Udruga obitelji umrlih hrvatskih branitelja i Udruga pravnika Vukovar’91 uputili su prijedlog predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću i predsjedniku Hrvatskog sabora Gordanu Jandrokoviću da se ustanovi novo odličje nazvano po Juraju Njavri.
Poštovani gospodine Plenkoviću,
obraćamo Vam se uoči Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje u cilju ispravljanja nepravde prema tisućama branitelja koji su u Domovinskom ratu bili zatočeni u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu.
Kao što Vam je poznato, unatoč izvojevanoj slobodi, hrabrosti te junaštvu hrvatskih branitelja
iskazanoj u mnogo puta neravnopravnoj borbi mi danas službeno nemamo odlikovanje za zatočene hrvatske branitelje iz Domovinskog rata. Ovu nepravdu treba ispraviti jer se iduće godine navršava 30-ta obljetnica odvođenja u logore hrvatskih branitelja i sudionika Domovinskog rata iz Vukovara.
Predlažemo ustanovljavanja novog državnog odlikovanja za zatočene hrvatske branitelje iz Domovinskog rata koje bi se zvalo Red zatočeništva neprijateljskog logora Juraj Njavro.
Držimo da je naziv novog odlikovanja po dr Juraju Njavri, više nego primjeren jer je i sam bio
zatočenik neprijateljskih logora.”
Te dvije udruge navode da su priredili Nacrt Zakona o dopunama Zakona o odlikovanjima i priznanjima Republike Hrvatske koji Vam dostavljamo.
“Nadamo se da će te prihvatiti našu inicijativu i prijedlog i Nacrt Zakona o dopunama Zakona o
odlikovanjima i priznanjima Republike Hrvatske uputiti u postupak za donošenje”m stoji u dopisu koji potpisuju Tanja Polić Marković i Pero Kovačević.
Dr. Juraj Njavro – vitez u bijelom
Dr. Juraj Njavro je rođen 1938. godine u blizini Neuma. Kod isusovaca u Dubrovniku pohađao je Klasičnu gimnaziju, maturirao u Mostaru, a Medicinski fakultet završio je u Zagrebu. U Medicinskom centru Vukovar počeo je raditi 1969. godine.
Od 1974. u vukovarskoj bolnici radi s dr. Vesnom Bosanac. Domovinski rat ga je zatekao na mjestu šefa kirurgije. Tijekom opsade Vukovara obavljao je dužnost šefa ratnog saniteta općine Vukovar.
Uz kirurške poslove neprekidno je radio na zbrinjavanju ranjenika, pogotovo zadnjih mjeseci borbe za Vukovar.
Nakon pada Vukovara uhićen je i odveden u logor u Sremsku Mitrovicu u Srbiji gdje je bio zatočen zajedno s dijelom hrvatskih branitelja i civila. Iako su mu se obraćali s uvažavanjem, stražari u logoru su ga tukli, a protiv njega bila je pripremljena i optužnica za rušenje SFRJ.
Nakon oslobođenja iz srpskog zatočeništva dolazi u Zagreb a na izborima 1992. izabran je za saborskog zastupnika HDZ-a.
U vladi premijera Hrvoja Šarinića od 1992. do 1993. bio je ministar zdravstva. U vladi premijera Nikice Valentića od 1993. do 1995. obnašao je dužnost ministra za humanitarna pitanja. Godine 1995. opet je izabran za saborskog zastupnika.
U vladi Zlatka Mateše bio je ministar hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata od prosinca 1997. do isteka mandata, 27. siječnja 2000. godine. Iste godine ponovno je izabran za saborskog zastupnika, a umirovljen je 2003. ali je i nakon toga aktivno pomagao hrvatskim vojnim invalidima.
Dr. Juraj Njavro, “vitez u bijelom”, kako su ga zvali, preminuo je 15. rujna 2008. godine u Zagrebu
Pokopan je na Mirogoju uz najviše vojne i državne počasti, a 2012. godine jedna je ulica u zagrebačkom naselju Blato nazvana njegovim imenom. Njegova kolegica, liječnica Vesna Bosanac opisala ga je tada idućim riječima: “Bio je oličenje svega dobrog i prije, i u Domovinskom ratu i nakon njega.”
O svojim zatočeničkim iskustvima napisao je knjigu “Glavu dolje, ruke na leđa“, a njemu je posvećen dokumentarni film “Vitez u bijelom“.