vrijeme posljednjih procjena, Blumberg ju je pozicionirao na 83. mesto, s bogatstvom od oko 23,1 milijardu američkih dolara, dok je Forbes stavlja na 61. mjesto, s 29 milijardi dolara. Te brojke variraju gotovo svakodnevno, u zavisnosti od tržišnih kretanja i cijena sirovina, posebno rude željeza.
Rinehart je prvi put na vrh liste najbogatijih osoba Australije došla 2011. godine, kada je njeno bogatstvo procijenjeno na 10 milijardi dolara. Iako je 2015. nakratko izgubila tu poziciju, zahvaljujući ponovnom rastu cijena ruda, od 2020. godine se vratila na tron.
Nasljeđe koje je pretvorila u imperiju
Gina Rinehart je jedino dijete i nasljednica Langa Henkoka, osnivača rudarske kompanije „Hancock Prospecting“. Nakon njegove smrti 1992. godine, preuzela je firmu koja je tada, prema njenim riječima, bila gotovo bankrot – opterećena dugovima, s minimalnim sredstvima i oslonjena samo na prihode iz rudnika koje je eksploatirao Rio Tinto.
Rio Tinto, multinacionalna rudarska kompanija, ima plan otvoriti i rudnik litija u dolini Jadra u zapadnoj Srbiji. Projekt je izazvao velike kontroverze jer se lokalno stanovništvo i ekološki aktivisti protive rudarenju zbog mogućih štetnih posljedica po životnu sredinu, uključujući zagađenje vode, zemljišta i zraka.
Iako kompanija tvrdi da će koristiti suvremene tehnologije i navodno pridonijeti ekonomiji Srbije, protivnici ističu da su rizici preveliki i da bi eksploatacija litija mogla trajno narušiti prirodu i zdravlje ljudi.
Njen pokojni otac, Lang Henkok, prvobitno je imao partnerstvo s kompanijom Rio Tinto (tada poznatom kao CRA) u vezi s projektom Hamersley Iron. Tijekom određenog perioda, obitelji Henkok su isplaćivane tantijeme od ovih resursa, a prihodi od tantijema iz starijih ugovora bitno su pridonijeli bogatstvu porodice Henkok.
Prima li Gina Rinehart i danas tantijeme od kompanije Rio Tinto nije sasvim jasno jer su ti ugovori potpisani prije više desetljeća.
Ono što je izgledalo kao problem, Rinehart je pretvorila u priliku. Tijekom narednih decenija transformirala je kompaniju „Hancock Prospecting“ u rudarski imperij.
Danas „Hancock Prospecting“ upravlja vlastitim rudnicima, među kojima se posebno izdvajaju Roy Hill i Hope Dawns, koji godišnje donose milijarde dolara prihoda – prvi oko 3 milijarde, a drugi približno 1 milijardu dolara.
Kompanija trenutačno ima preko 40 milijardi dolara u imovini i već šest godina zaredom ostvaruje godišnju dobit veću od 5 milijardi dolara. Samo u posljednjoj financijskoj godini, „Hancock Prospecting“ je ostvario profit od 5,6 milijardi dolara – što je, za ilustraciju, više nego što iznosi cjelokupna ekonomija Grenlanda.
Rinehart posjeduje 76 % vlasničkog udjela u kompaniji, a prošle godine je putem dividendi osobno prihodovala 553 milijuna dolara.
Od nasljedstva do milijardi
Kada je naslijedila firmu, Rinehart je, prema tadašnjim procjenama, raspolagala s oko 75 milijuna dolara. Tijekom devedesetih njeno bogatstvo je raslo postepeno, ali početkom 2000-tih dolazi do ključne prekretnice – počinje australski rudarski bum, a Rinehart lansira prvi veliki rudnik u vlasništvu svoje kompanije.
Već 2006. godine postaje milijarderka, a rast njenog bogatstva postaje eksponencijalan. Iako je 2010-ih došlo do određenih oscilacija zbog globalnih trgovinskih tenzija, tržište se stabiliziralo, a Rinehart je nastavila da širi svoje poslovno carstvo. Danas njeno bogatstvo raste brzinom od preko 600.000 dolara na sat.
Na što troši bogatstvo?
Kao i mnogi milijarderi, Rinehart je investirala u luksuzne nekretnine i zemljište. U Perthu je otkupila više kuća oko svoje vile, dok u Quinslandu posjeduje najmanje pet kuća na obali mora. Njene kompanije posjeduju više od 9,2 milijuna hektara zemljišta – što je površina veća od cijele Tasmanije. Time je najveći privatni zemljoposjednik u Australiji.
Poznata je i po organizaciji raskošnih događaja – uključujući privatne krstarenja za olimpijske sportaše koje sponzorira, ili svoju 70. rođendansku proslavu s konjičkim nastupima i vatrometom. Često koristi privatne letove, a ne ustručava se ni da ugosti političare – poput opozicionog lidera Petera Duttona – ili da sama putuje u SAD kako bi nazočila inauguraciji Donalda Trumpa, čiji je povratak na vlast otvoreno priželjkivala.
Također je investirala više od dvije milijarde dolara u američke firme, uključujući Fox Corporation (35 milijuna dolara) i Teslu (12 milijuna dolara), iako su neka od tih ulaganja pretrpjela gubitke zbog tržišnih poremećaja.
U Australiji je investirala u tradicionalne brendove, kao što su S. Kidman & Co, poznata kompanija za proizvodnju govedine, i modni brendovi Driza-Bone i Rossi Boots. Imala je udio i u medijima – uključujući televizijsku mrežu Channel 10 i nekoliko novinskih izdanja.
Iako javnost nema potpuni uvid u obim njenih donacija, poznato je da je tijekom godina donirala milijune australskom plivačkom timu. Za doprinos sportu i humanitarnim inicijativama 2022. godine odlikovana je titulom Oficira Reda Australije.
Dok ste Vi pročirali ovaj tekst Gina Rinehart je zaradila oko 35.000 dolara.
M.M/Foto: Press Hancock Prospecting