Polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i zajedničkom molitvom, u Sisku je u ponedjeljak obilježena 30. godišnjica osnivanja Specijalne jedinice policije OSA.
Uz spomen-obilježje poginulim pripadnicima OSA-e, na kojoj je 10 imena, u bazi Interventne jedinice policije u Sisku, zajednički su vijenac položila izaslanstva Ministarstva hrvatskih branitelja, Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva obrane, zatim izaslanstvo Sisačko-moslavačke županije, Grada Siska, te udruga proisteklih iz domovinskog rata.
O borbenom putu jedinice govorio je predsjednik Udruge Specijalne jedinice policije OSA Eduard Flagaj i naglasio kako se danas treba prisjetiti onih koji su živote ugradili u temelje samostalne, nezavisne i suverene Hrvatske.
Obilježavanje obljetnice i spomen na poginule zasmetao je Pupovčevim Novostima jer je sviječu zapalio i ratni zapovjednik te postrojbe Vladimir Milanković.
Pupovčeva pouzdanica Tamara Opačić o tome piše:
“Da se osobe osuđene za ratne zločine i u Hrvatskoj svrstava u red uvaženih građana, potvrdio je događaj koji se prošli ponedjeljak odigrao u Sisku.
Naime, toga je dana, kod spomen-obilježja u bazi sisačke Interventne jedinice policije, obilježena 30. obljetnica osnivanja Specijalne postrojbe “Osa”, a među istaknutim gostima bio je Vladimir Milanković
, ratni zamjenik načelnika Policijske uprave Sisak i pravomoćno osuđeni za zločine počinjene nad sisačkim Srbima 1991. i 1992. godine.Na obilježavanju, koje je organizirala lokalne udruga Specijalne jedinice policije, Milanković se našao u društvu sa sisačko-moslavačkim županom Ivanom Celjakom iz redova HDZ-a, a poginulim pripadnicima “Ose” poklonio se u policijskoj delegaciji, rame uz rame s Lukom Pešutom, aktualnim načelnikom Policijske uprave sisačko-moslavačke.
U Policijskoj upravi ignorirali su naš upit za očitovanjem o tom događaju, uz poruku da je načelnik Pešut u protokolu navedenog obilježavanja sudjelovao na poziv i u organizaciji spomenute udruge. Iz protokola župana Celjaka telefonski su nam pak poručili da je Milanković “odslužio svoju kaznu”, uz molbu da sva dodatna pitanja pošaljemo pismeno.
“Sisačko-moslavačka županija njeguje dobru suradnju s udrugama proisteklim iz Domovinskog rata, od kojih je Udruga SJP Osa jedna od najaktivnijih. Iz tih se razloga župan odazvao pozivu na obilježavanje ove vrijedne obljetnice. Župan Ivan Celjak je ovoj obilježbi nazočio kao uzvanik i nije, kao ni županijske službe, imao uvid u to tko će biti pozvan niti tko će se pozivu odazvati”, stoji u odgovoru županovog ureda, uz isticanje niza zasluga pripadnika “Osa”, piše Pupovčeva miljenica.
Vladimir Milanković je 2013. na Županijskom sudu u Osijeku osuđen na osam godina zatvora.
U presudi se navodi da kao zamjenik načelnika PU sisačke Đure Brodarca, u razdoblju od srpnja 1991. do lipnja 1992., nije spriječio nezakonite nasilne ulaske u kuće i stanove, nezakonite pretrage, ponižavanje, zastrašivanje te fizičko i psihičko zlostavljanje Srba na širem području Siska i Banovine.
Presudom Vrhovnog suda od 10. lipnja 2014. potvrđena mu je presuda te mu je u istom navratu kazna preinačena u deset godina zatvora. Nakon izdržane dvije trećine kazne, 2018. pušten je na slobodu.
Osim Milankovića, za zločine se sumnjičili Sisačko-mislavačkog župana Đuru Brodarca, koji je preminuo 2011. godine te Dragu Bošnjaka
, bivšeg pripadnika specijalne policijske jedinice Vukovi. Bošnjak je oslobođen svih optužbi.Podravkin logističko-distributivni centar u Koprivnici, vrijedan 48 milijuna eura, koji se prostire na 26.000 četvornih…
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
Komentiraj