Ako je Tomislav Karamarko morao otići zbog tvrdnje da arbitraža nema smisla jer će završiti na našu štetu, zbog čega je javno prozivan “nacionalni izdajnik”, kakve bi tek konsekvence trebao snositi Božo Petrov.
Bivši predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko formalno je napustito politiku, (trajno ili privremeno, tek će se vidjeti), zbog suradnje njegove supruge Ane Karamarko s lobistom MOL-a Jozom Petrovićem.
Danas nam je svima postalo jasno da je ta suradnja bila samo dimna zavjesa, a da se iza Kramarkovog protjerivanja iz politike krije nešto mnogo žešče. Karamarko se zalagao da Hrvatska odustane od arbitraže u slučaju Ina – MOL, javno je tražio da se objave podaci o troškovima odvjetničkog ureda Mišetić koji je zastupao Hrvatsku u tom procesu.
Spomjnje se da je Milanovićeva Vlada s američkim odvjetničkim uredom Luke Mišetića (odvjetnik Ante Gotovine) potpisla ugovor o plaćanju 4,2 milijuna US dolara paušala godišnje.
Karamarko je u nekoliko navrata, kao potpredsjednik Vlade, tražio informacije, no ni nakon ponovljenih upita iz odvjetničkog ureda Mišetić nije dobio odgovor što su učinili i što čine za 20-ak milijuna kuna koje im je Milanović plaćao godišnje.
Upitna je tu uloga bivšeg ministra obrane Ante Kotromanovića, a neke tajne poznate su i generalu Anti Gotovini. Kotromanovič je nakon odlaska s ministarske dužnosti bio objavio da posao nastavlja u Americi i da će kao stručni savjetnik raditi u poznatiom američkom odvjetničkom uredu. Na kraju je zavšio kod Čermaka koji također ima značajne poveznice s INA-om
Karamarko je nekoliko puta javno kazao da je s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom dogovorio da Hrvatska i Mađarska (Ina i MOL) obustave arbitražni postupak te da je načelno dogovorena izgradnja pruge Rijeka – Zagreb – Budimpešta koja bi se u značajnom iznosu financirala iz EU fondova.
Aktualni predsjednik Sabora Božo Petrov, tada potpredjednik Vlade, mislio je drugačije. Samouvjereno je tvrdio kako Hrvatska ima dobre izglede na međunarodnoj arbitraži koju je bivša vlada pokrenula u slučaju INA-e:
“Mogu reći da sam brifiran kao potpredsjednik Vlade da imamo razloga biti optimistični oko ishoda te arbitraže. Bilo kakve druge informacije koje se pojavljuju u medijima, mene stvarno interesira tko je njih brifirao.’
Ne zanimaju me bilo kakve druge informacije koje se pojavljuju u medijima tvrdio je tada ‘dobro brifirani’ Petrov. Tko je enjega, u travnju 2016. brifirao, nije objasnio, a vjerojatno je rijećč o bivšem ravnatelju SOA-e Draganu Lozančiću.
Čak su i Ivan Pernar i Zoran Šparjac, ( kod kojega je Petrov na RTL-u izgovorio citiranu rečenicu o brifiranju) a za koje se ne može reći da su zaljubljeni u Karamarka, priznali da je da je bivši šef HDZ-a, i jedini protivnik arbitraže, bio u pravu kada je tvrdio da arbitražni postupak nema smisla, da se treba povući iz njega jer će završiti na našu štetu.
Ako je Karamarko morao otići zbog toga što je tvrdio da arbitraža nema smisla jer će završiti na našu štetu, ako je javno prozivan zbog “nacionalne izdaje” kakve bi tek konsekvence trebao snositi Božo Petrov.
M. Marković/foto: