Crna Gora je pred Europskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu dobila međunarodni pravni spor koji se vodio po tužbi Srpske pravoslavne crkve (SPC), kojoj se pridružila i država Srbija
“Eparhija budamiljansko-nikšićka i još 11 organizacijskih jedinica SPC-e su 2004. godine podnijele tužbu Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu za povrat imovine, a tužbi se pridružila i Vlada Srbije“, prenosi agencija MINA
Zastupnik Crne Gore pred sudom u Strasbourgu Zoran Pažin rekao je da je Europski sud u potpunosti prihvatio njegovu pravnu argumentaciju i odbacio tužbu Srpske pravoslavne crkve i države Srbije.
Istaknuo je kako je odbačena i “intervencija u njihovu korist iz Srbije, dok je u drugom dijelu njihovu predstavku proglasio jasno neutemeljenom”, rekao je Pažin
Naveo je da je Europski sud ranije utvrdio da su tvrdnje SPC-a i Srbije lišene svake pravne osnove da su podnositelji navodne žrtve kršenja prava na mirno uživanje imovine, prava na pravično suđenje te da su žrtve diskriminacije od strane države Crne Gore
Pažin smatra da odluka Suda predstavlja posebnu pravnu satisfakciju za Crnu Goru
“Poglavito u svjetlu činjenica kakvim su uvredama Crna Gora i Crnogorci, kao najbrojniji narod u državi, bili izloženi u postupku, potpuno neprimjerenom međunarodnom pravu i diplomatskoj etikeciji, navodi se u pisanom podnesku prethodne Vlade Srbije, s čime je crnogorska javnost već upoznata”, rekao je on.
Pažin je ocijenio da će odluka Europskog suda u korist države Crne Gore biti od dalekosežne važnosti za rješavanje pravnih i drugih pitanja koja su tretirana u ovom sporu, u skladu s međunarodnim pravnim standardima.
Srpska pravoslavna crkva u priopćenju je navela da je nazadovolja odlukom Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu.
“Eparhija budimljansko-nikšićka se obratila Europskom sudu u Strasbourgu s nadom da će taj sud pomoći da se jedno važno pitanje, kao što je pitanje nepravedno oduzete crkvene imovine, riješi na pravedan način.
Europski sud je ovom odlukom pokazao razumijevanje za očigledne pravne propuste crnogorskog pravosuđa, što ne znači da je Crna Gora time oslobođena svoje obaveze da u procesu europskih integracija dostigne standarde koje postavlja Europska unija i koje su u tom smislu dostigle zemlje u regiji”, navodi se u izavi.
Ocjenjuje se da je Crna Gora sada u još većoj obavezi da donese zakon o povratu oduzete crkvene imovine i da crkvi vrati ono što je nepravedno oduzeto, a što je Crna Gora, kako se navodi, već preuzela na sebe kao obavezu potpisujući ugovore s Katoličkom crkvom, Islamskom i Židovskom zajednicom.
Eparhija je saopćila da odluku Europskog suda za ljudska prava još nije službeno dobila te stoga još nema uvid u njeno obrazloženje.
R.I. /Foto: Mitropolija.com