U nedjelju, 17. prosinca 2023. u 82. godini života u njemačkom gradu Rheinfelden (Baden-Württemberg) preminuo je Viktor Soldo. Soldo je bio hrvatski rodoljub, rođen 1942. godine u Širokom Brijegu, a više od 50 godina Europom je nosio hrvatski barjak pred hodočasnicima, piše Fenix-magazin.
Nakon školovanja u Zagrebu, 1966. godine napušta domovinu i odlazi u Austriju. Tu ostaje nepune dvije godine i potom dolazi u njemački grad Rheinfelden, u kojem su već živjela njegova dva brata, Ante i Blago.
Njih dvojica su od samog početka bili aktivni među Hrvatima, a dolaskom im se priključio i Viktor. Viktor dolazi u ovaj dio Njemačke „u pravi čas“.
U susjednom Baselu 1968. godine osnovan je, zaslugom hrvatskih pregalaca Dragana Hazlera i Žarka Dolinara, ogranak Matice hrvatske, a u 10-tak kilometara udaljenom Bad Säckingenu se skoro istovremeno osniva Hrvatska katolička misija s prvim župnikom fra Ljubom Krasićem. Nešto kasnije tu obitava i djeluje hrvatski pjesnik i dobrotvor fra Lucijan Kordić.
Širinom svoga duha, uma i srca, a još više organizacijskim sposobnostima Viktor se vrlo brzo „uklopio“ u novu sredinu i postaje jedan od najmlađih lučonoša političkog, vjerskog, kulturnog i športskog buđenja i organiziranja Hrvata koji su se našli na ovom dijelu njemačko-švicarskog podneblja; na području između gradova Basel, Lörrach, Freiburg, Wehr, St. Blasien, Waldshut-Tiengen, Bad Säckingen, Rheinfelden i Granzach-Wyhlen (kod Basela).
S vremenom u Rheinfelden pristižu i druga dva Viktorova brata Nikola i Stipe, kao i sestra Nada. To su vremena kad je Viktor već utemeljio i registrirao hrvatsku kulturnu udrugu, ogranak Matice hrvatske „Antun Branko Šimić“, odnosno, još 1969. godine, športsko društvo „Hrvatski nogometni klub Croatia“.
Viktorov veliki smisao za hrvatsku nacionalnu povijest, kao i njegova ljubav za hrvatsku kulturu, posebice za hrvatsku knjigu, gdje danas u svom domu raspolaže s preko 1.200 naslova.
Nosio je barjak pred hrvatskim hodočasnicima od Rima do Einsiedelna i od Birnau do Bad Säckingena, gdje kršćanski vjernici iz Švicarske, cijelog južnog Badena i iz Elzasa slave sv. Fridolina, koji je u 6. stoljeću pokrštavao germanska plemena na ovim prostorima.
Viktor Soldo je više od 50 godina ponosno nosi hrvatski barjak u tradicionalnoj procesiji kojom hrvatski vjernici iz Bad Säckingena, Rheinfeldena, Lörracha, Freiburga i iz okolnih mjesta, a dijelom i iz Švicarske, svake godine početkom ožujka slave blagdan sv. Fridolina. Odlazak Hrvata na procesiju i misu svake godine organizira Župsko vijeće Bad Säckingena.
“Sve ove godine idem u procesiju i s ponosom nosim hrvatski barjak kroz grad. Hvala Bogu, još je puno Hrvata koji podržavaju procesiju i nastavljaju tradiciju ovoga grada i nas Hrvata”, kazao je Soldo prije nekoliko godina kojem unatioč poodmakloj životnoj dobi nije teško nositi barjak ulicama njegova njemačkoga grada.
Sv. Fridolin je bio irski monah koji je u 6. stoljeću došao na područje Säckingena, gdje je utemeljio samostan iz kojeg je krenulo pokrštavanje Allemana, germanskog plemena koje je živjelo s jedne i druge strane Rajne
Na portalu Fenix-magazin Tomislav Ðurasović o Viktoru Soldi je napisao:
“Viktora sam upoznao odmah po dolasku u emigraciju, bilo je to na hrvatskom hodočašću u Birnau (Bodensko jezero) u vremena kad je „hrvatsko proljeće bilo na zalasku“, a, iznenada i neočekivano se najavilo „vruće hrvatsko ljeto“ kad su „Bugojanci“ temeljito prodrmali jugoslavenski i vojni i politički sustav i to više nego išta prije zajedno, iliti kako njihova „ljubičica bela“ reče: „Dobro smo dobili po glavi“.
Kasnije mi je Viktor sa sjetom govorio o sastancima i razgovorima s „Bugojancima“ Vladom Miletićem i Vidakom Buntićem. I, od tada, pa evo do današnjih dana ostadosmo prijatelji, suradnici i supatnici u „vječitoj“ borbi za bolju Hrvatsku i BiH i boljitak domovinskih Hrvata.
Viktorova šira i uža rodbina imala je uvijek otvorena vrata svoga doma za izbjegle i prognane Hrvate.
Politički, stranački Viktor je bio vrlo angažiran u Ujedinjenim Hrvatima Europe, odnosno kod Republikanaca (Korsky, Katalinić). Nebrojeno puta smo se našli zajedno i u društvu Vinka Nikolića, Jakše Kušana, Bogdana Radice, Danijela Crljena i drugih vodećih izvandomovinskih Hrvata.
Viktor Soldo je među prvima osnovao Mjesni odbor Hrvatskog narodnog vijeća u Rheinfeldenu.
Iz ovog dijela Njemačke, Hrvati su slali jako puno humanitarne pomoći za vrijeme Domovinskog rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Za tu pomoć su naravno zaslužni svi tamošnji Hrvati, ali je Viktor ipak bio primus inter pares (prvi među jednakima).
Viktor će biti pokopan u subotu 30.prosinca 2023. godine u 14:00 sati u Širokom Brijegu, u grobnici koju je sagradio zajedno s braćom i s natpisom na grobnom kamenu: “Domovino za tobom žudili, mrtvi se tebi vraćamo.”
U tim mislima, u toj žalosti, u tuzi koju ostavlja među svojima i rodbinom i prijateljima, dopustite mi da kažem: „Doviđenja, dragi prijatelju, u Vječnosti, gdje se više nećemo morati žrtvovati za istinu i pravicu, barem tomu se ja nadam.”
D. M. /Foto: Fenix-magazin