Kineska sonda uspješno je u četvrtak sletjela na “tamnu” stranu Mjeseca, objavili su državni mediji, pozdravljajući to povijesno slijetanje kao važan korak za kineski svemirski program.
Kina je tako postala prva zemlja koja je postavila sondu na Mjesečevu stranu koja sa Zemlje nikad nije vidljiva i koju nazivamo “tamna” strana iako je i ona jednako osvijetljena, ili u tami, kao i ova koja se vidi.
Kineska televizija objavila je da je robotska letjelica Chang’e-4, bez posade, koja je lansirana u prosincu, sletjela u 2,26 sati po GMT-u i poslala prve slike na kojima se vidi površina Mjeseca.
What does the far side of the moon look like?
China’s Chang’e-4 probe gives you the answer.
It landed on the never-visible side of the moon Jan. 3 https://t.co/KVCEhLuHKT pic.twitter.com/BiKjh7Fv22— China Xinhua News (@XHNews) 3. siječnja 2019.
I ranije su svemirske letjelice vidjele “tamnu” stranu ali nikad se na nju nije sletjelo.
Slijetanje označava “novo poglavlje u ljudskom istraživanju Mjeseca”, objavila je televizija. Sonda je sletjela na ranije utvrđeno mjesto nakon što je polovicom prosinca ušla u Mjesečevu orbitu.
#BREAKING: China’s Chang’e-4 probe successfully made the first-ever soft landing on the far side of the Moon on the South Pole-Aitken basin Thursday morning, a major milestone in space exploration. #ChangE4 pic.twitter.com/mt2YTWqlxs
— Global Times (@globaltimesnews) 3. siječnja 2019.
Zadaće sonde Chang’e-4 uključuju geološka i biološka istraživanja. Sve dosadašnje misije istraživale su stranu Mjeseca okrenutu prema Zemlji.
Video: #China‘s Chang’e-4 makes historic landing on moon’s far side https://t.co/OckokVjnh8 pic.twitter.com/x3YferTF1o
— CGTN (@CGTNOfficial) 3. siječnja 2019.