Prosrpski mediji pokrenuli su pravu hajku prema hrvatskom ministru vanjskih poslova Grlić Radmanu. Predlažu da mu se zabrani ulazak u Crnu Goru.
Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman posjetio je Boku Kotorsku i tamošnju zajednicu Hrvata. Bila je to kombinacija diplomatske ofenzive podrške tamošnjim Hrvatima i ofenziva odlučne snage prema tamošnjoj prosrpskoj vlasti koja je doslovce podivljala na Radmanove poruke da bi korisnije bilo da umjesto rezolucije o Jasenovcu, Podgorica usvoji rezoluciju o tragičnom Božićnom ustanku iz 1919. godine
U siječnju 1919., po formiranju Kraljevine SHS, detronizacije dinastije Petrović-Njegoš i gašenja crnogorske državnosti, Crnogorci su podigli oružani ustanak protiv srpske okupacije njihove domovine i odluke nelegalne Podgoričke skupštine o “prisajedinjenju” Kraljevine Crne Gore Kraljevini Srbiji.
Srpska vojska i žandarmerija u krvi su ugušile crnogorski ustanak pobivši preko pet tisuća ustanika, četiri tisuće ih potrpali po zatvorima, a oko šest tisuća crnogorskih domova zapalili.
Šef hrvatske diplomacije otvoreno je pozvao Crnu Goru da se suoči sa svojom nedavnom prošlošću, vrati oteti hrvatski brod „Jadran“, a nije propustio priliku podvući da je zahvaljujući upravo hrvatskoj podršci ta mala balkanska država ušla u Sjevernoatlantsku vojnu alijansu, kao što i njezin ulazak u EU ovisi o Hrvatskoj.
Sve to koordinate nove realnosti bilateralnih odnosa dviju država koje je postavio i kancelar Andrej Plenković, a zbog kojih su u Podgorici sve više otvoreno nervozni. Vremena „političkog razumijevanje“ za Crnu Goru su tempi passati. Nastupilo je novo vrijeme u odnosima, period „hladnog mira“.
Tamošnji prosrpski mediji i prosrpska politička scena udarili su baražnu paljbu prema hrvatskom ministru. Izazvana je neviđena pompa. Prava hajka. „Treba mu zabraniti ulazak u Crnu Goru“, „bezobrazno se miješa u unutrašnje stvari naši države“, „Radman nas ucjenjuje“, „skandalozno“, „bestidno“, …-samo su neke od opservacija i reakcija tamošnjih političara i novinara zabilježenih u medijskom prostoru.
Sukladno diplomatskim uzusima, uoči posjete zatraženo je od crnogorske Vlade dopuštenje da hrvatska delegacija posjeti oteti školski jedrenjak „Jadran“ i na licu mjesta uvjeri u stanje imovine hrvatske države. Umjesto odgovora, druga, „domaćinska“ strana odlučila se na – šutnju. Nije lijepo, a nije ni kulturno.
Ne samo to, dok je Grlić Radman boravio u Tivtu, netko „nepoznat“ dao je nalog da brod hitno isplovi. Tijekom cijelog boravka ministra Grlić Radmana brod se bez cilja motao između Budve i Petrovca na moru, da bi neko vrijeme proveo i usidren u uvali Trašte. Slučajnost? Malo sutra.
Crnogorska strana je poduzela sve samo da Grlić Radman ne kroči nogom na palubu „Jadrana“. Hrabro od susjeda, nema što.
Interesi Hrvatske su da ima što bolje odnose sa svojim susjedima. Hrvatska želi Crnu Goru za strateškog partnera u regiji, ali ne više na svoju štetu. I ne po recepturi sadomazohizma koji je uveden 2000.
U Crnoj Gori produbljuju se podjele do te mjere da nije daleko trenutak kada će biti doveden u pitanje njezin državno-pravni status. Trusna je situacija, sve kombinacije su u igri, jer se stvara dojam da su ključni akteri tamo spremni na sve, posebno lakeji srpske politike koji žive u Podgorici.
Prosrpske marionete Beograda preusmjeravaju Crnu Goru dalje od EU, a bliže Srbiji i Rusiji. Aleksandar Vučić uporno, kroz toksičnu ideju “srpskog sveta”, regrutira protivnike državnosti Crne Gore prema kojoj ne prestaje da se ponaša paternalistički. Izgledi za skorašnju normalizaciju odnosa Hrvatske i Crne Gore sve su slabašniji.
M.Marković
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj