Predsjednice Republike Kolinda Grabar-Kitarović uputila je pismo premijeru Andreju Plenkoviću u kojem ga poziva da primi predstavnike udruge Blokirani kako bi se pridonijelo rješenju problema više od 300.000 blokiranih građana, s vrlo teškim posljedicama na brojne obitelji, što se negativno odražava i na demografsko stanje Hrvatske.
“Držim kako je krajnje vrijeme da se rješenju tog problema, koji ima vrlo velike socijalne, demografske, zdravstvene i druge posljedice na brojne naše građane, a u dogledno vrijeme može imati i nezanemarive političke posljedice, s krajnjom ozbiljnošću posveti najveća moguća pozornost”, navodi predsjednica u pismu premijeru i Vladi, koje je objavila udruga Blokirani na svojoj internetskoj stranici.
Predsjednica Republike, koja se već nekoliko puta sastajala s izaslanstvom Blokiranih, smatra da bi njihov prijem u Vladi bio korak koji bi bitno pridonio rješenju velikog društvenog problema blokiranih građana.
“Riječ je o više od 300.000 blokiranih, s vrlo teškim posljedicama za brojne obitelji, što se vrlo negativno odražava i na naše demografsko stanje, koje se iz dana u dan pogoršava, uz ostalo i zbog toga što mnogi hrvatski državljani rješenje blokada i ovrha svojih računa vide u odlasku iz Hrvatske. Unatoč tomu, cjelovito rješenje neprestance se odgađa”, navodi Grabar-Kitarović u pismu.
Ovih je dana, kaže, primila dopis u kojem Blokirani izražavaju uvjerenost da se rješenje njihova problema opstruira na razne načine, uz ostalo spregom struktura unutar državne administracije i financijskih institucija, javnih bilježnika, odvjetnika i agencija za naplatu potraživanja, samo kako bi se što dulje financijski iscrpljivalo dužnike.
Predlaže da se predstavnike Blokiranih ponovno uključi u radnu skupinu za izradu prijedloga Ovršnog zakona te navodi kako je ministru pravosuđa Draženu Bošnjakoviću ponovno uputila prijedlog mjera koje su izradili Blokirani.
Predsjednica upozorava kako su u udruzi izrazito nezadovoljni najavljenim prijedlogom Vlade o “prisilnom stečaju, koji bi po službenoj dužnosti provodila FINA nad dužnicima s dugom do 20.000 kuna, a kojim se predviđa i prisilna ovrha nekretnina”.
Na težinu toga problema, kaže, upozorava od početka svojega mandata, pa je sa ciljem nalaženja odgovarajućih rješenja organizirala 19. lipnja 2017. zajedno s udrugom Blokirani okrugli stol “Živjeti u Hrvatskoj i biti blokiran”, a 7. ožujka ove godine primila predstavnike udruge.
O toj temi istu večer govorila je i u Dnevniku Nove tv.
“Nije to bilo upućeno Vladi u smislu njezina odnosa prema blokiranima, već jednostavno prenosim mišljenje samih blokiranih. Iznimno sam zabrinuta tim pitanjem i o njemu govorim od početka mandata. Više od 320.000 ljudi je blokirano, a ako to pomnožite sa brojem članova obitelji, još i više. Zabrinuta sam zbog činjenice da oni moraju plaćati i ogromne kamate te se nalaze u dužničkoj krizi i dužničkom ropstvu iz kojeg se ne mogu izvući.
Jednostavno sam prenijela sam njihovu zabrinutost predsjedniku Vlade i ministru Bošnjakoviću jer blokirani drže da mjere koje se trenutno pripremaju neće biti dovoljne i nisu adekvatne za rješavanje problema. Želim da se postigne cilj da se riješi pitanje blokiranih, da se uzmu mišljenja i nađu najbolja moguća rješenja, a ona se mogu naći jedino ako su predstavnici blokiranih uključeni u taj proces.”
Založila se i za posebno ministarstvo demografije:
“Zalažem se za to i držim da to ne bi trebalo biti dodatno ministarstvo, već da ga u sustavu koji imamo, možemo racionalizirati sukladno prioritetima koje imamo.
Kao što sam u naznakama vidjela, i Vlada razmišlja o tome. Mogu navesti primjer Ministarstva državne imovine ( ministar dr. Goran Marić ) koje je novouvedeno te je dokazalo da se pitanje državne imovine, koje je bilo toliko problematično i priječilo investicije u mnogim dijelovima Hrvatske, sada konačno počelo rješavati na odgovoran način
. Rješava se tako da ne pogoduje samo lokalnoj i regionalnoj samoupravi, već i gospodarstvu i ulaganjima općenito.Držim da bi jedno ministarstvo demografije o problemu koje je pitanje svih pitanja u Republici Hrvatskoj, bilo apsolutno nužno. Ministarstva treba rangirati i uspostaviti sukladno prioritetima koje imamo, a ne nastaviti s politikom koja je postojala iz prethodnih koalicijskih vlada.”
Megy M. /foto:pxll
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj