Jučer je objavljeno da se u Zagrebu mijenjaju imena 10 ulica nazvanih po ljudima povezanima s ustaškim režimom. Odlučio je to Odbor za imenovanja trgova i ulica zagrebačke Gradske skupštine koji vodi Rada Borić
Radi se o promjeni imena ulica Vladimira Arka, Filipa Lukasa, Ivana Šarića, Antuna Bonifačića u četvrti Pešćenica – Žitnjak, Frane Nevistića, Ivana Oršanića, Srećka Karamana i Branka Klarića na Črnomercu, ulice Vladimira Jurčića u Gornjoj Dubravi i Petra Grgeca na Trnju.
Zeleno svjetlo preimenovanjima dao je u petak skupštinski odbor, čija je predsjednica Rada Borić istaknula da je sve pokrenuto na inicijativu Documente – Centra za suočavanje s prošlošću i Svjetskog židovskog kongresa. Oni su se ranije obratili svim jedinicama lokalne samouprave, pa tako i Zagrebu, s popisom ulica i trgova koji nose ime pojedinaca povezanih s ustaškim režimom.
Tu vijest radosno je komentirao Saša Šimpraga, koji se predstavlja kao publicist i aktivist iz Zagreba. Je li u kakvoj vezi s ministricom Anjom Rašković Šimpraga, nije nam poznato. U objavi na Twitteru Šimpraga je napisao:
“Ulica Petra Grgeca bi mogla postati ona Aleksandre Zec. Nalazi se neposredno iza Palače pravde (veće i bolje simbolike nema!), a i izlazi na spomenik ratnom zločincu Franji Tuđmanu. U ulici je učenički dom”, piše Šimpraga.
U nastavku je dodao:
“Kad kažem mini, to se odnosi na prostorni kapacitet maloga parka (koji ne treba žrtvovati, već obogatiti), dok bi takvo spomen-obilježje bilo veliko u značenju. Geste su važne.
Dakle, Grgecova neizostavno treba novo ime, pa je ovo elegantno rješenje. Usput obogatiš i fundus ženskih imena ZG ulica, dok u parkiću u toj istoj ulici mjesta ima i za mini memento djeci žrtvama (zadnjeg) rata (njih 400!).”
Šimpraga je autor je knjige “Zagreb, javni prostor” i osnivač volonterske platforme 1POSTOZAGRAD, Voditelj je projekta Ars Publicae, koji se bavi pitanjima umjetničkoga sadržaja u javnom prostoru i autor projekta Virtualni muzej Dotrščina, koji tematizira zaboravljeni zagrebački spomen-park.
Kao novinar tekstove objavljuje u rubnom portalu H-alter koji je godinama primao izdašne donacije od Grada Zagreba. Prisutan je i u portalu Novosti, glasilu Srpskog narodnog vijeća.
Po novom Zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira, (NN 47/2023./ 3.5.2023.) koji je na snazi od 12. svibnja 2023. za takve prekršaje protiv javnog reda i mira je od 700 do 4000 eura.
Hoće li, zbog omalovažavanja i uznemiravanja javnosti, reagirati nadležni organi, podnijeti prijavu i Šimpragu kazniti do 4.000 eura?
M. Marković/Foto:cropix