Prosvjedi koji se ponavljaju iz tjedna u tjedan, desetine tisuća građana na ulicama Beograda, blokade, preispitivanje podrške iz SAD-a, zahtjevi oko Kosova… Sve se to sručilo “na leđa” Aleksandra Vučića u isto vrijeme.
Portal Nova.rs piše da je ovo nesumnjivo najteži trenutak za vlast na čelu s predsjednikom Aleksandrom Vučićem koja više ne prebrojava sudionike na prosvjedu.
Od prošlog petka, kad se u Beogradu na skupu “Srbija protiv nasilja” okupilo najviše ljudi za 11 godina Vučićevog režima, a po nekim procjenama i više nego Petog oktobra, pripadnici aktualnog režima nisu ni pokušali da umanje masovnost okupljenih. Ranije su ih ismijavali, sad su to prešutjeli
Kao očajnički potez zakazuju kontramiting za petak 26. svibnja, na koji će pod pritiscima i ucjenama dovoditi građane autobusima iz svih dijelova Srbije.
Snimci s Vučićevog skupa u Pančevu pokazali su i da pristalice SNS više nisu spremni bezuvjetno dati podršku njegovoj vlasti, pa su uz povike “nismo mi stoka” pokušali da izađu s mitinga. Osiguranje je silom pokušavalo zadržati
Privremeni radni logor #SNS #Pancevo
Powerd by @avucic #Beograd #NoviSad #SrbijaProtivNasilja pic.twitter.com/IbuUaS8Qj7
— Serbia INSPECT (@SerbiaINSPECT) May 20, 2023
Za to vrijeme o režimu Aleksandra Vučića priča se i u SAD. Pisanje “New York Timesaa” o vezama srpskih vlasti s huliganima i organiziranim kriminalom bilo je tema u američkom Senatu, a savjetnik američkog državnog sekretara Derek Chollet izjavio je da vjeruje da je izvještavanje tog lista kredibilno. On je poručio da će testirati kredibilnost Srbije kao partnera i pozvao “Vučića i njegove kolege na odgovornost u pogledu korupcije”.
Mada su u sjeni tragedija i protesta, sve vrijeme traju i pritisci oko Kosova. Američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabriel Escobar očekuje da do kraja ljeta u potpunosti bude primijenjen sporazum koji su u veljači i ožujku prihvatili Vučić i Albin Kurti, a senatori poručuju da konačan sporazum treba da bude postignut do kraja godine.
Dušan Vučićević, profesor na FPN, slaže se da je ovo vjerojatno najteži trenutak za Aleksandra Vučića otkako je došao na vlast. On smatra da to nije toliko zbog vanjskih pritisaka.
Članica Glavnog odbora SNS i nekadašnja savetnica Tomislava Nikolića Stanislava Pak izjavila je za televiziju N1 da napušta stranku i pozvala ljude da ne dođu na miting SNS u petak 26. maja. pic.twitter.com/GwXYB6p0qB
— TV N1 Beograd (@n1srbija) May 25, 2023
“Bilo ih je u prošlosti, možda ne toliko eksplicitno, ali smo već viđali izvještaje Europske komisije i evaluatore koji se bave stanjem u medijima, ljudskim pravima, demokracijom… koji nisu bili povoljni po vlast. Mislim da uz podršku koju ima i sa Zapada, vlast nije počivala isključivo na tome, nego na jednoj vrsti izvorne podrške koju uživa u stanovništvu”, navodi Vučićević za “Novu”.
“Mogući ustupci ako se protesti nastave”
Sve ovo što se događa na ulicama Beograda on poredi s prosvjedima protiv “Rio Tinta”, jer se tada prvi put dogodilo da i među biračima SNS postoji otpor nekoj odluci koju vlast pokušava provesti.
“Ovo je drugi put da imamo događaje koji su uzdrmali tu sliku koju je o sebi stvorila SNS u svom biračkom tijelu. To je u stvari najveći problem za SNS. Što duže prosvjedi traju i što se više otvara prilika za opozicione stranke, da premda priđu biračima vladajućih stranaka, to opasnost po SNS od odlijevanja biračkog tijela raste.”
Vučićević dodaje da ako se prosvjedi nastave i ako istraživanje pokažu da agresivan pristup koji SNS gaji u komunikaciji ne daje nikakav rezultat kod njihovih birača otvara se prostor za neku vrstu ustupaka.
“Ne mislim da će to biti previše krupni ustupci. Moguće je da će onaj dio zahtjeva koji se odnosi na rijaliti programe koji promovira nasilje imati utjecaj, jer vjerujem da se oni takvim percipiraju čak i kod dela birača SNS. Moguće i da pritisci koji se odnose na smjenu ministra policije daju efekt, naročito što se u danima nakon velike tragedije gotovo svakodnevno dešavaju neki zločini, koji pokazuju da taj aparat prinude – MUP, tužilaštvo i sudstvo ne funkcionira baš najbolje i da mi zapravo imamo veliki broj osuđenih kriminalaca koji šetaju ulicama”, kaže Vučićević.
Da se u ovom trenutku koncentriralo sve što se tiče unutrašnje i vanjske politike protiv Aleksandra Vučića, smatra i diplomat Srećko Đukić. On navodi da Vučić nije uspio relaksirati ni unutarnju scenu u zemlji niti uspostaviti povoljnije odnose u međunarodnom okruženju.
“Stara igra na novu muziku – ne ide”
“On je nastavio igrati staru igru u promijenjenim okolnostima. Prvo, u zemlji više nije idealna, ako je ikad bila idealna, ekonomska situacija. Društvena situacije je svim ovim događajima posljednjih tjedana zategnuta do pucanja, a u vanjskim odnosima ništa nije uspio relaksirati, ni odnose sa Zapadom, usprkos činjenici da je napravio krupan pomak u reguliranju odnosa s Prištinom. Međutim, odmah kako je napravljen taj pomak, Beograd se nekako trudio da pokaže da to ne važi”, ističe Đukić.
On navodi da se stara igra na novu muziku ne može igrati i da je sada vlast u velikim problemima, koji svakim danom sve više kulminiraju.
“Mislim da više nije ni u stanju riješiti ih. Zapad je 10 godina vodio izrazito soft politiku prema SNS. Mogli su raditi praktično što su htjeli, a osnovni cilj je bio da se isporuči Kosovo. Sad je to dato. Ono što je postignuto oko Kosova, to se ne može anulirati. Sada nastaju veliki problemi spolja, a Zapad poručuje – mi imamo rezultat, a ti gledaj kako ćeš i što ćeš”, ocjenjuje Đukić.
Upitan može li se Vučić izvući iz ove situacije, navodi da će vlast nastaviti po starom dok se ne uvjeri da više tim putem ne može ići.
“Ona ne pokazuje ni želju ni namjeru da promjeni neko svoje ponašanje. Zna da kada bi promijenila svoje ponašanje da bi to za nju bio poraz”, zaključuje Đukić.
M.M. /Foto: Nova.rs