Protiv privatne zdravstvene ustanove BioCell, koja je naprasno zatvorena u kolovozu ove godine, stiglo je desetine tužbi, među kojima je većina zaposlenih, koji zahtijevaju isplatu zarada, ali i pacijenti i vodeće firme kojima ova klinika duguje novac. Podnesak Privrednom sudu u Beogradu dostavila je čak i inspekcija Ministarstva zdravlja.
Jedan od suvlasnika te klinike, na čijem je mjestu otvorena nova bolnica “Avala”, bio je i Džihan Abazović, brat nekadašnjeg premijera Crne Gore Dritana Abazovića, a u Nadzornom odboru bila je Milica Đurđić partnerica srpske premijerke Ane Brnabić
Bolnica BioCell u listopadu ove godine je otišla u stečaj, a liječnicima i kompletnom osoblju nisu isplaćene posljednje dvije mjesečne zarade, dok su pacijente, koji su bili u postupku izvantjelesne oplodnje (VTO), ostavili na cjedilu usred procesa liječenja od steriliteta, iako su, kako tvrde zaposleni, pojedinima novac uzimali unaprijed.
Žene koje su u ovoj bolnici vodile trudnoću, platile su po više tisuća eura, da bi nakon zatvaranja bile prinuđene da se porađaju u drugim ustanovama, nakon što je BioCell proglasila bankrot.
Isplata od imovine, a imovine nema
Od kolovoza do danas na adresu Privrednog suda u Beogradu stiglo je 70 podnesaka, među kojima su većinom tužbe zbog potraživanja dugovanja.
“U međuvremenu je pokrenut stečajni postupak, tako da svi oni kojima klinika duguje novac, bilo da su bivši zaposlenici ili firme, prijavljuju potraživanja stečajnom sudu i upravniku. Trenutno nema svrhe voditi parnične postupke, jer će najvjerojatnije stečajni upravnik priznati da plate nisu isplaćene. On mora da popiše imovinu i da donese zaključak da plate i sva dugovanja prema kompanijama sa
kojima je bolnica surađivala, treba da budu isplaćene iz stečajne mase. Međutim, te mase nema, ona ne postoji, jer zvanično bolnica više nema nikakvu imovinu iz koje se dugovanja mogu izmiriti”, objašnjava za Nova.rs odvjetnik iz Beograda, koji zastupa jednog od bivših zaposlenih.Malverzacije oko BioCell bolnice, koja je prije više od godinu dana otvorena pompozno kao najmodernija ustanova za VTO postupke, su na najvišem nivou, u tolikoj mjeri da će teško bilo tko izvući neku isplatu.
“Situacija nije sjajna jer otvaranjem stečaja se svi parnični postupci prekidaju. Zaposleni, pacijenti itvrtke su tužili bolnicu, ali najvjerojatnije neće ništa dobiti. Ako stečajni upravnik ospori ta potraživanja, parnice se nastavljaju, ali ako ih prizna, stavlja ih u prvi isplatni red, pa ako nekada u budućnosti bude sredstava, bit će naplaćeni u nekom procentu.
Međutim, sredstava sada nema, a oni koji su sve ovo zakuhali iskoristili su brojne ‘rupe u zakonu’ i memljivo pravosuđe, da se izvuku. Planski su gurnuli bolnicu u stečaj, potom otvorili drugu ustanovu, a opremu prebacili i sad se vodi pod imenom Avala klinike”, kaže odvjetnik.
Od oko 100 zaposlenih, koliko ih je bilo u klinici BioCell, samo nekolicina je ostala raditi u novoj Općoj bolnici “Avala”, koju sad vodi djelomično ista ekipa.
Dužni i za medicinsku opremu
Pet vodećih firmi koje se bave proizvodnjom i distribucijom medicinske opreme, farmaceutske kuće koje snabdijevaju zdravstvene ustanove lijekovima, pa čak i konzultantske firme i reklamne agencije, tužile su BioCell zbog dugovanja Među 70 podnesaka našla se i inspekcija Ministarstva zdravlja, koja je dokumentaciju dostavila početkom decembra ove godine.
“Imali smo suradnju s BioCell bolnicom. Ostali su nam dužni neki novac, ne znamo što će biti s tim, sve je prepušteno u ruke advokatima i stečajnom upravniku”, kažu za Nova.rs u jednoj od firmi koja se bavi distribucijom medicinskih aparata.
Sredinom kolovoza ove godine, nakon iznenadnog zatvaranja bolnice, zdravstveni radnici u jednom danu ostali su bez posla i plaća.
“Ništa nije ukazivalo na bankrot i zatvaranje bolnice, a onda su u jednom danu nadređeni objavili da klinika prestaje s radom, bez ikakvih objašnjenja. Kako bi nas umirili, rekli su nam da će kroz dva tjedna biti ponovo otvorena, ali preregistrirana i da će raditi pod drugim imenom. U to, naravno, nitko nije vjerovao”, rekao je tada za Nova.rs jedan od liječnika.
“Pacijentima koji su bili u postupku izvanttelesne oplodnje, mogli su izazvati ozbiljne probleme, jer su za njih naručivali stanice, uzimali im sve podatke, reproduktivni materijal, a sve s izgovorom čuvanja, što su mnogima unaprijed naplatili, a onda su samo nestali”, ispričao je tada
Tko su vlasnici?
Račun kompanije Vincula Biotech Group u suvlasništvu Džihana Abazovića, blokiran je zbog duga, a u registru dužnika u prinudnoj naplati Narodne banke Srbije, prije proglašenog stečaja, račun te firme, u čijem je vlasništvu BioCell
bolnica, bio je u blokadi za ukupan iznos 1.217.500 eura, a blokiran je 9. kolovozaU toj privatnoj ustanovi bila je zaposlena i Milica Đurđić, partnerica premijerke Ane Brnabić. Radila je kao načelnica radiologije i bila član Nadzornog odbora, a danas je među čelnim ljudima Opće bolnice “Avala”, koja je samo dva tjedna po zatvaranju BioCell klinike, otvorena na istom mjestu.
Te dvije zdravstvene ustanove ne povezuje samo adresa, već i doktor Milan Čuturilo koji je bio na čelu BioCell-a, a potom direktor Avale, da bi nekoliko tjedna po otvaranju nove bolnice njegovo ime bilo izbrisano Аgenciji za privredne registre (APR) a kao direktor upisan je spinalni kirurg dr. Branko Krajnović.
Vlasnik i osnivač Opće bolnice BioCell Hospital bila je tvrtka Vincula Biotech Group. Većinski vlasnik Vincule je tvrtka Ensifolia limited s Cipra sa 75 posto, 15 posto imaju Robne kuće Beograd iza kojih stoji Milija Babović, a preostalih 10 posto drže liječnici s po nekoliko postotaka.
M.M. /Foto: press
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Komentiraj