Program Sportkluba dostupan je samo uz plaćanje i budemo li htjeli gledati Vatrene, osim plaćanja pretplate HRT-u, morat ćemo platiti i paket kabelskim operaterima.
HRT je ljetos poslao ponudu na natječaj koja očito nije bila dovoljno dobra. Nacionalnoj televiziji ostaje mogućnost da od Sportkluba otkupio dio utakmica, kao što su to napravili za prošli EuroBasket. Ne bude li bitnih promjena Svjetsko prvenstvo u Rusiji moglo bi biti posljednje natjecanje na kojem ćemo utakmice hrvatske nogometne reprezentacije gledati na nacionalnoj televiziji.
Tko stoji iza Sportklub kanala?
Ključna osoba je srbijanski biznismen Dragan Šolak iz Beograda koji slovi za jednog od pet najbogatijih ljudi u Srbiji, a u Hrvatskoj se o njemu pisalo u dva navrata.
U lipnju ovde godine javno prozvan da je iz Hrvatske izvukao 6,7 milijuna eura bez plaćanja poreza, a drugi put, mjesec dana kasnije, kad je tvrtka United Group, u kojoj je Šolak izvršni direktor, za 230 milijuna eura preuzela Novu tv od tvrtke Central European Media Enterprises.
U aferi MALTA FILES Šolak kr prozvan da je novac koji su uplatili Hrvatski Telekom, Iskon i VIPnet završio na tajnim računima United Media Grupe na Cipru i u Lihtenštajnu.
Američki privatni dioničarski fond KKR (Kohlberg Kravis Roberts), sa sjedištem u New Yorku i na Kajmanskim otocima, većinski je vlasnik United Media Grupe, koja u Hrvatskoj emitira sportski kanal Sportklub i informativni kanal N1.
Manjinski vlasnik United Media Grupe Dragan Šolak, koji ima više povezanih tvrtki u poreznim oazama na Cipru, Britanskim Djevičanskim otocima, Sejšelima, u Švicarskoj i Lihtenštajnu. Upravo preko njih, objavili su mediji Šolak iz Hrvatske, bez plaćanja poreza izvukao 6,7 miljuna eura.
Tko je Dragan Šolak
Šolakov uspon počeo je 90-ih godina kad je trgovao glazbenim pravima za područje bivše Jugoslavije, a zatim se uključio u tržište distribucije filmova za kina i kazeta za videoklubove.
Važan događaj u njegovj karijeri je bila 2000. godina kad je u Kragujevcu, u Srbiji, 2000. godine osnovan operater fiksne telefonije KDS. Dvije godine, dokapitalizacijom i spajanjem s istovrsnim tvrtkama iz Beograda, Niša i Novog Sada, prerasta u Serbia Broadband (Srpske kabelske mreže – SBB), a Šolak postaje njegov ključni igrač.
Novi iskorak dolazi 2007. godine kad se kombinacijom SBB-a, Telemach Slovenije i Telemach Bosne formirana United Group kao najveći pružatelj telekom usluga u regiji.
U 2014. godini, Telemach Crna Gora postala je dio United Group. U srpnju 2015. stekli su većinski paket u BHB Cable TV i pet manjih operatera kabelske televizije u BiH, a proširili su se i na Crnu Goru.
U ožujku 2014. većinsko vlasništvo na United Group peuzima američki investicijski KKR fond, koji upravlja imovinom procjenjenom na 148 milijardi US dolara. Šolak je ostao manjinski suvlasnik, a mediji u Srbiji objavili su da je KRK found tu akviziciju platio milijardu eura.
Danas je United Group najveća pay platforma na području zemalja bivše Jugoslavije – u njihovom paketu su N1 televizija, Sport Klub, Doma TV, POP TV i Kanal A te još neki kabelski kanali. Posljednja velika akvizicija, kupnja Nove tv još uvijek je u fazi preuzimanja.
Zahvaljujući smušenosti HRT-a Hrvati će biti trostruo na gubitku. Prvo, plaćat ćemo tv pretplatu, drugo, želimo li gledati hrvatsku nogometnu reprezentaciju, to ćemo plaćati Sortklubu, a, treće, vlasnici Sportkluba uzimat će novac bez plaćanja poreza u Hrvatskoj.
M. Marković/Foto:press