Savezni upravni sud u Leipzigu danas je proglasio ispravnim ukaz bavarskog premijera Markusa Soedera iz 2018. o obvezi postavljanja raspela u javne ustanove.
“Raspelo u javnim ustanovama ne krši ustavna prava pojedinca i ne diskriminira druge vjerske skupine”, stoji u obrazloženju.
“Vjerska neutralnost države zajamčena ustavom ne znači u isto vrijeme potpuno isključivanje vjerskih poveznica”, navodi sud.
Najviši njemački upravni sud je time odbacio tužbu nekoliko bavarskih organizacija poput Saveza za duhovnu slobodu (BFG) koje smatraju da se postavljanjem raspela u državne ustanove krši načelo vjerske neutralnosti države.
BFG je još prije odluke najavio tužbu pred ustavnim sudom u Karlsruheu.
Odluku suda je pozdravio bavarsk premijer Markusa Soeder rekavši da je “raspelo simbol kršćanske kulturne tradicije”. “Raspelo ide uz Bavarsku”, kazao je Soeder.
On je ukaz o postavljanju raspela u državne ustanove u Bavarskoj donio odmah nakon stupanja na dužnost premijera Bavarske što je protumačeno kao predizborni potez uoči pokrajinskih izbora 2018.
Odluku u uvođenju obveza postavljanja raspela u javne ustanove podržala je i desno-populistička Alternativa za Njemačku (AfD).
Ustavni sud je još 1995. odlučio da je obveza postavljanja raspela u školske učionice, sadržana u bavarskom zakonu o obrazovanju, nespojiva s vjerskom neutralnošću države.
Vlada njemačke savezne države Bavarske naložila je 2018. da se na svakoj vladinoj građevini treba nalaziti katolički križ. Bavarska konzervativna vlada objasnila je kako se na križ ne treba gledati kao na religiozni simbol nego treba označavati kulturni identitet i kršćanski utjecaj na ovu južnu njemačku državu.
Inače, križevi su i do tada bili u državnim školama i sudnicama u saveznoj državi gdje prevladavaju katolici.
Hina/Foto: Instagram M