SERIJA terorističkih napada koji su se u petak dogodili u Francuskoj, doveli su do dodatnog zaoštravanja retorike diljem kontinenta i daljnje polarizacije stavova između zagovornika „Europe bez granica“ i onih koji se takvom pristupu postojećem problemu migrantske krize oštro protive.
Tako je slovački premijer Robert Fico u ponedjeljak izjavio kako njegova Vlada nakon nedavnih napada s još većom pažnjom nadzire muslimansku zajednicu u Slovačkoj, smatrajući ih potencijalnom prijetnjom nacionalnoj sigurnosti zemlje.
„ S izuzetkom slučaja Breivik u Norveškoj, za svaki teroristički napad u Europi odgovornima su se ispostavili članovi muslimanskih terorističkih skupina, stoga je naša dužnost nadzirati muslimanske zajednice radi potencijalnih kontakata s opasnim skupinama“, rekao je Fico.
„Tko se god želi igrati aktivista i humanitarca, može to činiti na humanitarnim skupovima. Ovdje je riječ o sigurnosti“, konstatirao je u Francuskom veleposlanstvu u Bratislavi gdje je održana minuta šutnje za sve žrtve krvavog maskra u Parizu.
Fico, po vokaciji socijaldemokrat, već je ranije ove godine izazvao žestoke kritike šire europske javnosti kada je izjavio da je Slovačka spremna primiti samo ugrožene kršćanske obitelji u sklopu relokacijskog plana EU.
Da nije odstupio od svojih namjera sugerira i nedavna izjava kako bi Slovačka trebala primiti 25 ugroženih kršćanskih obitelji koje trenutno žive u okruženju koje kontrolira ISIL, a govore drevnim aramejskim jezikom kojim je govorio i Isus Krist. Za njih je službena Bratislava spremna osigurati i Vladin zrakoplov kako bi se što sigurnije transportirali u Slovačku.
Uz spomenutih 25 obitelji, slovačka Vlada u suradnji s nevladinim udrugama aktivno radi na relokaciji 150 sirijskih kršćana koji se trenutno nalaze u izbjegličkom kampu u Iraku čime je odaslana jasna poruka Bruxellesu kako nemaju namjeru prepustiti briselskim birokratima pitanje slovačke nacionalne sigurnosti.
N.P./Foto:Novi pogledi