Komunikaciju svih dosadašnjih predsjednika, od Franje Tuđmana do Zorana Milanovića, analizira sveučilišna profesorica dr. Jagoda Poropat Darrer, autorica knjige “Tako mi Bog pomogao”.
Profesorica Poropat Darrer je viši predavač na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, Odjel za komunikologiju, a knjiga “Tako mi Bog pomogao”, koja je četvrtak 5. prosinca 2024. promovirana u Zagrebu, je njen doktorski rad
Za RTL Danas ističe da je jedan od prvih zaključaka knjige taj da su vrijednosti naših predsjednika vrlo slične ili iste onima zapadnjačkih predsjednika.
“Kao primjerice domoljublje, nacionalna sigurnost, vjera u Boga. Ali ima i nekih ekskluzivnih vrijednosti koje koriste naši predsjednici. Ja bih tu istaknula Ivu Josipovića i Kolindu Grabar Kitarović.
Josipovićeva vrijednost, koju on zaista konzistentno iz govora u govoru nekako stalno podcrtava i ističe, jest pravo, pravda i pravednost”, ističe profesorica.
“Znamo da smo za njegova mandata ušli u Europsku uniju. Ali prije toga smo jako puno pravno morali usuglasiti s direktivama EU-a. Tako da je to i jedna vrijednost koja se nekako i sama nametala.
Kod Grabar Kitarović je vrijednost zajedništva. Znamo da je njen mandat zapravo karakterizirala polariziranost u društvu i ja bih rekla da je to nekako i do danas ostalo. Samo se jaz nekako produbljuje”, kaže Poropat.
Dodaje da Zoran Milanović najbolje koristi svoje govorničke sposobnosti, ali za njim nimalo ne kaska ni Selak Raspudić.
“Ja bih nekako Zorana Milanovićeva stilski usporedila s Tuđmanom. Selak Raspudić je teško usporediva jer je zaista briljantna u svome nastupu, a Kekin bi ih najviše usporedila ne s našim predsjednikom, nego s talijanskom premijerkom Giorgia Meloni”, kaže profesorica.
Za Primorca ističe da je jako blizak vrijednosti Kolinde Grabar Kitarović, a to su zajedništvo i ujedinjavanje.
U anketama najbolje stoji aktualni predsjednik, a tko bi mu bio najveći izazov u drugom krugu?
Ako se ograničimo samo na komunikacijske sposobnosti i na govorničke strategije, profesorica prednost daje iskustvu i znanju Selak Raspudić.
“Znamo da je ona svoje govorničke sposobnosti brusila u jednoj od emisija na jednoj od televizija i jednostavno je to možda i prirodno talent. Iako se kaže da se govornikom ne rađa, nego se postaje ali ona je zapravo ispekla zanat i prije nego je postala političarka. Kad se počela baviti politikom, ona je taj alat imala i upotrebljava ga i jako dobro ore”, kaže .
Kod Milanovića prisutan bijesni populizam
Njezin zaključak u knjizi je da naši predsjednici nisu bili populisti, ali se obilato služe populističkim stilom.
“Taj stil je jako lako prepoznati. To je ono kad koristimo neke figure iz obiteljskog života. Sjetit ćemo se Jakova, supruga Grabar-Kitarović i pokliča iz naroda “Jakove izdrži”.
Pa onda spominjanje tema bliskih narodu. I Tuđman i Grabar-Kitarović su spominjali nogomet. Bulj i njegov slogan je populistički.
Naravno, i Milanović nastavlja s populističkim stilom. Kod njega ima nešto što u literaturi nazivamo bijesni populizam, kad sklizne na drugu retorički stranu i ne toliko prihvatljivu,” kaže profesorica Poropat Darrer.
D.M /Foto: Press