Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović posjetila je tijekom službenog posjeta Čileu grad Punta Arenas, gdje se susrela s upraviteljem pokrajine Magallanes i čileanskog dijela Antarktike Christianom Mathesonom Villanom, predstavnicima hrvatske zajednice u Punta Arenasu te gospodarstvenicima pokrajine Magallanes.
U prvoj polovici 19. stoljeća (1825.) u Punta Arenasu, zbog velikog broja hrvatskih useljenika, službeni jezik bio je hrvatski, a i danas broji toponimi, ulice, trgovi i gostionice nose hrvatska imena.
Prije desetak godina za posjeta najjužnijem čilenaskiom gradu bili smo u kavani Dalmacija, šetali Hrvatskom ulicom, spavali u hotelu Mustapić.
Punta Arenas (Pješčana Točka) ima oko 150 tisuća stanovnika, a prema popisu iz 2008. godine, polovica od njih su hrvatskog porijekla. Na obali Mageljanova prolaza postavljen je tri i pol metra visoki spomenik u obliku hrvatskog grba.
U razgovoru s upraviteljem pokrajine Magallanes Predsjednica je ponovila kako su odnosi dviju država vrlo dobri, ali kako je došlo vrijeme da se međusobni odnosi i suradnja podignu na višu razinu.
Predsjednica Grabar-Kitarović istaknula je kako je Čile mogući strateški partner Hrvatske u Latinskoj Americi zahvaljujući svojoj stabilnoj demokraciji i uspješnom gospodarskom modelu. Naglasila je kako upravo iz tih razloga Čile može značajnije doprinijeti gospodarskom prodoru i političkoj nazočnosti Hrvatske u Latinskoj Americi.
Nakon susreta s upraviteljem pokrajine Christianom Villanom Grabar-Kitarović sastala se s predstavnicima hrvatske zajednice te tom prigodom pojedincima, udrugama i klubovima uručila odlikovanja i priznanja RH. Uručujući odlikovanja i priznanja, Predsjednica je poručila kako je upravo hrvatska zajednica u Čileu, među mnogim iseljeničkim zajednicama, postala jedna od najcjenjenijih.
Tijekom boravka u Punta Arenasu Predsjednica se susrela s gospodarstvenicima hrvatskog porijekla pokrajine Magallanes s kojima je razgovarala o hrvatsko-čileanskim gospodarskim odnosima.
Pozvala je čileanske poduzetnike hrvatskog porijekla da se snažnije uključe u razvoj gospodarskih odnosa dviju država, istaknuvši kako veliki potencijal i konkretna područja za jačanje gospodarske suradnje postoje u vojnoj industriji i brodogradnji, korištenju hrvatskih luka, turizmu i trgovini.
Osvrnuvši se na podatak kako danas u Punta Arenasu živi oko 50% stanovnika hrvatskog porijekla, predsjednica Grabar-Kitarović kazala je kako ju ne čudi što ulice i trgovi nose hrvatska imena te što zajednice žena i vatrogasna društva, spomenici i natpisi svjedoče o dubokim tragovima koje su Hrvati ostavili u ovom gradu.
„Danas mi je osobita čast i zadovoljstvo dodijeliti odlikovanja pojedincima, udrugama i klubovima koji su kontinuirano od zaborava čuvali tragove koje su ostavili vaši preci u Čileu i koji danas njeguju veze s matičnom Domovinom“, poručila je Predsjednica.
Za osobitu posvećenost i izniman doprinos jezičnoj edukaciji potomaka hrvatske iseljeničke zajednice u Republici Čile i cijeloj Južnoj Americi Predsjednica Republike Hrvatske Redom Danice hrvatske s likom Antuna Radića posthumno je odlikovala Rubén Cvjetković Katušić.
Povelju Republike Hrvatske za izniman i dugogodišnji doprinos u promicanju hrvatske baštine, jezika, kulture, obrazovanja, znanosti i sporta, jačanju gospodarske suradnje, te očuvanja hrvatskog identiteta u Republici Čile predsjednica Grabar-Kitarović dodijelila je klubovima Club Croata de Punta Arenas, Club deportivo Sokol Croata de Punta Arenas te klubu Comité Social de Damas Croatas de Punta Arenas.
Isto tako, Povelju Republike Hrvatske za osobiti doprinos u promicanju hrvatske baštine, jezika, obrazovanja i kulture kroz dugogodišnju uspješnu izdavačku djelatnost, te za očuvanje hrvatskog identiteta u Republici Čile Predsjednica Republike Hrvatske dodijelila je Malim novinama.
Tijekom boravka u Punta Arenasu Predsjednica se susrela s gospodarstvenicima hrvatskog porijekla pokrajine Magallanes s kojima je razgovarala o hrvatsko-čileanskim gospodarskim odnosima. Pozvala je čileanske poduzetnike hrvatskog porijekla da se snažnije uključe u razvoj gospodarskih odnosa dviju država, istaknuvši kako veliki potencijal i konkretna područja za jačanje gospodarske suradnje postoje u vojnoj industriji i brodogradnji, korištenju hrvatskih luka, turizmu i trgovini.
U nastavku dana Predsjednica će posjetiti Hrvatski klub u Punta Arenasu i susresti se s gradonačelnikom Punta Arenasa Claudiom Radonichem te obići i druga mjesta od značaja za hrvatsku zajednicu.
Predsjednica s čileanskim Hrvatima
Na gala večeri u Santiagu predsjednica Grabar-Kitarović okupila je ugledne čileanske građane hrvatskog podrijetla. Poručila je kako treba olakšati povezivanje domovinske i iseljene Hrvatske. Na večeri je bila i najbogatija žena Čilea te čileanski ministar rudarstva hrvatskih korijena.
Od oko 250.000 čileanskih Hrvata najveći broj živi u Santiagu. Mnogi su ugledni biznismeni, a obitelj Lukšić najbogatija je u Čileu. Supruga osnivača poslovnog carstva Andronica, Iris Fontbona 101. je na Forbesovoj listi najbogatijih ljudi na svijetu. Ona i njezina kćerka Maria Paola bile su na gala večeri s hrvatskom predsjednicom.
Duboko sam uvjerena da se našim čvršćim povezivanjem može ostvariti velika dobrobit, kako za Hrvatsku, tako i za hrvatsko iseljeništvo. Ujedno, jačanje naših veza bit će vrlo korisno za ukupnu suradnju između Hrvatske i država u kojima žive Hrvati, rekla je Predsjednica.
Predsjednica je istaknula potrebu boljih gospodarskih odnosa s Čileom, a tamošnji ministar rudarstva hrvatskog podrijetla Baldo Prokurica smatra da je to moguće postići. No hrvatski poduzetnici u Čileu, izuzmemo li obitelj Lukšić, dosad se nisu istaknuli ulaganjima u Hrvatsku jer i u Čileu, ali i u susjednim državama Južne Amerike imaju mnogo prilika za investicije.
MP/foto:uredpredsjednice