Predsjendik Južne Koreje, Yoon Suk Yeol, ispričao se zbog niza skandala koji se povezuju s njegovom suprugom, uključujući navodno prihvaćanje luksuzne Diorove torbice i manipulacije dionicama.
Obraćajući se naciji na televiziji, Yoon Suk-Yeol priznao je kako se njegova supruga Kim Keon-hee trebala bolje ponašati, ali je naglasio da su neke optužbe protiv nje “pretjerane”. Predsjednik je najavio da će uspostaviti ured koji će nadzirati službene dužnosti prve dame, ali je odbio poziv na istragu njezinih aktivnosti, piše BBC.
Yoonova isprika stiže dok pokušava preokrenuti trend pada svoje popularnosti u južnokorejskoj javnosti,
Krajem 2023. ljevičarski YouTube kanal Voice of Seoul objavio je snimku iz rujna 2022. koja navodno prikazuje Kim kako prihvaća Dior torbu vrijednu 3 milijuna wona (2.000 eura) od pastora koji je sve snimio pomoću kamere skrivene u svom satu.
Yoon je u veljači izjavio da je snimka procurila kao “politički manevar” i nije se ispričao. Južnokorejska Demokratska stranka, oporba Yoonovoj konzervativnoj Stranci narodne moći, tada je poručila da je takav stav “besraman i beznadan”.
Oporbena stranka također je dugo optuživala prvu damu da je umiješana u manipulaciju cijenama dionica.
Ranije ove godine Yoon je stavio veto na prijedlog zakona kojim se traži da se njegovu suprugu istraži zbog tih optužbi. Skandal je također izazvao podjele unutar Yoonove stranke, a jedan je čelnik usporedio Kim s Marijom Antoanetom, francuskom kraljicom ozloglašenom po svom ekstravagantnom načinu života kojoj se pripisuje izjava “neka jedu kolače ” koju je navodno izrekla nakon što su je obavijestili da je njen narod gladan kruha.
Marija Antoanetta ( 1755. – 1793.) bila je kraljica Francuske u vrijeme Francuske revolucije. Ona je navodno rekla da Francuzi jedu la croûte de pâté (fr. koru francuskog luksuznog jela). Od tada se ta izjava pripisuje nepopularnim ženskim osobama.
Međutim, ta priča gotovo je sigurno netočna. Izjava „Neka jedu kolače“ pojavljivala se u 18. stoljeću, a čak i ranije, u raznim djelima. Prvi spomen pripisan je španjolskoj princezi koja se udala za kralja Louisa XIV. 1660. godine.
Primjerice, pripisana je čak dvjema tetama kralja Louisa XVI., a spomenutu priču o kori zapisao je i filozof Jean-Jacques Rousseau u svojem djelu Priznanja 1766. godine. U to vrijeme Marija Antoaneta je imala tek 11 godina.
M.M. /Foto: epa
U Skupštini Srbije došlo je do fizičkog obračuna između zastupnika nakon što su pripadnici oporbe…
Zamjenica gradonačelnice Sarajeva i kandidatkinja za v.d. gradonačelnice, Anja Margetić Stakić, prilikom gostovanja u emisiji…
Postoji jedan tipični obrazac koji se ponavlja kroz povijest ove zemlje. Nije važno radi li…
Komentiraj