Nakon što je Zlatko Hasanbegović nazočio na znanstvenom kolokviju na Hrvatskom institutu za povijest, a na kojemu je tema bila “Bosanska golgota četnika 1945. godine”, o svemu se oglasio Domovinski pokret. Priopćenjem su se ogradili od člana svojega Kluba, a sada je mišljenje o cijeloj situaciji dao i šef te stranke Ivan Penava.
Penava je naglasio da Hasanbegović nije član Domovinskog pokreta, ali da je kao predsjednik “Bloka za Hrvatsku” dio Kluba zastupnika Domovinskog pokreta u Hrvatskom saboru.
“Do sada smo imali korektnu suradnju s Hasanbegovićem, ali isto tako ne bježimo niti od činjenice da on kao znanstvenik ima pravo govoriti i nastupati. Međutim, mislim da treba odlučiti hoće li biti znanstvenik ili političar”, rekao je Penava za Večernji list.
I on navodi da znanost može i treba otvarati razne teme i govoriti o njima, ali ipak i da tema ovoga predavanja nije bila potrebna te da joj u vrijeme inflacije i raznih afera nije niti mjesto niti vrijeme. Kaže i da isto tako niti Hasanbegović se ne treba čuditi što Klub zastupnika Domovinskog pokreta traži ispriku radi svojih članova i simpatizera.
“Ne želim ništa nametati niti razmišljati što bi moglo biti niti donositi bilo kakve ishitrene odluke. Sjest ćemo i razgovarati o tome hoćemo li nastaviti suradnju ili se pak razići i svatko nastaviti svojim putem”, rekao je Penava.
Hasanbegović je ranije kazao da je iznenađen priopćenjem Domovinskog pokreta:
“Bio je to znanstveni skup poluinternnog karaktera na kojem je bilo desetak hrvatskih povjesničara, poput Vladimira Geigera, koji je bio i moderator, Nikice Barića, Marija Jareba i Davora Marijana. Došao sam tamo, sjeo, poslušao predavanje i onda otišao doma. Ništa nisam govorio. Nije mi jasno zbog čega bih se ja sada morao ispričati”, čudi se Hasanbegović.
“Naravno da se neću ispričati. Nisam bio ni organizator ni sudionik tog događaja”, poručio je Hasanbegović.
Hasanbegović je podsjetio i na izjavu Miroslava Akmadže, ravnatelja Hrvatskog instituta za povijest, koji tvrdi kako je organizator tog događaja Hrvatski institut za povijest i Vladimir Geiger, voditelj projekta “Rat, žrtve i granice sloboda” te da je Hasanbegović “došao slušati predavanje kao i ostali stručnjaci”.
D.M. /Foto: pxll