Kategorije Premium sadržaj

Priča i film o svećeniku koji je Istru vratio Hrvatskoj, a antife zviždale Predsjednici

Širi dalje

Kad je u Pazinu predsjednica Kolinda Grabar Kitarović spomenula doprinos hrvatskog svećenstva pripajanju Istre Hrvatkoj nazočni, uglavnom potomci patrtizana, počeli su zviždati.



Isti scenarij dogodio se i nekoliko minuta ranije, kada je o ulozi svećenstva progovorio saborski zastupnik Anton Kliman.

“Svaki istarski domoljub bio je antifašist, neovisno o ideološkoj pripadnosti, a poseban doprinos toj narodnoj borbi za slobodu dalo je katoličko svećenstvo”, kazala je predsjednica i dodala da “treba naglasiti da je katoličko svećenstvo predvođeno don Božom Milanovićem objavom Spomenice hrvatskog svećenstva u Istri i na druge načine tijekom Pariške mirovne konferencije dalo ključan doprinos konačnoj međunarodnoj potvrdi Pazinskih odluka…

Crkva je iz ideoloških razloga bila izložena različitim progonima pa i ubojstvima svećenika i vjernika. I to treba reći kao jednu od istina u cjelini povijesti tog vremena”, kazala je Predsjednica.

Antifašisti su zviždali Predsjednci na spomen katoličkih svećenika u Istri, poglavito na spomen Bože Milanovića i partizanskih zločina. Moguće je da je među nazočnima bilo  i onih koji su ta ubojstva počinili. javnost je upoznata s okrutnim zloničnom partizana prema svećeniku Miroslavu Bulešiću.

O njemu smo, kao i njegovom učitelju don Boži Milanoviću, više puta pisali na Maxportalu.

Bulešić je ubijen 1947. kao vrlo mlad svećenik. Rođen je 1920. u Čabrunićima u općini Svetvinčenat, a za svećenika je zaređen 1943.  U kolovozu 1947. u Buzetu je bio službeni pratitelj izaslanika Svete Stolice Jakoba Ukmara, koji je u župnoj crkvi dijelio sakrament krizme, što su komunisti 23. kolovoza htjeli spriječiti, no nisu uspjeli.

Beatifikacija Miroslava Bulešića u pulskoj Areni

Dan poslije na svetoj krizmi u Lanišću komunisti su napali Bulešića u župnoj kući i izboli ga nožem. Od rana je umro, a izaslanik Svete Stolice teško je pretučen. Komunističke vlasti nisu dopustile da svećenik Bulešić bude pokopan u rodnoj župi u Svetvinčentu, pa je pokopan u Lanišću. Njegovo je tijelo tek 1958. preneseno na groblje u Svetvinčenat, a 2003. u posebnu kriptu u zidu župne crkve.

Miroslav Bulešić  je proglašen blaženim na velikom euharistijskom slavlju u pulskoj Areni, beatifikacij je predvodio Papin izaslanik prefekt Kongregacije za kauze svetih kardinal Angelo Amato.
Don Božo Milanović jes većenik kojeg možemo svrstati među najznačajnije osobe u Istri u 20. stoljeću kada je u pitanju razvoj kulture i očuvanje hrvatskog identiteta. Rođen 1890. u Kringi, malom selu u unutrašnjosti Istre, Milanović je još kao tek zaređeni svećenik imao problema s tada austrijskim vlastima tijekom Prvog svjetskog rata.
Nakon rata, kada 1918. počinje talijanska okupacija Istre te zatiranje hrvatskog i slovenskog identiteta na tom području, Milanović svoje djelovanje usmjerava prema očuvanju nacionalne svijesti na poluotoku.
Bio je pod policijskom prismotrom, a bilo je i nekoliko fizičkih napada na njega. Godine 1922. premješten je u Trst te se posvetio političkoj i izdavačkoj djelatnosti.
U Trstu je ostao do 1941., prema podacima Istarske enciklopedije, kad je interniran u Bergamu, uspijevajući se potajice sastajati i dogovarati s istarskim župnicima i koparskim sjemeništarcima iz Istre te tiskati i širiti knjige i brošure na hrvatskom i slovenskom jeziku.

Nakon pada fašističke vlasti u rujnu 1943. vratio se u studenom u Trst.

Odmah nakon završetka Drugog svjetskog rata s Milanovićem su predstavnici nove vlasti u Istri i Hrvatskoj uspostavili kontakt radi dobivanja potpore Crkve za pregovore o budućim državnim granicama. U zamjenu je od jugoslavenskih vlasti zatražio da se omogući utemeljenje istarskog hrvatskog sjemeništa s osam razreda gimnazije, utemeljenje istarskog svećeničkog društva, izdavanje vjerskog lista, da se dopusti podučavanje vjeronauka u školama i nastavak djelovanja Društva sv. Mohora za Istru.

Povijesnu ulogu odigrao je 1946. kao jedan od predstavnika Istre na Mirovnoj konferenciji u Parizu 1946. godine, na kojoj se odlučivalo o sudbini Istre nakon rata. Granice su dogovorene Pariškim mirovnim sporazumom 1947. godine po etničkom načelu, pa je zbog toga načela Trst pripao Italiji, a Istra Hrvatskoj.

Glavni dokument po kome se u Parizu postupalo bila je Spomenica hrvatskog svećenstva u Istri Savezničkoj komisiji za razgraničenje Julijske krajine donesena u Pazinu 12. veljače 1946. godine.

Spomenicu je donio Zbor svećenika sv. Pavla za Istru, a potpisali su je predsjednik Tomo Banko, tajnik Miroslav Bulešić, odbornici Božo Milanović, Leopold Jurca, Josip Pavlišić, Antun Cukarić i Srećko Štifanić, kao i 48 članova odbora.

Svećenici su u toj spomenici prikazali sve strahote koje su od Talijana podnosili Hrvati, naročito svećenici, od 1918. do 1943. godine, ali je Istra i pored toga ostala nastanjena u većini Hrvatima, pa zbog toga treba zauvijek pripasti jedino Hrvatskoj.

Kad su ga u Parizu pitali zašto želi da Istra pripadne komunističkoj Jugoslaviju, a ne katoličkoj Italiji, don Božo Milanović je odgovorio: “Granice se crtaju za stoljeća, režimi prolaze, a narod ostaje!

Komunističke vlasti prvih poratnih godina pridržavale su se dogovora postignutog s Milanovićem. U Pazinu je osnovana katolička gimnazija, kojoj je bio na čelu, no kasnijih godina na nju su primijenili istu politiku kao prema Katoličkoj crkvi na cijelom teritoriju Jugoslavije.

M. Marković/foto:arhiv


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Vili Beroš izašao iz pritvora. “Nije bilo ugodno. Ovo je šok za mene!”

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš pušten je iz Remetinca te će se braniti sa slobode. Na izlasku je…

2 sata prije

Vučić nakon tučnjave u Skupštini: “Žuti lopovi hoće rat …”

Predsjednik  Srbije Aleksandar Vučić oglasio se videom objavljenom na Instagramu nakon što je u parlamentu…

2 sata prije

Bulj zabrinut zbog šutnje Milanovića: “Heroj sa Zrinjevca” sakrio se kao mala pudlica

Predsjednički kandidat MOST-a Miro Bulj u ponedjeljak je u Splitu ponovno pozvao premijera Andreja Plenkovića i…

4 sata prije