Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović dala je veliki intervju za N1 televiziju, a jedna od brojnih tema bio je skandal srpske djece u Vukovaru koja ne ustaju na hrvatsku himnu. Video je objavio vukovarski gradonačelnik Ivan Penava.
Govoreći na tu temu Predsjednica je kazala kako se državu ne mora voljeti, ali se njezine institucije i simbole treba poštovati te da je ponašanje djece indikator razmišljanja starijih
“Moj je stav vrlo jasan, ovu državu ne morate voljeti, međutim, ovo je vaša država, morate je poštivati, i njene institucije, i njene simbole. S druge strane, kad je riječ o djeci, apsolutno ne smijemo manipulirati djecom. Naravno, oni jesu indikator razmišljanja starijih, ali trebamo se svi zajedno zapitati o tim pojavnostima u društvu, zašto je do toga došlo i kao društvo reagirati na to, očito obrazovanjem, razgovorima, uključivošću i razumijevanjem problema”, rekla je.
Upozorava da se Vukovar, osim što je zahvaćen depopulacijom i problemima s kojima se susreću i drugi dijelovi Hrvatske, “ima još i nezaliječene ratne rane”, poručivši da se na taj grad svi moramo usredotočiti.
“Ne možemo prebacivati odgovornost ni na gradonačelnika, niti na bilo koga. Mislim da razgovarati o Vukovaru samo jednom godišnje u obilježavanju Kolone sjećanja nije dobro. To sam rekla već više puta i to ponavljam sve ove godine i nastojim iskoristiti svaku prigodu kako bih otišla u posjet Vukovaru.
Treba riješiti i pitanja iz prošlosti, dakle, procesuiranje ratnih zločina i sve ostalo, međutim, valja se okrenuti i budućnosti, valja otvarati nova radna mjesta, dovoditi investitore u Vukovar.
Mislim da bi puno pomoglo kad bi se razmotrili načini o tome da se napravi nekakva posebna ili porezna zona ili nešto što bi privuklo i građane iz susjednih država iz recimo Mađarske i Srbije, da dođu kupovati u Vukovar i slično, dakle, da se na bilo koji način potakne gospodarstvo u Vukovaru, jer puno političkih problema i nestabilnosti proizlazi iz gospodarskih i socijalnih problema i pitanja”. naglasila je.
Spomenula je i da toj temi treba pristupiti ozbiljno u krikulu obrazovanja:
“A da treba poraditi na obrazovanju i da se treba suočiti i s tim kurikulom iz povijesti i da treba biti vrlo realan – treba. I treba postojati rasprava koja nije ostrašćena.
Ako od iseljenika ili bilo koga tko želi zatražiti hrvatsko državljanstvo, tražite poznavanje hrvatskog jezika, onda to moraju znati svi hrvatski državljani. I povijest i kulturu i sve drugo (….) Razumijem da treba poštivati pravo svih manjina na obrazovanje na njihovom jeziku i o njihovoj kulturi, ali treba i poštivati činjenicu da je ovo hrvatska država”, kazala je Predsjednica.