Pokrenut je postupak za pomilovanje Josipa Perkovića i Zdravka Mustača. Pravne radnje, u ime obitelji osuđenika, vodi odvjetnik Ante Nobilo koji je pripremio zahtjev za pomilovanjem.
Neslužbena je informacija da je potporu zahtjevu za pomilovanjem Perkovića i Mustača dala i skupina umirovljenih generala. Spominju se Ivan Čermak, Ante Gotovina, Ljubo Ćesić Rojs, Marinko Krešić, Krešimir Ćosić i admiral Davor Domazet Lošo s kojim je Josip Perković imao napete odnose tijekom profesionale karijere.
Potpora je motivirana “velikim doprinosom Perkovića i Mustača u Domovinskom ratu, obrani i stvaranju samostalne Hrvatske”.
Po informacijama koje su došle do redakcije Maxportala cijelu operaciju je, na zahtjev predsjednika Zorana Milanovića, vodio njegov savjetnik za veterane, general Marijan Mareković.
“Nisam ništa potpisao, ali ako dođe do mene ja ću potpisati”, rekao nam je general Ljubo Ćesić Rojs i objasnio svoj stav.
“Što je prije bilo bilo je. Osuđen je, kažnjen, odležao je skoro deset godina… Ono što znam, čemu sam osobno svjedočio, to je njegov veliki doprinos naoružanju i obrani Hrvatske. Desetine konvoja oružja i opreme su nam došli zahvaljujući Josipu Perkoviću i ja ću to uvijek potvrditi. Zato ću i potpisati da se pomiluje ako taj zahtjev dođe do mene”, kazao je Rojs.
General Marinko Krešić potvrdio nam je da je upoznat s tim prijedlogom i da je dao podršku.
Josip Perković ( 77) i Zdravko Mustač (80) su 2014. izručeni Njemačkoj, uz uvjet da kaznu nakon presude služe u Hrvatskoj.
Mustač je bio optužen da je kao politički šef Službe državne sigurnosti u Zagrebu, u proljeće 1982., dao nalog Josipu Perkoviću koji je u to vrijeme vodio II. odjel (suzbijanje neprijateljske emigracije) u Službi državne sigurnosti u Zagrebu, da izvrši pripremu Đurekovićeva ubojstva u Njemačkoj kojeg su u srpnju 1983. u Wolfratshausenu ubili zasad nepoznati počinitelji.
Vrhovni državni sud u Münchenu osudio ih je u kolovozu 2016. na doživotnu zatvorsku kaznu zbog odgovornosti za ubojstvo Stjepana Đurekovića.
Perković i Mustač su 2019. vraćeni u Hrvatsku na izdržavanje kazne. Županijski sud u Zagrebu je njemačku kaznu doživotnog zatvora za Josipa Perkovića ‘preveo’ u 30-godišnju kaznu prema hrvatskim propisima koju Perković treba odslužiti u domaćem zatvoru. Vrhovni sud je tu kaznu potvrdio i trenutno je u zatvoru u Glini.
Iako im je njemački sud izrekao istu kaznu Mustaču je Županijski sud u Velikoj Gorici, koji mu je nadležan po mjestu stanovanja, odredio 40 godina zatvora.
Prijevremeni otpust iz zatvora mogu tražiti nakon dvije trećine izdržane kazne, a po Zakonu o pomilovanju predsjednik Republike daje pomilovanja osuđenim osobama i ono nije nije uvjetovano količinom izdržane kazne.
Molba za pomilovanjem se podnosi Ministarstvu pravosuđa i uprave koje će o njoj obavijestiti zatvor u kojem Perković i Mustač izdržavaju kaznu i zatražiti od njih podatke relevantne za sastavljanje izvješća o molbi.
Predsjednik Milanović je u ranijoj izjavi na temu pomilovanja naglasio da nikoga nije pomilovao niti će pomilovati pa će biti zanimljivo pratiti ovaj slučaj. Hoće li u slučaju Perkovića i Mustača pogaziti javno zadanu riječ?
M. Marković/Foto: Reuters
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj