Prevaranti su ovaj put kao medij za prevaru iskoristili Zorana Milanovića. U videu koji se vrti društvenim mrežama ( Instagram i Facebook) Milanović kao “predstavnik Vlade” poziva građane da kupe dionice PPD-a
Na originalnom videu Zoran Milanović se obraća sudionicima Europskog AI Foruma u Zagrebu u lipnju 2020. godine. Izvorni video, dostupan na You Tubeu, iskorišten je kao podloga da bi se umontirao lažni sadržaj u kojem Milanović poziva građane da kupe dionice Prvog plinarskog društva (PPD), a on kao premijer jamči sigurnost ulaganja.
“Dragi građani Republike Hrvatske, imate jedinstvenu priliku, svaki investitor dobiva 1.500 eura tjedno. Zahvaljujući investicijskoj platformi Prvo plinarsko društvo, građani će moći ostvariti visoke dividende. Kao predstavnik vlade jamčim sigurnost Vaših ulaganja.
Kupnjom dionica Prvog plinarskog društva za 250 eura, može zaraditi više od 5.000 eura mjesečno. Registrirajte se ispunjavanjem obrasca na službenim stranicama i pričekajte poziv stručnjaka Prvog plinarskog društva. Počnite ulagati, zaradite mjesečno i razvijajte gospodarstvo Republike Hrvatske”
, navedeno je u lažnom videu.Milanovićev govor vjerojatno je djelo umjetne intelegencije, a iskusnijem oku na prvi pogled je jasno da je riječ o prevari. No, prevaranti s društevnim mreža igraju na masovnost i dovoljno im je da se od tisuću onih koji vide objavu upeca njih nekoliko.
Video je s Facebooka u međuvremenu uklonjen, a na Instagramu se nalazi na stranici koja je otvorena prije dva dana.
Preuzeli smo i objavljujemo, ali bez linka na lažne stranice, i kao dokaz i upozorenje o pokušaju prevare.
Prije par mjeseci imali smo sličnu prevaru s bivšom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović. Na društvenim mrežama objavljen je lažirani intervju Mojmire Pastorčić s RTL-a s bivšom predsjednicom, a s ciljem da ljude navuku na lažnu trgovinu kriptovalutama i potaknu da ulože novac.
U nekoliko navrata prevaranti su koristili i poznatog kirurga Josipa Paladina.
Prevare ovakve vrste nisu rijetke, a linkovi uglavnom vode na stranica koje reklamiraju lažna ulaganja ili kockarnice, a katkada služe da bi na prevaru povećale posjećenost web stranica.
Nisu rijetke objave u medijima koje potvrđuju da prevaranti svako malo nekome uzmu novac. Policija redovito objavljuje kako je netko ostao prevaren za veći iznos, a veliki broj prevara vjerojatno nikad ni ne bude prijavljen policiji.
Policija upozorava da ne treba olako davati podatke na internetu, posebno ne čudnim stranicama i profilima koji nude brzu i laku zaradu. To su u pravilu prevaranti.
M. Marković/Foto: YouTube
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj