Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ocijenio je u subotu navečer da će Srbija već za pet mjeseci ove godine prvi put u povijesti preteći Hrvatsku po apsolutnom iznosu bruto domaćeg proizvoda (BDP).
“Ako se računa i od 1941. kada su formirali NDH, pa kroz republike tijekom bivše Jugoslavije, mi kao Srbija nikada nismo imali BDP koji se mogao u apsolutnim brojevima mjeriti s njihovima”, ustvrdio je Vučić u intervjuu provladinoj komercijalnoj televiziji Pink.
Ocijenio je pritom da će Srbija do kraja 2021. imati BDP vrijedan 51 milijardu eura, dok će hrvatski BDP biti “nešto manje” od 51 milijardu eura.
Vučić je naveo kako je, u vrijeme kad je vodio Vladu Srbije, nacionalni BDP bio 33 milijarde eura, dok je Hrvatska tad imala 47 milijardi eura, te da je u međuvremenu, za sedam ili osam godina, apsolutni BDP Srbije uvećan “za više od 50 posto”.
“To je uspjeh Srbije i razumijem da netko ima pravo ljutiti se”, rekao je Vučić, implicirajući da je on predmet kampanje u medijima regije jer je Srbija sve uspješnija.
“Mi s njima (Hrvatima) želimo dobre odnose i mnogo bolje nego što su danas. Razumijem tu vrstu ljutnje i potrebu da u svakom trenutku ponizite Srbiju, jer ona u svakom smislu raste”, ocijenio je srbijanski šef države.
Kaže da je Srbija uvjerljivo prva u regiji
U višesatnom intervjuu je najavio i da će država u okolnostima povoljnog stanja u državnom proračunu i rasta BDP-a u prvoj polovici godine za 8.3 posto, nastojati potaknuti potrošnju s dodatnom financijskom pomoći građanima i umirovljenicima.
Vučić je ocijenio i da bi Srbija mogla biti među vodećim zemljama u Europi po potporama za rađanje djece i povećanje nataliteta te da se priprema prijedlog da država za rođenje djeteta roditeljima jednokratno uplati 5000 eura.
Istaknuo je kako je Srbija “uspješna zemlja” te da će biti “među prvima po stopi rasta u Europi”, što će ishoditi dodatno povećanje plaća i mirovina te iznenađenje za umirovljenike tijekom sljedeće godine.
Nasuprot dobrim ekonomskim i gospodarskim pokazateljima, Vučić je uvjeren da će Srbija biti izložena “još većim pritiscima” zbog Kosova i Republike Srpske.
“Nikada velike sile nisu željele da Srbija bude u regiji, a Srbija je sada uvjerljivo prva i razlika će se još uvećavati”, rekao je Vučić, ocijenivši kako Srbiju “svi žele zauzdati”.
U srpnju prošle godine Vučić je u emisiji “Hit tvit” na TV Pink kazao da “Hrvate hvata panika jer ih Srbija prestiže. I mene bi da sam na njihovom mjestu”, naglasio je i više puta ponovio da će Srbija biti uspješnija u ekonomiji od Hrvatske i po rastu BDP-a. Naglasio je i je rast zabilježen samo u njegovom mandatu.
Što kaže matematika
Prosječna neto plaća u Srbiji u travnju 2014., kad Vučić preuzeo funkciju premijera, iznosila je 392 eura. Šest godina kasnije, u ožujku 2020. godine, po podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, prosječna neto plaća u toj zemlji iznosila je 58. 132 dinara. Pretvoreno u eure, po službenom tečaju Narodne banke Srbije, prosječna plaća u Srbiji je – 490 eura.
U šest godina Vučićeve vlasti u Srbiji plaća je u Srbiji porasla za 98 eura. Godišnje prosječno za 16 eura.
U Hrvatskoj je u travnju 2014. godine prosječna neto plaća iznosila 719 eura. U ožujku 2020. godine, po podacima Državnog zavoda za statistiku, iznosila je 6.789 kuna, odnosno 905 eura ( po tečaju HNB-a).
Za tih šest godina plaća u Hrvatskoj porasla je za 186 eura što je prosječno godišnje 31 euro, što je dvostruko veći rast od plaća u Srbiji.
U travnju 2021. po službenim podacima objavljenim na stranici Republičkog zavoda za statistiku Srbije, prosječna plaća u Srbiji je 64 948 dinara, što je oko 4.000 kuna ( odnos kuna- srpski dinar je jedan prema 15,5).
Prosječna neto plaća u Hrvatskoj u travnju 2021. iznosila je 7. 082 kune, a u Zagrebu je bila 8.352 kune.
M.M. /Foto:pxll